REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Aby o svátcích nehořelo, dávejme si všichni pozor!

30/12

Všichni si přejeme, aby vánoční svátky a vítání nového roku proběhlo v klidu a pohodě.

Několik základních rad, jak se požárům během Vánoc vyvarovat

Přestože se v Jihočeském kraji v posledních letech daří z pohledu hasičů toto přání naplňovat, není od věci si připomenout několik základních rad, jak se požárům během Vánoc a Silvestra vyvarovat. Zásady uvedla pro Jihoceskenovinky.cz Vendula Matějů, tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje.

Téměř v každé domácnosti se na Štědrý večer rozsvítí vánoční stromeček. Klasické požáry vánočních stromečků vzhledem k tomu, že používáme již elektrické svíčky, nejsou už tak běžné. Nicméně je důležité, abychom svíčky koupili nejlépe v kamenném obchodě a aby byly opatřené českým návodem k použití.

Veliká opatrnost je pak potřeba při zapalování svíček a prskavek. V každém případě se jedná o manipulaci s otevřeným ohněm, který nesmí být nechán bez dozoru. Dále je podstatné umístění. Svíčka musí stát na pevné nehořlavé podložce v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů. Například ještě ve vzdálenosti 8 – 10 cm od plamene svíčky je teplota 200 stupňů Celsia, což stačí k zapálení papírů, textilií i plastů. Pamatujte, že požáry v domácnostech se velice rychle šíří a to právě proto, že všichni máme v bytech záclony, sedačky, dřevěný nábytek apod.

K Vánocům neodmyslitelně patří také pečení a vaření

Požáry, hasiči označované jako „spálené maso na plotně“, jsou jedny z nejčastějších. Ve spoustě případů se podaří tyto požáry velmi rychle zlikvidovat, než se zcela rozhoří, v opačných případech mohou mít velmi vážné důsledky na životech, zdraví a majetku.

Pamatujte, že např. horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k popálení. Pokud se vám na pánvi vznítí potraviny, nejlepší je pánev zakrýt pokličkou, utěrkou nebo plechem na pečení a oheň tak udusit. Než ale začnete požár hasit, jako první vypněte přívod energie (plyn, elektřinu). Při přípravě jídel neodbíhejte z kuchyně, vynechte v televizi v obýváku pro tentokrát svoji oblíbenou pohádku. V blízkosti sporáku nenechávejte hořlavé předměty jako papírové ubrousky, chňapky nebo utěrky. Zapamatujte si, že nejen vznícený olej, ale také cokoli elektrického nehasíme vodou!

Oslavy příchodu nového roku jsou již tradičně spojené s pyrotechnikou

Nám, hasičům, se tento trend úplně nelíbí, a proto doporučujeme dbát velké opatrnosti. Pyrotechniku radíme nakupovat pouze v kamenných obchodech, kde jsou zaručeny správné skladovací podmínky, které neovlivní funkčnost a bezpečnost výrobků. Každá pyrotechnika musí být opatřena českým návodem k použití a dále značkou Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva s uvedenou třídou nebezpečnosti. Pokud tyto náležitosti výrobek nemá, nekupujte ho.

Při použití pyrotechnických výrobků pak postupujte striktně podle návodu. Neodpalujte je v blízkosti hořlavých materiálů, neodpalujte je z ruky a nedávejte je v žádném případě do ruky dětem.

Když přece jen k požáru dojde, snažte se v prvé řadě zachovat klid a nepodlehnout panice. Jestliže je to možné, pokuste se požár uhasit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu šíření. Na likvidaci požáru můžete použít to, co rychle najdete kolem sebe – utěrky, kusy látek, případně hasicí přístroj, hydrant na chodbě…Výborným pomocníkem při těchto „malých" bytových požárech je univerzální hasicí přístroj ve spreji, kterým lze požár zlikvidovat dřív, než se rozšíří. Není určitě také od věci, pořídit si do domácnosti natrvalo menší, např. dvoukilový, hasicí přístroj.

Pokud nezvládnete požár uhasit vlastními silami, neváhejte zavolat hasiče prostřednictvím tísňových linek 112 a 150. Uveďte operátorům, co se stalo, kde k požáru došlo a kdo volá. Poté se důsledně držte rad a pokynů našich operátorů. Po ukončení hovoru mějte telefon stále u sebe, kdybychom potřebovali upřesňující informace.

 

Zdroj: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/regiony/aby-o-svatcich-nehorelo-davejme-si-vsichni-pozor/ www.lidovky.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru