REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

4 x proti chronickému únavovému syndromu

23/10

Odhaduje se, že chronický únavový syndrom (CFS z anglického chronic fatigue syndrome) postihuje přibližně 4 - 6 % populace, a to je při deseti milionech Čechů a Moravanů nezanedbatelné číslo.

 

I když již západní medicína registruje CFS jako nemoc, obvykle jsme svědky toho, že po vyloučení ostatních možných příčin spadne případný pacient právě do této kategorie s komentářem „únava z nevysvětlitelných příčin“… A protože vlastní příznaky jsou velmi široké - od extrémního vyčerpání, ztráty paměti, přes bolesti hlavy, svalovou únavu až po slabost trvající několik měsíců, stává se poměrně často, že pacient od lékaře odchází s diagnózou CFS a ve skutečnosti může trpět hormonální disbalancí, která se projevuje podobně… Nejhorší variantou je pak konstatování ošetřujícího lékaře ve stylu „již nejste nejmladší, tak není divu” a odchod z ordinace s předepsanými antidepresivy, analgetiky, případně prášky na spaní. I s takovými případy jsme se již setkali… A tak neuškodí seznámit se blíže s příčinami vzniku CFS, jeho léčbou a prevencí.

CFS a jeho možné příčiny

I když není CFS v současnosti klasifikován jako součást balíku autoimunitních onemocnění, sdílí s nimi velkou část příznaků (viz výše) i příčin:

Syndrom propustnosti střev - mukózní povlak našich střev společně s dokonalým systémem střevních klků a krypt, který zabezpečuje to, že se přes něj do krevního oběhu dostanou přesně ty živiny, které se do něj dostat mají. Bývá především příčina konzumací některých potravin (a nejedná se prosím jen o lepek…) kompromitován. Následkem toho projdou střevní stěnou nejenom střevní bakterie (ať již ty dobré, nebo ty zlé - své místo mají v gastrointestinálním systému a ne v krvi…), toxiny, ale i nestrávené zbytky stravy, především větší částice bílkovin. Mezi hlavní příznaky tohoto syndromu patří právě únava, „zamlžení mysli”, bolesti svalů, bolesti kloubů a prakticky všechny ostatní příznaky uvedené u CFS výše.

Strava

Konzumujete-li v nadmíře stravu bohatou na prozánětlivé činitele, jako např. obiloviny, jednoduché cukry, (nesprávně připravené) luštěniny, vystavujete své tělo zbytečně riziku chronických zánětlivých procesů. Lepek, v současnosti spojovaný s více jak 55 chorobami, je záludnější, než zbytek výše jmenovaných potravin. Většina projevů intolerance na něj totiž není spojena se zažívacím systémem a zahrnuje bolesti svalů, špatný spánek, „zamlžení mysli”, únavu, deprese, poruchy vnímání a osobnostní změny…

Toxiny

Nemusí se nutně jednat jen o těžké kovy, pesticidy, hebicidy, atp. Mykotoxiny, jedy produkované plísněmi v potravinách i našem životním prostředí sem patří taktéž. Nevěřili byste, co s lidským tělem dokáže v krátké době udělat protékající potrubí pod kuchyňským dřezem a následné zaplísnění kuchyňské linky a stěny za ní… Odhaduje se, že zhruba 25 % populace v sobě nosí geny, které je činí zranitelnějšími právě díky následkům expozice mykotoxiny! Příznaky pak zahrnují poruchy vědomí, „zamlžení mysli”, ztrátu paměti, bolesti svalů, neurologické poruchy a výkyvy nálady.

Infekce a stres

Možná vám to spojení nezní logicky, ale mě ano. Emoční, mentální i fyzický stres totiž podobně snižují schopnost vašeho těla vypořádat se s infekcemi a infekce na oplátku přinášejí více stresu vašemu tělu… Stres může být rovněž spouštěčem pro konkrétní virová onemocnění, která jsou způsobena viry trvale usazenými v našem těle a právě stres a následná oslabená imunita je dokáží „probudit ze spánku”… Mezi ně patří například Epstein-Barr virus (EBV) způsobující mononukleozu. Na základě dlouhodobých studií vědci odhadují, že 95 % světové populace do svých 40 let věku s Epstein-Barr virem přijde do styku. To, jestli se následně ve vašem těle aktivuje či ne, je otázkou síly vašeho imunitního systému. Druhou z klasických infekcí, kterou je možné z krevních testů na protilátky vyloučit, je Lymská borelióza. Podobně jako mononukleóza bývá často špatně diagnostikována a pokud je neléčena, obvykle klient skončí s následky, se kterými se potýká do konce života. Odhaduje se, že k celkové skupině těch, kteří byli léčeni na základě pozitivního nálezu Lymské boreliozy, náleží zhruba stejně velká skupina, která nemoc prodělala bez toho, aby byla léčena.

Vlastní příznaky jsou velmi široké - od extrémního vyčerpání, ztráty paměti, přes bolesti hlavy, svalovou únavu až po slabost trvající několik měsíců.

4 x proti chronickému únavovému syndromu

Krok I. Dejte si do pořádku vaše střeva

80 % vašeho imunitního systému najdete právě ve střevech a tak pokládám tento krok za logický. Existuje spousta protokolů, které vás krok za krokem provedou právě léčbou zažívacího systému. Ať jsou jakkoliv složité, vždy se skládají z několika kroků a většina z nich obsahuje:

  • eliminaci potravin poškozujících zdraví gastrointestinálního traktu
  • zařazení potravin prokazatelně hojících střevní stěnu
  • likvidace „špatných baktérií” přírodními prostředky
  • podpora „dobrých” baktérií konzumací fermentovaných potravin, vlákniny a rezistetních škrobů včetně možné suplementace probiotiky

Krok II. Postupné vyřazení lepku, obilovin a luštěnin

Ne, nechci vás strašit, ale pokud se chcete CFS zbavit, musíte dát tělu šanci a to bez tohoto kroku jde jen velmi ztěžka. U luštěnin to s návratem není tak složité, postačí řídit se obecnými poučkami ohledně jejich přípravy a s konzumací to nepřehánět. U lepku a všech s ním spojených potravin, od muffinů z pšeničné mouky po vaše oblíbené lasagne, bychom doporučili rozloučit se s nimi natrvalo.

Krok III. Zbavte se toxinů

V tomto případě jsou to především mykotoxiny. Existuje celá škála potravin, které jsou chronicky známé svým zaplísněním, ať již přímo z výroby nebo důsledkem špatného skladování. Pistácie, burské oříšky, namletá a v netěsnící nádobě uzavřená káva, čokoláda připravená ze zaplísněných kakaových bobů, atp. Většiny plísní a tím pádem i toxinů, které produkují, se dá zbavit čistě přírodními cestami. My osobně dáváme v tomto kroku u našich klientů velký prostor oleji z oregána, popř. oleji z černého kmínu. Rovněž se vyplatí podpořit vlastní produkci glutathionu, který dokáže většinu aflatoxinů, ochratoxinů a dalších toxinů účinně eliminovat a pomoci je z těla vyloučit. 

Krok IV. Zbavte se infekcí a snižte stresovou zátěž

V dnešní době není složité nechat se otestovat na EBV protilátky, a protilátky tvořící se na základě prodělaných nebo aktuálních virových onemocnění. Jak EBV, tak i další onemocnění přicházející společně s mononukleózou, nebo v jejím závěsu jsou léčitelné jak standardními antivirotiky, tak i přírodními metodami. Podstatné je vědět, na co se konkrétně cítit a rozhodnout se. V případě alopatické léčby tak předejdete nasazení širokospektrálních léčiv (které budou z 99 % léčit něco, čím netrpíte a jsou vždy spojeny s celou škálou vedlejších účinků…) a pokud zvolíte přírodní cestu, předejte minimálně zdlouhavému procesu pokus - omyl

 

Zdroj: http://www.moje-pravdy.cz/zdravi/sebelecba/1808-chronicky-unavovy-syndrom www.novinky.cz


Další články

Tanec pomáhá lidskému mozku, zlepšuje pozornost i řeč,…

22/5

V rytmech country, jazzu i afrických tanců se půl roku pravidelně vlnili zdraví lidé nad 60 let a lidé s mírnou kognitivní poruchou. Vědci z výzkumné…

více

Studie: Vysoušeče rukou vyfukují fekální bakterie

20/5

Nedávno publikovaná studie ukázala, že vysoušeče rukou na veřejných toaletách foukají na lidi bakterie z výkalů.

více

Jednoduchý trik, který vás za okamžik zbaví úzkosti, smutku…

17/5

Všichni jsme už slyšeli o akupunktuře a o tom, jak se úspěšně používá ke zmírňování traumat, bolesti, nemocí a stresu.

více

Školní fobie

15/5

Školní fobie, vyhýbání se škole, odmítání chodit do školy. To všechno jsou termíny, kterými můžeme popsat úzkost dítěte, které má nepřiměřený a…

více

8 věcí, které vám vlasy prozradí o vašem zdraví

13/5

Nejenom ženy, ale i muži se snaží udržet si zdravé a bohaté vlasy. Při péči o ně si kolikrát ani nevšimneme známek zdravotních problémů. Některé…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru