Otravy a první pomoc – přehled
Rozpoznání otravy může mít život zachraňující význam. Je důležité mít na paměti, že každý nejasný chorobný obraz a zvláště každá porucha vědomí (ospalost až bezvědomí) může být prvním příznakem otravy.
Obecné zásady první pomoci
Důležitým krokem je vyvedení nebo vynesení postiženého z nebezpečného prostředí.
To by však neměl provádět laik, ale odborně školený personál (hasiči nebo speciálně školený záchranný tým). Náhodný zachránce, který neví nic o povaze nebezpečného prostředí, by mohl pouze rozšířit počty otrávených, zejména není-li zajištěn speciálními pomůckami (rukavice, ochranný oděv, dýchací maska).
Dekontaminace neboli přerušení styku postiženého s jedovatou látkou:
- Při inhalaci jedovatých plynů – vynesení ze zamořeného prostředí.
- Při otravách, kde se vstřebává jed kůží – odstranění potřísněných částí oděvu a vydatné omytí kůže vodou.
- Při požití jedu – provokované zvracení (nepoužíváme při poruchách vědomí, při požití leptavých látek – jako jsou kyseliny nebo louhy, ani při požití pěnivých látek – jako jsou mycí prostředky, a ani při požití organických rozpouštědel).
- Při těchto postupech by neměl zachránce zapomínat na svou vlastní ochranu. Gumové rukavice a resuscitační rouška by měly být ve vybavení každé autolékárničky.
- Zajištění vzorku jedu, je-li to možné – zvláště není-li známo jeho složení. S nemocným k ošetření je nutno odeslat informace o názvu jedu, je-li znám, nebo originální obal od chemikálie či požitého léku s informací o požitém množství. Při požití jedovatých rostlin nebo jejich částí je to část rostliny, která umožní její identifikaci (listy, květ, plody), nebo plodnice houby.
- Okamžitý transport postiženého k lékaři, nejlépe do nejbližší nemocnice.
Otravy jsou příčinou přijetí do nemocnice ve 4–6 % případů. V 70–80 % se jedná o sebevražedný pokus, v 15–20 % jde o náhodné otravy a v 10 % o otravy profesionální. V 80–90 % případů se jedná o otravy léky (hlavně psychofarmaka a hypnotika).
Časté jsou smíšené otravy (alkohol a léky). V posledních letech přibývá případů předávkování tzv. tvrdými drogami, které se mohou stát snadno příčinou úmrtí.
Důležitou úlohu hraje předcházení otravám.
Nejdůležitější opatření:
- Uchovávat všechny produkty v jejich originálních baleních nebo nádobách a hlavně z dosahu dětí.
- Chemické látky uchovávat odděleně od potravin.
- Léky uchovávat v originálních baleních se speciálními uzávěry proti otevření dětmi a z jejich dosahu.
- Uchovávat zvlášť kosmetiku, laky na vlasy a nehty a barvy na vlasy (z dosahu dětí).
- Nepoužívat léky, které nejsou předepsány lékařem (např. od souseda farmakologa-amatéra).
- Při používání látek hubících rostliny a hmyz používat ochranný oděv, brýle, event. respirátor.
- Pasti s jedy na hubení hlodavců používat na místech nepřístupných dětem.
- Naučit se znát rostliny a živočichy ve svém okolí a neustále poučovat děti o nebezpečí otravy rostlinami nebo houbami.
Je nutné mít na paměti, že dítě, které začne lézt a batolit se, začíná být ohrožené otravou nejen v domácnosti, ale i na zahradě a v přírodě, pokud se ocitne bez dozoru.
Blíže viz též OTRAVY – jedy, houby, léky, plyny apod.
Zdroj: web ordinace.cz, MUDr. Stanislav Machart