Pokud dojde k poruše růstu vlasu, a v tom důsledku vlas vypadne, nastane většinou i dramatická reakce majitele vlasové pokrývky, doslova vyděšení, zvláště pokud mu na vlasech hodně záleží. Zejména u žen jsou vlasy považovány za klenot. Rády si je češou, zdobí, žehlí, barví, podstupují trvalou ondulaci, melíry. Žel, někdy se ona chemikálie může svým podílem účastnit patologie růstu vlasu a jeho vypadnutí.
U takových stavů může jít o záležitost přechodnou, a když se upraví situace v těle, tj. když přestanou působit vyvolávající faktory, je naděje, že se růst vlasů obnoví. Pokud ovšem dojde k poškození vlasové cibulky a tzv. kořen vlasu odumře a vytvoří se v tom místě jizva, nazýváme takovou alopecii atrofickou. Zde není naděje, že se růst vlasu obnoví.
Ačkoliv toto onemocnění nepatří k situacím, které by ohrožovaly život, přesto má objev alopecie na dané jedince depresivní účinek a působí psychickou změnu zvláště u žen. Začnou se stranit společnosti, získají pocit méněcennosti apod.
Vypadávání vlasů je třeba vnímat jako signál toho, že se v těle děje něco špatného, nositel této diagnózy si totiž vytvořil takové podmínky, jež vyvrcholily projevem nemoci, a to po některém spouštěcím faktoru, třeba viru, bakterií, po prochlazení, ale nejvíce jsou to stresové faktory, tj. konflikty mezi partnery, v zaměstnání apod. Svým dílem se na vzniku nemoci podílí i kouření. Často je tento fenomén spojován s jinou nemocí, jakou je alergie, ekzém, astma, senná rýma, a hodně často je součástí tzv. autoimunitních nemocí, zvláště když jsou protilátkami napadány žlázy s vnitřní sekrecí (štítná žláza, slinivka ad.).
Když probíhá patologie, třeba již zmíněná autoimunitní, vyskytují se v těle autoprotilátky, a pokud se provede biopsie z postiženého místa, pak se ukazuje, že počet vlasových folikulů je normální, ale většina z nich jsou jen v té telogenní anebo katagenní fázi. Vlasový folikul je poškozen v časné anagenní fázi. Na speciálních pracovištích nacházejí u nemocných vysoký titr protilátek IgG proti antigenním strukturám vlasového folikulu. Místem působení protilátek jsou vnitřní a vnější struktury kořenové pochvy, matrix, keranocyty a vrstvy kůry. Kolem se tvoří shluky bílých krvinek (lymfocytární infiltrát). Normálně je kolem vlasového folikulu určitá imunologická rovnováha, ovšem její narušení pak otevře cestu pro zmíněný autoagresivní proces. Imunologové tedy označují AA za autoimunitní onemocnění s účastí buněčné i humorální imunity.
V praxi je hodně nesnadné stanovit tuto autoimunitní situaci. Běžně se takové vyšetření nedělá, jednak z toho důvodu, že ingredience, které jsou k testu potřeba, jsou u nás nedostupné. Dělají je jen některá zahraniční pracoviště, a jednak proto, že otevřeně řečeno současná medicína neumí autoimunitní podstatu léčit. Pokud jde o snahu léčit autoimunitní zánět a jde při tom o ohrožení života, pak je k dispozici pouze imunosupresivní léčba. A vzhledem k tomu, že alopecie život neohrožuje, soustředí se léčba jen do pomocných povrchových léčebných postupů.
Léčba je vždy individuální, to léčivo, které pomáhá jednomu, nemusí pomoci druhému. Podle mého pozorování je za těmito alopeciemi u dospělých vysokým procentem stres, a pak je jasné, že na to nelze ordinovat žádný lék. V případě autoimunitních nemocí je pro mne základem rozbor situace, jenž má za úkol pojmenovat okruh příčin, a dotyčný se musí snažit totálně změnit svůj způsob života a dát příležitost vlastnímu tělu k tomu, aby se v něm vyrovnaly regulační mechanizmy. Tehdy lze očekávat, že se růst vlasů zdárně upraví.
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/vypadavani-vlasu-alopecie.htm
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz