REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Valentýnské tradice jiných zemí

14/2

Valentýn je tady a obchody se zaplavily tématickým zbožím se srdíčky. V USA, odkud se tento svátek rozšířil i k nám, patří mezi nejčastější dárky plyšoví medvídci a čokoládové bonboniéry. Ne všude se však tento svátek oslavuje stejně a řada zemí má své speciální tradice, které se k tomuto dni pojí. V našem článku jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější ze všech koutů světa.

Japonsko

V Japonsku se svátek svatého Valentýna nese v duchu rozmazlování mužů, což je naprosto odlišné od našeho vnímání tohoto svátku. Ačkoli tradice japonské kultury hlásá, že žena by měla být, co se projevování lásky a citů týče, rezervovaná a plachá, v den svatého Valentýna je vše dovoleno. Ženy v tento den zahrnují své partnery i kamarády dárky, nejčastěji v podobě čokolády, aby vyjádřily svou lásku, úctu nebo společenský závazek. Na počátku této tradice stojí nepřekvapivě výrobci čokolád, kteří přišli na účinný marketingový tah, jak navýšit své zisky. Kampaň dotáhli japonští prodejci perfektně do detailu a od té doby zde symbolizují jednotlivé druhy čokolád různý vztah mezi mužem a ženou.

Zatímco na Valentýna si muži v Japonsku užívají pozornosti žen, v 80. letech přišli japonští výrobci čokolád s dalším (a úspěšným) nápadem na svátek, který by byl jeho obrácenou podobou. Jedná se o tzv. Bílý den, který se v Japonsku slaví 14. března. V tento den dávají muži dárky svým ženám a přítelkyním, a to nejčastěji v podobě oblečení, spodního prádla, šperků a samozřejmě čokolád. Platí zde také nepsané pravidlo, že hodnota dárku by měla být dvakrát až třikrát vyšší než dárku, který dostal muž od ženy na svátek svatého Valentýna.

Jižní Korea

Jihokorejci se inspirovali u svých japonských sousedů. Slaví totiž nejen svátek svatého Valentýna, ale i březnový Bílý den, a to v úplně stejném duchu. Ale to ještě není všechno. Další svátek, který nazývají Černým dnem, slaví 14. dubna. Tento svátek slaví především nezadaní, kteří se setkávají u oběda v restauracích a dávají si tradiční jihokorejský pokrm, bílé nudle s omáčkou z černých fazolí. Zatímco někteří vnímají tento svátek jako oslavu svobodného života, jiní jej považují spíše za útěchu, protože se nemohli zúčastnit předchozích svátků zamilovaných, jelikož nemají partnera.

Jihokorejci mají svátky v takové oblibě, že každý 14. den v měsíci slaví nějaký svátek spojený s tematikou lásky a vztahů. Začínají 14. ledna Dnem svíček, pokračuje 14. února Valentýn, 14. března Bílý den, 14. dubna Černý den, 14. května Den růží, 14. června Den polibků, 14. července Stříbrný den, 14. srpna Zelený den, 14. září Hudební den, 14. října Den vína, 14. listopadu Filmový den a rok zakončí 14. prosince Den objímání.

Tchaj-wan

Se svátkem svatého Valentýna a s Bílým dnem se setkáváme i u dalšího asijského státu, na Tchaj-wanu. Svátky tu ovšem probíhají přesně obráceně. Na svatého Valentýna dostávají čokoládové dárky ženy a o měsíc později jsou čokoládou obdarováváni muži.

Dánsko a Norsko

Svátek svatého Valentýna se v Norsku a Dánsku začal slavit poměrně nedávno a místní si jej ihned přizpůsobili vlastním představám. Vznikla tak originální a svérázná tradice, kdy muži zasílají na Valentýna ženám tzv. “Gaekkebrev”, což jsou v podstatě vtipné a veršované valentýnky. Tato rýmovaná přáníčka jsou anonymní, ale obsahují nápovědu v podobě počtu písmen, které má jméno odesilatele. Ženy, kterým byla valentýnka doručena, musí do Velikonoc uhodnout, kdo jim přáníčko zaslal. Pokud žena uhodne jméno odesílatele, vyhrává velikonoční vajíčko. Pokud ale hádanku nerozluští, tak naopak musí darovat vajíčko odesílateli přáníčka, který se k autorství valentýnky přihlásí právě v době Velikonoc.

Slovinsko

Svátek svatého Valentýna nevnímají Slovinci ani tak jako svátek zamilovaných, ale spíše jej mají spojený se začátkem obdělávání půdy po skončení zimního období. Svatý Valentýn neboli “Zdravko”, jak jej místní nazývají, je totiž jeden z patronů jara. Jedno slovinské úsloví dokonce říká: “Svatý Valentýn otevírá brány ke kořenům rostlin”. Valentýn je tedy ideálním dnem, kdy začít s prací na polích nebo na vinicích, protože v tomto období se začínají probouzet rostliny ze zimního spánku. Podle slovinských pověstí si v tomto období slibují vzájemnou lásku polní ptáci (jednoduše řečeno je toto období pro některé ptáky sezónou páření), a aby toho mohli být lidé svědkem, musí chodit bosi po polích, kde je země často ještě úplně promrzlá. Lásku a milostné vztahy tedy slaví Slovinci spíše v jiných dnech roku.

Finsko a Estonsko

Den svatého Valentýna je ve Finsku a Estonsku oslavován jako den přátelství, nikoli jako svátek zamilovaných. 14. únor je ve Finsku nazýván “Ystävän Päivä” a v Estonsku “Sõbrapäev”, což znamená v doslovném překladu “Den všech přátel”. Přátelé si mezi sebou vyměňují dárky a přáníčka s blahopřáním “Krásný Den všech přátel”. Kromě toho je ale tento den oblíbený i pro zásnuby a svatby.

Wales

Velšané slaví svátek podobný Valentýnu už 25. ledna. Nazývá se “St. Dwynwen´s Day” a je pojmenován po patronce všech zamilovaných. Podle staré tradice je v tento den ve Walesu zvykem darovat lžičky se zamilovanými motivy. Základní kámen této tradice položili pravděpodobně velšští lodníci, kteří darovali dámám svého srdce ručně vyřezávané dřevěné lžičky, které se tak staly symboly lásky. Například vyřezávané klíče symbolizovaly klíč k mužově srdci, kruhy vyjadřovaly jeho pilnost, číslice zase vytoužený počet potomků. Tato tradice se dochovala dodnes a řada mužů stále daruje svým ženám tyto ručně zdobené lžičky. Dnes jsou lžičky se zamilovanými motivy oblíbenou variantou svatebních darů, dárků k výročí nebo k narození dítěte.

Anglie

V 18. století bylo obvyklé, že nezadané ženy připichovaly ke svým polštářům pět listů vavřínu, každý do jednoho rohu a poslední do středu polštáře, s nadějí, že se jim ve snech bude zdát o jejich budoucím manželovi. Jiná varianta této tradice pro změnu ženy vyzývala, aby pokropily listy vavřínu růžovou vodou a položily je na polštář se slovy prosby “Drahý Valentýne, buď ke mně laskav a v mých snech dej mi mou lásku spatřit”. Většina těchto tradic se do dnešních dob bohužel nedochovala, ale občas se s nimi přeci jenom můžeme setkat.

Francie

Jelikož je Francie známá jako jedno z nejromantičtějších míst světa, není žádným překvapením, že Francouzi slaví tento svátek zamilovaných již od nepaměti. Údajně i první zamilovaná valentýnka pochází z Francie. Jejím autorem byl Karel, vévoda orleánský, který ji zaslal roku 1415 své manželce poté, co byl uvězněn v londýnském Toweru. Tradice zasílání zamilovaných přání se ve Francii i po celém světě zachovala až do dnešních dob.

Jinou oblíbenou valentýnskou událostí byla tzv. “loterie d´amour” neboli “loterie lásky”. Svobodní lidé volali směrem k protějšímu domu jméno osoby, po které toužili, a pokud se jim dostalo odpovědi, utvořili pár. Muži, kteří nakonec nebyli spokojeni se svým výběrem, mohli jednoduše vyměnit partnerku za novou. Takto opuštěné ženy se poté téhož dne vydaly na slavnost ohňů, kde spálily obrázky a fotografie muže, který je takto zklamal. Tyto události se nakonec staly natolik chaotickými a nekoordinovanými, že je francouzská vláda musela zakázat.

Filipíny

Svátek svatého Valentýna probíhá na Filipínách obdobně, jak jej známe z kulturního prostředí západních zemí. Ovšem Filipínci si svátek zpestřili jednou originální tradicí, kterou jsou hromadné svatby. 14. února si řeknou společně své ano stovky párů, a to klidně uprostřed nákupních center nebo na jiných veřejných místech. A k nim se ještě přidají již sezdané páry, které si chtějí svůj svatební den prostě zopakovat. V roce 2012 tak bylo na Valentýna prostřednictvím hromadných svateb po celé zemi sezdáno neuvěřitelných 2 000 zamilovaných párů!

Itálie

Svatý Valentýn byl v Itálii původně oslavován jako svátek příchodu jara. V tento den se scházeli zamilovaní v parcích a zahradách a užívali si hudbu, procházky a čtení milostných básní.

Podle tradice měly mladé nezadané dívky v tento den vstávat již za rozbřesku. První muž, kterého v den svatého Valentýna zahlédly, se podle pověsti buď měl do roka stát jejich manželem, nebo se mu měl alespoň co nejvíce podobat.

Dnes si zamilované páry na Valentýna vyměňují dárky a chodí na romantické večeře. Nejpopulárnějším valentýnským dárkem jsou tzv. “baci perugina”, což jsou malé čokoládou polévané oříšky balené v papírcích s milostnými citáty v několika jazycích.

Brazílie

Protože se každý rok v průběhu února nebo března koná v Brazílii světoznámý karneval, rozhodli se Brazilci svátek svatého Valentýna vynechat. Místo něj slaví 12. června svátek “Dia dos Namorados” neboli “Den všech zamilovaných”. Zamilované páry si v tento den vyměňují dárky v podobě čokolády, květin a zamilovaných přáníček. Po celé zemi se také konají různé hudební festivaly a představení. Den všech zamilovaných není určen jen zamilovaným párům, ale je také spojen s návštěvami příbuzných a společnými večeřemi s přáteli, kteří si mezi sebou rovněž dávají dárky.

Dalším oblíbeným svátkem je Den svatého Antonína, patrona manželství. V tento den svobodné ženy vykonávají rituál nazývaná “simpatis” v naději, že jim svatý Antonín přinese vysněného manžela.

 

Zdroj: https://www.eppi.cz/tipy-na-darek/valentyn/valentyn-ve-svete  http://meegonow.com


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru