REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Světelný smog má na svědomí nekvalitní spánek i vážné zdravotní problémy

3/5

Nejen pouliční osvětlení, ale také reklamní plochy a sváteční výzdoba osvětlují nejen v zimních měsících česká města. Dle odborníků má však nadbytek světla a nedostatek tmy na obyvatele stále více negativních dopadů.

Nekvalitní spánek, ale i vážná zdravotní onemocnění patří mezi následky světelného znečištění. Světelný smog totiž může odstartovat psychogenní onemocnění a zvýšit riziko vzniku civilizačních chorob, jako jsou rakovina prsu a kardiovaskulární onemocnění.

Míra světelného znečištění

Míra světelného znečištění stoupá každým rokem zhruba o šest procent. Vinu na tom nese především rozšiřování systémů veřejného osvětlení. To často svítí moc silně a špatným směrem. „Typickým příkladem špatné praxe jsou lampy namontované se sklonem nebo ty, které mají ve spodu vypouklý kryt. Nevhodné kryty totiž odráží a rozptylují světlo vodorovně a šikmo nahoru, čímž nejen oslňují, ale také zhoršují noční viditelnost. Nové bíle svítící zdroje jsou v tomto ohledu ještě horší než dosavadní oranžové sodíkové výbojky,” tvrdí RNDr. Jan Hollan, který se dlouhodobě věnuje světelnému znečištění na Masarykově univerzitě v Brně. Ke zhoršení situace napomáhají i silně zářící reklamní plochy. Stejně tak je světelný smog přiživován i osvětlením památek, které bývá absurdně silné a míří nejen na budovy, ale i kolem nich a nad ně. Dle výzkumu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity však nadbytek a intenzita venkovního osvětlení občas vadí až 45 procentům Čechů. Téměř polovině lidí umělé osvětlení svítí do místnosti, kde usínají.

Nekvalitní spánek zvyšuje riziko rakoviny a psychogenních onemocnění

Lidské zdraví může být absencí tmavé noční oblohy vážně ovlivněno. Tma je důležitá pro produkci hormonu melatonin, který uspává lidský organismus a umožňuje mu regenerovat. Produkce melatoninu se však při spánku v nedostatečně zatemnělých místnostech snižuje a délka i hloubka odpočinku výrazně klesá. Po krátkodobém nekvalitním spánku se lidé hůře koncentrují. Přetrvávají-li problémy déle, mohou dokonce vyústit v deprese a další psychogenní onemocnění. „Správná produkce melatoninu ovlivňuje i jiné části našeho hormonálního systému. Spánek za světla či nedostatek spánku tak vede ke zvýšení rizika rakoviny prsu, kardiovaskulárních chorob a obezity,“ varuje Michal Bittner z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Masarykovy univerzity.

Města přichází s řešením pomalu, občané si musí pomoci sami

Řešení světelného šumu přichází ze strany městských samospráv zatím jen velmi pomalu. Eliminovat světelný smog přitom lze pomocí správného výběru designu venkovního osvětlení a druhu svítidel nebo regulací reklamních ploch. Ochranu spánkového režimu a přirozeného biologického rytmu tak musí vzít občané do vlastních rukou a světlu se bránit úpravou interiéru přímo ve svém obydlí. Užitečným pomocníkem v boji proti pouličnímu osvětlení pronikajícímu do místnosti může být třeba dobrý zatemňovací závěs nebo instalace rolet či žaluzií. Především v zimních měsících bývá potřeba nočního zatemnění místností žádoucí. Lidské tělo je v tuto dobu biologicky nastaveno na mnohem delší spánek než v létě, a proto lidé důsledky nedostatku tmy vnímají intenzivněji.

 

Zdroj: http://www.hledamzdravi.cz

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru