REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Stlaní postele je nezdravé, vytváří ráj pro roztoče

5/5

Stlaní postele je pro většinu lidí znakem pořádku a dobrého vychování. Co se ale stane, když postel před ranním odchodem z domu prostě necháme být?

Neustlané lůžko sice vypadá neatraktivně, ale....

Těm, co mají rádi pořádek, jejich svědomí možná vypálí do kůže pomyslný cejch bordeláře. Na druhou stranu se jim ale podaří vytvořením nehostinných podmínek snížit počet roztočů, kteří jinak obývají postel a živí se mikroskopickými kousky jejich odumřelé kůže. Se studií, která říká, že neustlané lůžko sice vypadá neatraktivně a zanedbaně, ale ve výsledku je mnohem hygieničtější a zdravější než lůžko důkladně ustlané, přišli již před časem vědci z Kingstonské univerzity v Londýně.

Existenci roztočů v našich postelích asi nikdo nezpochybňuje

Pojďme se tedy podívat na to, čím je tato možná neprávem opomíjená vědecká studie podložena. O existenci roztočů v našich postelích asi nikdo nepochybuje. V průměrné posteli jich může být až 1,5 milionu, a to dokáže člověku způsobit značné zdravotní problémy. Tito miniaturní tvorové se živí odumřelou kůží z lidského těla a produkují nezanedbatelné množství alergenů, které lidi po celou dobu spánku nevědomě inhalují. Zdrojem alergenů a zdraví škodlivých látek není nic jiného než roztočí výkaly. O tom, že postel plná roztočů pro člověka skutečně není zdravá, asi není třeba nikoho zdlouhavě přesvědčovat, způsobují třeba alergie a astma.

Jak snížit počet nezvaných hostů ve svých postelích?

Lidé se proto snaží snížit počet nezvaných hostů ve svých postelích různými způsoby. K dostání je množství různých druhů protiroztočových povlaků a podobně, které fungují na bázi hustě tkaných mikrovláken. Vlákna by měla být tak hustá, že jimi nedokážou proniknout ani 0,1 milimetrů velcí roztoči. Počet roztočů se ale dá podle studie snížit i mnohem jednodušším způsobem.

Roztoči totiž mají jednu velkou slabinu, kterou si vědci dobře uvědomují a na níž stojí celé tvrzení, že neustlaná postel je pro malé vetřelce mnohem horší. Jejich nevýhoda spočívá ve způsobu přijímání vody. Roztoči totiž vodu přijímají zvláštním způsobem, a jsou proto závislí na vysoké vlhkosti vzduchu. Voda se do jejich těl dostává prostřednictvím malých žláz, které ji dokážou vstřebávat pouze ze vzduchu, nikoliv přímo. „Něco tak jednoduchého, jako ponechání postele v jejím původním stavu celý den, může zbavit povlečení a matraci vlhkosti, a vystavit tak roztoče smrtelné dehydrataci,“ vysvětlil princip této teorie doktor Stephen Petrlove z Kingstonské univerzity.

Zajímavý poznatek vychází z pokusu, v jehož rámci vědci sledovali 36 postelí v britských domácnostech a zkoumali vliv běžných každodenních rutin na velikost populace roztočů. Protiroztočový povlak je možná také řešení, ale stěží tak levné, jednoduché a pohodlné.

Autor: Lukáš Marek, časopis Šifra

Zdroj: http://www.casopis-sifra.cz/stlani-postele-je-nezdrave-vytvari-raj-pro-roztoce-podivejte-se-na-video/


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru