REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Sebechvála smrdí, sebeláska je ale základ, jak se naučit mít se rád?

20/10

Musíte se mít rádi, slýcháváme často. A zpravidla nad tím mávneme rukou. Jenže to není jen prázdná fráze, schopnost mít sebe rád, vnímat své kvality a nepodceňovat se, to vše jsou zásadní faktory určující kvalitu našeho života a vztahů, které máme. Pokud máte pocit, že patříte mezi lidi, kteří se spíše podceňují a vnímají sebe příliš kriticky, čtěte pozorně…

 

Otázky sebeúcty

Americká psycholožka Susan Harterová, která se zabývala otázkami sebeúcty mezi mladými lidmi, naznačuje pět hlavních oblastí sebehodnocení: výsledky ve škole a ve sportu, akceptování ze strany společnosti, fyzický vzhled a chování.

„Mohu být například velmi dobře akceptována ve společnosti, mohu mít přátele, ale mohu trpět tím, že si nemohu koupit oblečení stejné značky jako mají oni“, říká Harterová.

K těmto pěti oblastem připojuje psycholožka ještě tři, které platí pro dospělé osoby: kompetence spojené se zaměstnáním, s citovými vztahy a se zachováním dobrých přátel. To nám umožňuje minimalizovat naše neúspěchy.

Dejme však pozor na to, abychom neúspěch v jedné oblasti nevztahovali i na ty další a nedomnívali se například, že nezdar v profesi znamená, že všechno ostatní už nemá cenu.

„Akceptujte to, že nejste dokonalí“, zdůrazňuje Marie-Laure Cuzacqová, psycholožka a konzultantka pro osobnostní rozvoj. Jde o první etapu sebeúcty. Je zbytečné usilovat o to, aby vás akceptovali druzí, jestliže se neakceptujete sami.

Ptejte se:

Co máte rádi u svých přátel? Jejich upřímnost, respektování určitých hodnot a respektování těchto hodnot i u ostatních. Proč se tedy neřídit těmito příklady, abyste se měli sami rádi? Stačí si položit ty správné otázky: chci skutečně jít na tu večeři?

Co potřebuji, abych se teď cítil dobře? Je důležité umět formulovat své požadavky jasně, odvážit se být sami sebou, ale zároveň být vnímaví vůči ostatním a nacházet kompromis mezi vlastním očekáváním a očekáváním druhých.

Umlčte svého vnitřního soudce. Jestliže nemáte valnou úctu sami k sobě, automaticky vás napadají myšlenky: jsem nula, nikdy to nedokážu, či nikdo si mě neváží. Takové myšlenky je možné vytěsnit a ptát se: jsem k sobě konstruktivně sebekritický? Jaké jsou prostředky či cesty, jak bych to mohl udělat lépe?

Rovněž můžeme své myšlenky konfrontovat se skutečností a zeptat se osoby, o níž si myslíte, že si vás neváží nebo vás zpochybňuje, abyste se ujistili, že vaše obavy nejsou podložené.

Odvažujte se říkat NE. „Je to způsob, jak si zachovat a uchránit sebeúctu tím, že dáváte přednost vlastním názorům, potřebám, vlastní energii, času či dokonce penězům, abyste je věnovali na aktivity, které považujete za důležitější“, uvádí Marie-Laure Cuzacqová.

Buďte přístupní kritice a dávejte si realistické cíle. Cíl musí být pragmatický, úměrný a dosažitelný. Musí odpovídat našim schopnostem a naší energii. Připomeňme si, že sebeúcta roste činy, malými či velkými každodennímy úspěchy, nikoli iluzemi. Nízká sebeúcta často brání tomu, abychom naslouchali tomu, co je pro nás dobré, a v kritice spatřovali urážku. Kritika ovšem často umožňuje pokrok.

S nikým se nesrovnávejte a nikoho nenapodobujte. Osoby s nízkou sebeúctou mají tendenci napodobovat vzory, jak to činí mládež. To však vede k popírání vlastní osobnosti, potřeb a tužeb. „Kolem nás je mnoho lidí, kteří prokazují ostatním dobrodiní. Můžeme je pozorovat, diskutovat s nimi, učit se od nich, zkrátka se jimi inspirovat“, konstatuje Marie-Laure Cuzacq.

Chvalte druhé. Chvála stimuluje pozitivní pocity: Oba, ti kdo chválí, i ti, kdo chválu přijímají, pociťují uspokojení. Abychom zachovali hodnotu chvály, musí být upřímná a nesmí se jí používat příliš často.

Požádejte o pomoc profesionála. Jestliže jste učinili vše, co bylo ve vašich silách, ale pocity vlastní méněcennosti převládají, můžete požádat o pomoc terapeuta. Vždy je však třeba, aby šlo o dobrovolné rozhodnutí.

 

Zdroj: http://zpravy.tiscali.cz/sebechvala-smrdi-sebelaska-je-ale-zaklad-jak-se-naucit-mit-se-rad-267780


Další články

Kyselina lipoová-všestranný pomocník pro naše zdraví

18/1

Kyselina lipoová patří mezi málo známé látky. Nicméně má velmi důležitou roli v našem metabolismu. Je to nasycená mastná kyselina obsahující osm…

více

Jedno procento Čechů trpí schizofrenií

16/1

Zhruba každý stý člověk v Česku trpí schizofrenií. Je to kolem 100.000 obyvatel. Četnost výskytu choroby se v jiných zemích neliší.

více

6 snadných způsobů, jak zvýšit své charisma

14/1

Jedna z nových studií věnujících se lidskému charismatu poukazuje na to, že charisma není ani tak darem, jako spíše dovedností, kterou se může každý…

více

Pozor na nejčastější zimní zranění! Jak se jim vyhnout?

11/1

S nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až…

více

Bílkoviny ve vašem jídelníčku: máte jich opravdu dostatek?

9/1

Bílkoviny jsou pro tělo člověka jedním z nejdůležitějších stavebních prvků. Protože jich potřebujeme poměrně velké množství, nemusí být vždy lehké…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru