REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Pozor na tvrdnutí břicha v těhotenství

28/10

Změn, které těhotenství přináší je mnoho, a na každou nastávající maminku působí jinak. Některá těhotenství projde lehce bez jakýchkoli nepříjemností a komplikací, a ostatní mohou naopak pociťovat nejrůznější trápení spojené právě s rostoucím miminkem v jejich bříšku.

Poměrně častou komplikací je také tvrdnutí břicha, které nemusí znamenat nic vážného, ale i naopak může hlásit riziko předčasného porodu.

Proč v těhotenství tvrdne břicho?

Děloha je dutý orgán, tvořen hlavně hladkou svalovinou. Je uzavřena děložním čípkem (hrdlem), v pánvi je děloha zavěšena na několika vazivových aparátech:

  • sakrouterinní vazy - jdou od dělohy do křížové oblasti páteře
  • postranní vazy - vedou v obou stranách od dělohy k pánvi
  • oblé vazy - procházejí od rohů dělohy do třísel

Díky probíhajícímu těhotenství dochází k růstu a zvětšování dělohy, které zapříčiňuje napínání nejen těchto vazů, ale i samostatné svaloviny dělohy, která může reagovat stahy a maminka v očekávání tak pociťuje nepříjemné tvrdnutí bříška. Tvrdnutí není bolestivé, ale je spíše nepříjemné. Jde o podobný pocit, jako když např. zatnete svaly na ruce nebo na noze.

Kdy dochází k tvrdnutí břicha?

  • tvrdnutí bříška se může objevit od 20. týdne těhotenství, kdy děloha začíná velmi rychle růst a zvětšovat se díky rostoucímu miminku (u některých žen není vyloučeno, že se může tvrdnutí objevit i dříve)
  • pokud tvrdnutí trvá jen chvíli, nemusíte mít obavy (v první polovině těhotenství je tolerováno až 20 tvrdnutí za den, přičemž v polovině druhé se může tento nepříjemný pocit objevovat častěji)
  • obvykle je tvrdnutí bříška vyvoláno vyšší fyzickou námahou (např. při úklidu, delší procházce, atd...)
  • většinou je tvrdnutí nezávazné, ale pozor! Mohlo by také znamenat signalizaci předčasného porodu
  • někdy může tvrdnutí zapříčinit také přítomnost infekce dělohy či močového měchýře, proto je nutné docházet na pravidelné kontroly, a vše konzultovat s gynekologem
  • pokud k tvrdnutí dochází často, je zcela na místě navštívit gynekologa a o problému se s ním poradit!

Při vyšetření se gynekolog zaměřuje hlavně na délku a stav děložního čípku. Ve většině případů je čípek v klidovém stavu a k odbourání subjektivních pocitů gynekolog předepíše magnesium v tabletách. Někdy ale dochází ke zkracování děložního hrdla a tento stav si vyžaduje častější kontroly nebo případnou hospitalizaci s klidovým režimem a podáváním infuzí s magnéziem.

V případě podezření na zánět močového traktu se odebere moč, aby se zjistil původce a pokud je výsledek pozitivní, zahajuje se léčba antibiotiky. Jako doplňující vyšetření se provádí také tzv. cervikometrie, za pomoci vaginální ultrazvukové sondy, při které se zhodnotí děložní hrdlo.

Jste těhotná a rozhodujete i za svoje miminko, proto jakékoli problémy rozhodně nepodceňujte a k lékaři jděte raději dříve než později!

 

Zdroj: http://tehotenstvi.zdrave.cz/tvrdnuti-bricha-v-tehotenstvi/


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru