Pod latinským pojmem polyurie se skrývá časté močení, nadměrné močení nebo dokonce močovou inkontinenci. Aby vaše potíže však byly označeny za polyurii, měly byste za den vymočit průměrně 150% běžného výdeje moči.
Pod pojem polyurie patří zvýšené vylučování moči v průběhu 24 hodin, a to minimálně nad 2 až 3 litry. Takové množství moči také vyvolává i nutkavou potřebu častějšího močení, aniž by ve skutečnosti byl močový měchýř přeplněn. Jelikož tak dochází k poměrně velké ztrátě tekutin a nemocný má pak velkou žízeň.
Velmi častou příčinou polyurie je cukrovka, kterou dále doprovází i žíznivost, úbytek hmotnosti, únava a další doprovodné příznaky. Příčiny však mohou být i jiné, může za ně styl života, pití piva, psychická porucha, která je spojena s nutkavým pitím (která v extrémních případech může vést až k otravě vodou).Příčinou polyurie jsou i nadměrné ztráty osmoticky aktivních látek do moči, které pak pasivně do moči stahují i další vodu. Za osmotickou látku je považována právě glukóza, ale i vápník (hyperparatyreóza = onemocnění příštítných tělísek). Způsobit ji může i neadekvátní produkce hormonů, která se podílí na regulaci objemu tekutin v těle (Cushingův syndrom). Někdy polyurii můžou způsobit vrozené poruchy (vrozená renální diabetes insipidus, porucha kanálu pro vodu aquaporin 2 nebo Fankoniho syndrom. K dalším příčinám polyurie náleží i náhlé uvolnění rozsáhlých otoků, polycystóza, dysgeneze ledvin, selhání srdce, uvolnění překážky v močových cestách (kamínek), užívání diuretik nebo teofylinových preparátů a třeba také i akutní tubulární nekróza.
Noční polyurie je stav, kdy k největší produkci moči dochází zejména v noci, a to až 33 % z celkové denní produkce. Nejčastěji ji způsobuje nykturie, což je stav, kdy je osoba minimálně jednou, ale mnohdy i víckrát probuzena pocitem na močení, kterému musí vyhovět.
Žíznivost, noční potřeba močení, další příznaky, které napovídají o chorobě, dehydratace.
Důležité si je uvědomit, že polyurie je sice nepříjemný problém, ale sám o sobě není nemocí, ale pouze příznakem nějaké nemoci, kterou je zapotřebí diagnostikovat, aby mohlo dojít ke správné léčbě. Základem je samozřejmě vytvoření anamnézy a základní fyziologické vyšetření a dále pak odběry krve, důkladné vyšetření moči a případně také i sonografické vyšetření břicha. Provádí se vyšetření na cukr, koncentraci elektrolytů a hematokrit.
Léčba polyurie se neobejde bez urologa. Je možné, že si budete vést deník, kdy chodíte močit, jaké množství, kolik množství celkem za 24 hodin. Léčba se pak odvíjí od toho, co ji způsobuje. Pokud nejsou odhaleny žádné organické příčiny odhaleny, je vhodná psychoterapie, progresivní svalová relaxace, autogenní trénink, akupunktura a také i cílený trénink na posílení močového měchýře. Stav polyurie mohou zlepšit i dýňová semínka, zlatobýl a úprava životního stylu.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz