Vysoký tlak trápí v dnešní době stále více lidí. Většinou se ho podaří snížit pomocí léků a úpravou životního stylu – tedy zbavením se nadváhy, omezením soli, snížením stresu, pravidelným pohybem… Co když ale tlak zůstává vysoký navzdory všem těmto opatřením?
Vysoký tlak trápí v dnešní době stále více lidí. Většinou se ho podaří snížit pomocí léků a úpravou životního stylu – tedy zbavením se nadváhy, omezením soli, snížením stresu, pravidelným pohybem… Co když ale tlak zůstává vysoký navzdory všem těmto opatřením?
Přerušením nervů zásobujících ledviny je možné snížit vysoký tlak.
Nejprve by měly být vyloučeny i jiné důvody, které vedou k takzvané „sekundární hypertenzi“.
Co tedy lékaři nejprve zjišťují?
Ledviny jsou stejně jako jiné orgány zásobeny nervy, které nelze vůlí ovládat. Tyto nervy ale mají vliv na průtok krve ledvinami. V těch následně dochází k řadě dějů, které se navzájem ovlivňují, a také k uvolňování hormonů působících na krevní tlak a na stažení cév v celém těle. S nápadem, že přerušením výše uvedených nervů je možné dosáhnout i snížení vysokého tlaku, se zrodila nová metoda léčby.
Výhodou je především skutečnost, že k přerušení nervů není zapotřebí operace. Celý zákrok proběhne při minimálně invazivní katetrizaci, kdy se lékař vpichem do tepny probíhající v třísle dostane do krevního řečiště. Dále pokračuje do břišní tepny, ze které odstupují i ledvinné tepny. Zde je oboustranně elektrickým proudem přerušen průběh nervů. Celkově jde asi o půlhodinový zákrok bez celkové anestezie, jsou podány pouze léky proti bolesti.
Protože jde o děje, které na sebe navazují, je při čekání na výsledky zapotřebí trpělivost. Výrazné snížení tlaku je možné pozorovat za měsíc, u některých pacientů jde ale i o delší dobu.
Důležité je ovšem i následující:
Zkušenosti s touto metodou mají lékaři v USA, Německu, Austrálii a Polsku. V České republice je zatím tento výkon prováděn ve Fakultní nemocnici Olomouc a nově také v Nemocnici Podlesí.
(hak)
Zdroj: http://www.ulekare.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz