LDN neboli léčebny dlouhodobě nemocných jsou u nás vnímány bohužel spíše negativně. U veřejnosti panuje názor, že slouží k dožití starých a nemocných lidí a péče o seniory je v nich mnohdy zanedbávána. Skutečnost je však často úplně jiná a i daleko příznivější. LDN totiž slouží k uzdravení či zrehabilitování pacienta, který se vrací zpět do svého přirozeného života a do prostředí, které je mu milé – tedy domů. I během krátké hospitalizace je totiž možné pacienta vrátit v lepším psychickém i zdravotním stavu, plného optimismu, radosti a nových zážitků.
Areál Háj
LDN už dávno nejsou jen nemocnice sloužící k poklidnému dožití. Ale lze je nazvat zařízeními následné péče. Pacienti sice potřebují léčbu dle diagnózy, která je jim stanovena, ale také rozptýlení a aktivity, které pomáhají jejich psychice.
„Není nic horšího než zavřít starého člověka mezi čtyři stěny, kde je odkázán jen na pomoc druhých, nemá si s kým co říct a je trýzněn svými myšlenkami na poslední roky života a často i na smrt,“ řekl primář Vysočinských nemocnic MUDr. Leoš Abrt.
Bylo zjištěno, že pacient, který nemá žádné zájmy, aktivity a na nic se netěší, mnohem rychleji stárne, a u seniorů to platí mnohonásobně. Během několika měsíců tak může zestárnout prakticky i o několik let, což je v pokročilém věku velmi nežádoucí. A právě Vysočinské nemocnice si kladou za cíl toto změnit a zajistit pacientům kvalitní léčbu s kvalitními podpůrnými aktivizačními činnostmi.
Pacienti tak během svého pobytu v LDN chodí na nejrůznější kroužky ručních prací, účastní se besídek, hovoří se spolubydlícími i ošetřovateli. V letním období jsou jim zajištěny i činnosti ve venkovním prostředí nemocnice, kde třeba opékají buřty apod. Vysočinské nemocnice pro ně pravidelně pořádají ranní hromadná rehabilitační cvičení, ergoterapii, či sváteční posezení například před Velikonocemi nebo Vánocemi.
„V naší nemocnici zabezpečujeme pro pacienty ergoterapii, kde se jim věnuje zkušený pracovník, který různými pracovními činnostmi u pacientů rozvíjí jemnou motoriku. Nezapomíná se ani na dobrou psychickou pohodu, a proto je při těchto činnostech slyšet zpěv i smích našich pacientů. Vše je směřováno k tomu, aby pacient nebyl pouze umístěn na lůžku, ale aby se plně zapojil do života v naší LDN. V našem zařízení je možná i krátkodobá hospitalizace. Vše je podmíněno zdravotním stavem pacienta a jeho schopností vrátit se zpět do svého přirozeného prostředí, tedy domů,“ vysvětluje primář MUDr. Leoš Abrt.
Řada pacientů se snaží co nejvíce si pobyt užít a načerpat spoustu podnětů. Rodinám se pak vrací rodiče nebo prarodiče plní energie, dobré nálady a pozitivních myšlenek, což je přínosem i pro samotné rodiny.
Každý, kdo někdy pečoval o staršího člověka, ví, že se rozhodně nejedná o jednoduchou práci. Taková péče vyžaduje velkou zodpovědnost i pečlivost a často není v silách rodiny ji seniorovi poskytnout na 100 %. Po čase přichází psychické i fyzické vyčerpání z náročné péče o blízkého člena rodiny a mnohdy hraje roli i finanční stránka.
Vysočinské nemocnice přesně tyto situace řeší. Nabídnou rodinám alternativu ve formě sociálního lůžka v péči o jejich blízké, zázemí a profesionální péči. Rodiny tak mají jistotu, že své blízké svěřily do dobrých rukou, a ti že rozhodně nebudou strádat. Členové rodiny navíc mají po náročné péči čas sami na sebe, mohou si odpočinout, vyrazit na výlet, nebo se věnovat dětem. A pak už se jen těšit na seniora a jeho zážitky z pobytu.
Zdroj: http://www.vysocinskenemocnice.cz/
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz