REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Kuří oka

6/5

Tvrdé kuří oko neboli heloma durum je tuhá, kuželovitá tlustá část rohovité vrstvy pokožky, která se obvykle vyskytuje nad kloubem prstu. Uprostřed má tvrdé hnědošedé „oko“ obklopené zanícenou kůží. Měkké kuří oko neboli heloma molle vzniká mezi prsty jako výsledek tření. Je měkké, protože pot mezi prsty změkčuje jinak tvrdou tkáň oka.

 

Pod každým okem je kostní výstupek, takže jsou-li prsty smáčknuty k sobě, jako například v úzké nízké botě nebo špičatých botách na vysokém podpatku, kosti o sebe dřou, vyvolávají tlak a podráždění. Výsledkem je, že vrstvy tkáně nad stlačeným místem rostou, až se nakonec vytvoří oko. Kdybyste mohli každý den chodit bosí, neměli byste kuří oka.

Kuří oka jsou způsobována tlakem nebo třením špatně padnoucích bot. Na rozdíl od bradavic kuří oko neobsahuje vlásečnice ani nervová zakončení. Kuřími oky často trpí lidé s hodně vyklenutou nožní klenbou, protože jejich prsty jsou při chůzi taženy trochu zpět. Špičky se proto v botě mírně posouvají dopředu a dozadu a kuří oka se tvoří na nich a také na hřbetech prstů.

Neustálé tření mezi prsty způsobuje, že kůže měkkého kuřího oka odumírá, anebo se zanítí, což při chůzi vyvolává silné bolesti.

Léčení

Můžete si vybrat. Buď změníte styl bot a zbavíte kuří oka tlaku, takže sama časem zmizí, nebo budete pokračovat v ošetřování existujících a nových a nových ok.

Polštářky na kuří oka si můžete koupit v drogerii. Mají uprostřed otvor. Kolem kuřího oka je proto vyvýšená podložka a tlak na samotné postižené místo je menší. Polštářky na kuří oka zaberou místo. Při jejich nošení tedy musíte mít prostornější obuv. Polštářky si můžete vyrobit z moleskinu a adhezivní plsti. Mohou být tak tenké nebo tlusté, jak si přejete, ale podložku vždy dávejte kolem kuřího oka, nikoli na ně.

Ženy, které musí nosit vysoké podpatky, mohou zmírnit tlak na prsty tím, že budou používat i metatarzální vložky a umístí je před hlavičky zánártních kůstek, aby chodidla nemohla sklouzávat dolů a tlačit se ve špičaté prstové části bot. Tření se tím trochu zmírní, ale úplně se ho nezbavíte.

Někteří odborníci na choroby nohou neschvalují používání salicylové masti nebo kapek (také známých jako kapky na kuří oka) dostupných v drogeriích a lékárnách. Kapky mohou pomoci odstranit kuří oka, ale pokud se kyselina dostane na okolní kůži, často ji spálí, ba i proděraví a způsobí tak vznik vředu. Kapky se musí aplikovat do středu kuřího oka, ale jen s velkou opatrností.

Upozornění

Diabetici by k léčení kuřích ok nikdy neměli používat kapky s kyselinou salicylovou. Zvředovatění kůže může u nich vést k vážným problémům.

Clarence Meyer ve své knize American Folk Medicine píše o léku na kuří oka, který používal a v roce 1877 popsal dr. R. L. Louis: „Vezměte kůru z obyčejné vrby, spalte ji na popel a smíchejte se silným octem. Je to velmi účinný lék na kuří oka a bradavice.“ Účinnou složkou přípravku je zřejmě kyselina octová, hlavní složka octa. Při denní aplikaci na kuří oko změkčí mrtvou kůži a kuří oko postupně odstraní. Zkuste recept, sami uvidíte, jestli vám pomůže.

Dalším tradičním léčivým prostředkem je esenciální olej z libavky položené, který kuří oka změkčuje. Po natření prst zabalíme do plátěné látky. Kuří oka můžeme také natřít ricinovým olejem a rovněž je zabalit do plátna. Pokud děláme tuto proceduru denně, kuří oka nakonec zmizí.

Prevence

Přestaňte nosit boty, které tlačí nebo svírají nohu. Noste sandály bez špice nebo pohodlné boty se širokým prostorem pro prsty. Choďte co nejvíce bosí, buď v trávě nebo na pláži či kolem domu, aby se nohy mohly roztáhnout a uklidnit.

 Návštěva lékaře

Je aktuální, jestliže kuří oko dospěje do bolestivého stadia a zdá se, že nic nepomáhá. Odborník na choroby nohou může kuří oko odstranit. Je ale velmi pravděpodobné, že se znovu objeví, jestliže budete nadále nosit stejný typ obuvi. Pokud problém přetrvává, lékař musí přistoupit k chirurgickému zákroku.

Zdroj: http://zdravi.doktorka.cz/kuri-oka/, autorka: Stephanie Tourles

 


Další články

Problémy štítné žlázy mohou ovlivnit těhotenství i dítě

25/5

Problémy štítné žlázy mohou ovlivnit těhotenství i porod, a pokud nejsou léčené, mohou ohrozit i duševní vývoj dítěte. Lékaři proto chtějí zavedení…

více

Tanec pomáhá lidskému mozku, zlepšuje pozornost i řeč,…

22/5

V rytmech country, jazzu i afrických tanců se půl roku pravidelně vlnili zdraví lidé nad 60 let a lidé s mírnou kognitivní poruchou. Vědci z výzkumné…

více

Studie: Vysoušeče rukou vyfukují fekální bakterie

20/5

Nedávno publikovaná studie ukázala, že vysoušeče rukou na veřejných toaletách foukají na lidi bakterie z výkalů.

více

Jednoduchý trik, který vás za okamžik zbaví úzkosti, smutku…

17/5

Všichni jsme už slyšeli o akupunktuře a o tom, jak se úspěšně používá ke zmírňování traumat, bolesti, nemocí a stresu.

více

Školní fobie

15/5

Školní fobie, vyhýbání se škole, odmítání chodit do školy. To všechno jsou termíny, kterými můžeme popsat úzkost dítěte, které má nepřiměřený a…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru