Některé hlasy tvrdí, že je-li nádor v počátečním stadiu, může se zvětšit kvůli tomu, že při vyšetření prostřednictvím mamografu se prs silně stiskne. Pokud by došlo k růstu nádoru, pak by za dva roky, kdy jde žena na další vyšetření, mohl být novotvar už masivní.
Ultrazvuk je prý šetrnější. Současná medicína se přiklání k tomu, že ultrazvuk není diagnostickou metodou, která by odhalila počáteční stadia rakoviny prsu. Bylo by to samozřejmě dobré, ale ultrazvuk to neumí.
Dokáže odhalit až rozvinutější onemocnění rakoviny prsu a slouží vlastně k upřesnění nálezu, který lékař získá pomocí mamografu. Mamografický screening má své nedostatky, protože na vyšetření se chodí z ekonomických důvodů jednou za dva roky. Lepší by bylo praktikovat to tak, jako v některých západních zemích, tedy nechat se vyšetřit každý rok a snížit vstupní věk ze 45 na 40 let. Na druhou stranu je nutné říci, že zhruba 10 % mamografických nálezů je falešně negativních, tedy že rakovinu neodhalí, ačkoli tam je. Je ovšem pravda, že mamograf umí zachytit i nádor o velikosti čtyř milimetrů, což jinou metodou, kam patří např. palpace (vyšetření pohmatem) či ultrazvuk, odhalit nelze. Stanoví také takzvanou mikrokalcifikaci, což jsou vysrážené částečky vápníku okolo nádoru. Je to jeden ze signálů, že obezřetnost je namístě. Včasný záchyt rakoviny prsu dovolí lékařům použít tzv. konzervativní chirurgii, kdy se neodstraní celý prs, ale pouze jeho poměrně malá část, a to s využitím moderních metod. K nim patří např. detekce tzv. sentinelové (strážní) uzliny, jež bývá postižena metastázou jako první. Pokud jde o stisk prsu při mamografu, samozřejmě nějaký vliv mít může, ale zcela přesně se k tomu nemohu vyjádřit. Lepší vyšetřovací metodu zatím nemáme k dispozici. Ženám, které chtějí lépe pečovat o své zdraví, lze nabídnout vyšetření mamografem formou samoplátectví.
Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/je-lepsi-vysetreni-prsou-ultrazvukem-nebo-na-mamografu.htm www.interbeautyprague.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz