REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Chraňte před mrazem sebe i věci v kapsách a tašce

10/1

Tuhá zima je tu. Ačkoli pro některé z nás je toto období nejoblíbenější částí roku, nejen naše tělo, ale i věci denní spotřeby se potýkají s negativními vlivy a důsledky změn teplot. Pod největším náporem povětrnostních podmínek jsou předměty, které máte neustále u sebe, ať už v kapse kalhot, v kabelce či pracovním kufříku. Na co si dát pozor, když vyrážíte do třeskuté zimy a jak nejlépe ochráníte obsah svých tašek?

 

Mobilní telefony a mráz

V České republice je na trhu přes 13 milionů aktivních sim karet. Pravděpodobnost, že u sebe Češi nenosí mobil, je tedy mizivá. Jen za loňský rok se navíc prodalo přes 2 miliony chytrých telefonů. Právě ty trpí změnami teplot nejvíce, zvláště jejich baterie. Ideální teplota pro baterie se pohybuje mezi 15°C a 20°C.

„Teploty pod bodem mrazu zpomalují chemické reakce v baterii. Důsledkem je nedostatečné množství proudu, a tudíž rychle se vybíjející mobil. Přestože telefon zrovna aktivně nepoužíváte, baterie se snaží vyrovnat s okolním prostředím a ztrácí tak kapacitu,“ vysvětluje Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz. „V případě, že telefon mrazu vystavujete pouze krátkodobě, nemusíte mít strach. Kapacita baterie se v pokojových teplotách opět obnovuje,“ dodává. Ideální ochranu telefonu představuje termoregulační obal, který zabraňuje zamrzání a zároveň nadměrné vlhkosti či dokonce kontaktu se sněhem, který by mohl mít dopad na funkčnost celého zařízení.

Kosmetické přípravky v zimě

Nejen věci, ale především vy a vaše tělo potřebujete v zimě speciální zacházení. Pokožka se pod náporem chladného počasí vysušuje a může docházet až k jejímu praskání. Proto by v žádné tašce neměl v zimních měsících chybět krém na ruce či tvář, jelení lůj a případně hydratační make-up. I na tyto přípravky však chlad působí.

Ideální teplota na skladování kosmetiky je od 15°C do 25°C. Speciální krémy proti mrazu mají tuto hranici posunutou až na −15°C. To ocení v zimě především sportovci, jelikož si mohu krémy vzít třeba i na sjezdovku. Důležité jsou však rovněž pro ty z vás, kdo trávíte i přes zimní měsíce spoustu času na pochůzkách či prací venku. Při výběru krému do zimních podmínek se poraďte se svým lékárníkem. Kosmetiku však v tašce skladujte vždy v ještě jednom, nejlépe neprodyšném, obalu.

Léky a nízké teploty

Pro zimní období jsou obvyklá i častá nachlazení a nemoci. Většina z nás proto u sebe v tašce nosí také léčiva. Pamatujte však na to, že též lékařské výrobky mají doporučenou teplotu skladování. Teplotní výkyvy, stejně jako vystavení dlouhodobému chladu, mají negativní dopad na účinnost léčiv. To se týká především kapek, sirupů a léčivých roztoků.

Dle Českého lékopisu (2009) dělíme léčiva do čtyř kategorií podle skladování: skladování při pokojové teplotě (15–25°C), v chladu (8–15°C), v chladničce (2–8°C) a v mrazicím boxu (−15°C). Přečtěte si tudíž v příbalovém letáku, do jaké kategorie váš přípravek spadá, a pokud uznáte, že do mrazu nepatří, raději jej uchovávejte doma.

Pokud ovšem musíte mít léky při sobě, dbejte na jejich ochranu, nespoléhejte se pouze na samotný obal léčiva. Přemrznutí léčiv poznáte například u mastí a gelů změnou struktury, kdy dochází k zrnatění a tvorbě krusty na povrchu. Kapky se pak mohou zakalit či v nejhorším případě zcela zamrznout.

Notebooky a tablety v mrazu

Další chytrá zařízení se stejně jako mobilní telefony musejí s mrazíky též potýkat. Kromě problémů s výdrží baterie se můžete setkat také s druhým velmi nepříjemným důsledkem chladného počasí. Při přechodu z tepla do zimy se totiž může stát, že dojde na povrchu přístroje ke kondenzaci vodních par, které mohou v krajním případě způsobit i zkrat.

„V zimním období doporučujeme zabalit notebooky do igelitového obalu a následně do k tomuto účelu určené tašky či batohu. Igelit zabrání prostoupení kondenzované páry na tělo notebooku, či dokonce přímo do hardwaru samotného,“ doporučuje Radim Tlapák. „V případě, že se styku s vodou nedá již zabránit, okamžitě vyjměte baterii a nechejte ji i notebook vyschnout při pokojové teplotě. V žádném případě počítač nezapínejte, ale také nefénujte či nesušte na radiátoru. Způsobili byste tak nenávratné škody,“ varuje Tlapák.

 

Zdroj: http://www.slasti.cz/cz/chrante-pred-mrazem-sebe-i-veci-v-kapsach-a-tasce.php


Další články

Brahmi – posilovač vědomí, zkušenosti a účinky

21/2

Jednomu známému jsme před lety prodali Brahmi na přípravu čaje. Jelikož si pečlivě nepřečetl návod na přípravu, zalil si velkou polévkovou lžíci…

více

Brambory!

18/2

Britští vědci označili produkt nejbohatší na vitamíny. A je to úžasné! Staly se jím brambory, které mnozí současné odborníci posuzovali za jednu…

více

Chřipku je třeba léčit jinak než virózu! Víte jak?

15/2

Bolest svalů, bolest hlavy, vysoká teplota? Nebo naopak rýma, kašel, na teploměru 37,5 °C? V prvním případě máte spíše opravdovou chřipku, v druhém…

více

Jak potěšit na Valentýna? Vyznáním lásky i dárkem

13/2

Vyznejte svou lásku a zkuste najít originální dárek. I obyčejná čokoláda dokáže zázraky.

více

Tichý zabiják miluje sůl

11/2

„Zapomněla jsi ji osolit?“ ohrnuje nad babiččinou polívkou nos notně zakulacený Pepíček. Otočí oči v sloup a už se mu před nimi vznáší pěkně…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru