Pocení je pro většinu z nás nepříjemné. Jeho projevy se snažíme potlačit nejčastěji pomocí antiperspirantů. Existuje souvislost mezi jejich používáním a zvýšeným rizikem rakoviny prsu nebo jde o všeobecně rozšířený mýtus?
Zatímco antiperspiranty přímo tvorbu potu snižují a zabraňují množení bakterií, které pot rozkládají, deodoranty omezují tělesný pach způsobený bakteriálním rozkladem potu, tvorbě potu však nezabraňují a jejich účinek je krátkodobý. V některých antiperspirantech tvoří až čtvrtinu obsahu sloučeniny hliníku. Jejich úkolem je blokovat funkci potních žláz. Při použití přípravku procházejí účinné látky pokožkou, dostávají se do těla, kde napodobují funkci estrogenu, pro lidské tělo přirozeného hormonu.
V našem okolí se vyskytuje řada látek, které napodobují funkci tohoto hormonu, případně se s ním vzájemně ovlivňují. Jsou obsaženy v některých čisticích, pracích a mycích prostředcích, v plastech a také v některých rostlinách. Objevily se studie, které odhalují souvislost mezi těmito uměle vytvořenými náhražkami a zvýšením rizika výskytu rakoviny prsu. Riziko je však minimální. Potvrzuje to i MUDr. Václav Pecha, primář onkochirurgického oddělení DTC Medicon. „Mýtus, že používání antiperspirantů zvyšuje riziko rakoviny prsu, vznikl pravděpodobně na základě jedné malé britské studie, kdy vědci našli ve vzorku dvaceti rakovinných tkání stopy parabenu, což je konzervační látka používaná v kosmetice včetně deodorantů,“ vysvětluje onkolog. „Podle této studie měl paraben napodobit funkci ženského hormonu estrogenu, který může urychlit bujení rakovinových buněk. Žádná z dalších studií však tyto závěry nepotvrdila, navíc se zjistilo, že malé množství parabenů, které se do těla uvolňuje při používání antiperspirantů, je v těle za účasti enzymů a podkožních tukových buněk poměrně rychle odbouráváno,“ uklidňuje Pecha.
Dermatoložka Andrea Vocilková radí: „U některých lidí mohou deodoranty a antiperspiranty vyvolat různé kožní záněty. Nejčastěji jde o podráždění, iritační dermatitidu, méně často o kontaktní alergický ekzém. Hlavním zdrojem kontaktních alergických reakcí v antiperspirantech jsou konzervanty. Reakce se projevuje ekzémem, zčervenáním, zduřením a svěděním kůže. V závažnějších případech se setkáváme i s mokváním a tvorbou obnažených ploch v místě kontaktu s přípravkem. Ekzém se může šířit do okolí výsevem pupínků, které silně svědí.“ Na trhu se v současné době objevuje řada kosmetických přípravků bez obsahu hlinitých solí, většinou jde o biokosmetiku. Jak nám řekla specialistka na kosmetiku Eva Bušková, kromě antiperspirantů mohou zabránit pocení i krystaly. „Jedná se o minerály, které zabraňují pocení, ale také nejsou stoprocentní. Účinnost všech těchto kosmetických přípravků je vždy podmíněna konkrétním organismem. Pokud se někdo potí příliš, nemusí mu pomoci ani antiperspirant. Na druhou stranu, někomu proti potu pomáhá už jen deodorant.“
Co možná nevíte o potu:
• Pocení je přirozený proces řízený autonomním nervovým systémem.
• Potní žlázy se nacházejí ve škáře (druhá vrstva kůže) a člověk má po těle 3 až 4 miliony potních žláz.
• Dospělý vypotí za den asi litr tekutiny.
• Pot odvádí z našeho těla škodliviny.
• Zápach nezpůsobuje pot samotný ale bílkoviny a mastné kyseliny obsažené v potních žlázách.
• Pocení plní termoregulační funkci organizmu – zvlhčuje povrch kůže a jeho odpařování nás ochlazuje.
• Mužské potní žlázy jsou aktivnější. Za hodinu vyprodukují až 250 ml potu, ženské asi 180 ml.
• Běžné stresové situace, zvýšená teplota okolí, fyzická zátěž
• Špatná funkce štítné žlázy, chronická infekce, maligní onemocnění nebo menopauza
• Dodržováním tělesné hygieny
• Používáním vhodných deodorantů a antiperspirantů
• Utlumením funkce potních žláz (lokálně, chirurgicky)
Autor: Adéla Stolaříková
Zdroj: http://www.zijemenaplno.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz