Ekzém, který vzniká vrozenou genetickou vadou, a to buď poruchou kožní bariéry nebo imunitní odchylkou v kůži, je bohužel nevyléčitelný. Dobrá zpráva ale je, že dnes již je péče na takové úrovni, že lze docílit dlouhodobých klidových stádií, kdy je kůže atopika zcela klidná.
Dobrá zpráva ale je, že dnes již je péče na takové úrovni, že lze docílit dlouhodobých klidových stádií, kdy je kůže atopika zcela klidná.
Je ale třeba se o pokožku správně starat, a to zejména v zimě, kdy se k vrozeným dispozicím přidávají rozmary počasí, suchý vzduch v přetopených bytech, a navíc klesá produkce ceramidů, které pomáhají udržet uvnitř kůže vodu. Pokles se objevuje i u lidí, kteří atopickým ekzémem netrpí, i oni mívají v zimě suchou kůži. U atopika je ale razantnější a pro citlivou pokožku někdy doslova „smrtící“. Není ale nutné trpět v zimě do živa rozpraskanou kůží nebo úporným nočním svěděním.
Základem celoroční péče, ale té zimní zvláště, je volba vhodného promazávadla. Atopik se musí promazávat neustále, jednou i víckrát denně, s jedinou výjimkou. Emoliencium, což je název pro vhodně namíchanou substanci, která hydratuje, drží vodu uvnitř kůže, „opravuje“ kožní bariéru, nezanechává dlouho pocit mastnoty a působí hloubkově, nepatří na akutní červenou, silně svědivou, živou, mokvavou fázi ekzému, tu je potřeba léčit. Správnou hojivou mast doporučí odborný kožní lékař, podle přesného typu a stavu pokožky se používají například masti s obsahem zinku, kortikoidy nebo lokální imunomodulátory (masti s obsahem 0.03 % a 0.1 % takrolimu), tyto masti nemají obávané vedlejší účinky kortikoidů. Jakmile se léčbou opět dosáhne klidového stadia, je potřeba se vrátit k promazávání emoliencii. Krém na promazávání, v lékárně je jich k dostání velké množství, musí být atopikovi příjemný, kůže po něm nesmí zarudnout, svědit ani pálit.
Kromě mazání je ale v zimě potřeba dodržovat i další zásady. Postižená místa nepatří na mráz, dbejte proto na nošení rukavic, šál a podobně. V bytě atopika je potřeba udržovat přiměřenou vzdušnou vlhkost, nepřetápět, zejména ne v místnosti na spaní, a dobře větrat. Atopický ekzém se někdy špatně odlišuje od ekzému alergického, každopádně bývají vysledovatelné potraviny, jejichž konzumace ekzém zhoršuje, nebo látky, které kůži dráždí. Například mnoho maminek, které utírají zadečky svých miminek vlhčenými ubrousky, trpí na pravé ruce ekzémem. Zde se samozřejmě jedná spíše o alergickou než atopickou formu, ale i atopický ekzém mnoho látek a potravin provokuje a je třeba se jim vyhýbat. Z potravin jde často o citrusy, koření nebo čokoládu. Atopik by také neměl používat standardní mýdlo, ale takzvaný syndet, „mýdlo bez mýdla“, které pokožku nevysušuje.
Zdroj: http://www.inteligentni-zena.cz/zdravi/zima-a-atopicky-ekzem
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz