Věděli jste, že odhadem až 10% populace se vyhýbá očkování kvůli strachu z jehly? Původ tohoto strachu mnohdy pochází z negativní zkušenosti z dětství a může mít dopad i na odmítání očkování a injekcí v dospělosti.
Problémem se zabývá i Světová zdravotnická organizace (WHO), která vydala doporučení ke snížení bolesti během očkování.
Očkování je nejčastější příčinou bolesti v dětské ordinaci. Bolest způsobená očkováním je zdrojem úzkosti nejen pro dítě samotné, ale i pro jeho rodiče a zdravotníky, kteří vakcínu aplikují. Odborné studie odhadují, že až 25% dospělých lidí má strach z jehel a pro 10% populace je strach natolik velký, že je důvodem celoživotního odmítání očkování. Jehla tak představuje bariéru v zajištění očkování jak dětí, tak dospělých. Rodiče vyslovují obavy nejen z bolesti způsobené očkováním, ale též z aplikace více vakcín při jedné návštěvě. S nárůstem počtu doporučených očkování v dětském věku stoupá i množství stresových situací podmíněných bolestí z vakcinace. Jejich následkem může být větší váhavost při rozhodnutí nechat se očkovat i v již dospělém věku, ačkoliv infekce představují pro zdraví mnohem větší riziko než aplikace vakcíny. Dle vyjádření WHO je bolest během očkování zvládnutelná a správný přístup k redukci bolesti při očkování nijak nesnižuje účinnost aplikované vakcíny.
Minimalizace bolesti při očkování v dětském věku může pomoci ke snížení stresu z návštěvy lékaře, zamezit rozvoji strachu z jehly a následnému odmítání (nejen) očkování, ale mnohdy i zdravotní péče jako takové. Navíc přispívá i k celkově větší důvěře a lepší spolupráci s lékařem v dalším životě. Podle WHO existují účinné podložené postupy, které prokazatelně redukují bolest při očkování a přispívají tak k lepšímu vztahu mezi lékaři a pacienty po celý život.
Kromě klidného přístupu ze strany zdravotnického personálu doporučuje WHO zajištění správné polohy dítěte během aplikace vakcíny. Podle odborníků vede poloha na zádech k většímu vnímání bolesti, a tato pozice proto není během očkování doporučena. Vhodné je, aby bylo menší dítě drženo rodičem a větší sedělo ve vzpřímené poloze. Dále bylo prokázáno, že ke zmírnění bolesti a úzkosti přispívá i rozptýlení prostřednictvím správné, klidné komunikace rodiče s dítětem během podávání vakcíny. Nedoporučuje se však dítě ujišťovat, že „to nebude bolet", a to ani ze strany rodičů, ani ze strany zdravotnického personálu. Tento přístup je totiž ve své podstatě podvodem a může mít za následek ztrátu důvěry mezi dítětem a rodičem či lékařem.
Úloha rodičů nespočívá jen v tom, aby dítě provedli všemi povinnými i nepovinnými návštěvami lékařů, ale též v tom, aby ho naučili zodpovědnému přístupu k vlastnímu zdraví. Správné zvládnutí očkování v dětském věku a bolesti, která jej provází, je důležité pro navození důvěry k lékaři a pozitivního postoje ke zdraví v celém dalším životě. Nastavením kladného vztahu k očkování tak může rodič dítě uchránit před vážnými infekcemi, které mohou mít i fatální následky, a to nejen v dětství. Klidné zvládnutí očkování je tak darem na celý život s mnohem širšími dopady, než by se na první pohled mohlo zdát.
Zdroj: https://www.ulekare.cz/clanek/zbavte-deti-bolesti-z-ockovani-je-to-dar-na-cely-zivot-376186
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz