REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Zakloněná (obrácená) děloha

27/8

Přibližně 15-20% žen má tzv. zakloněnou dělohu. Zpravidla to neznamená žádné komplikace a i to málo se dá celkem jednoduše řešit.

Děloha je v ženském těle uložena v malé pánvi, má přibližně tvar hrušky a obvykle je nakloněna dopředu. Přibližně u 15 až 20 % žen je ovšem z nejrůznějších příčin více či méně nakloněná dozadu. Takováto děloha se nazývá zakloněná nebo obrácená. Může jít jednak o vrozený stav, jednak může být způsoben ochabnutím přídržných vaziv, nebo může jít i o následek některých onemocnění (zánět, srůsty, endometrióza). Zpravidla tento „nenormální“ záklon dělohy nezpůsobuje ženě žádné problémy a tak se na něj přijde až při podrobnějším gynekologickém vyšetření.

V některých případech může zakloněná děloha znamenat určité obtíže při otěhotnění. V případě „normální“ dělohy musí spermie urazit na cestě k vajíčku přibližně 15 až 20 cm. V případě zakloněné dělohy je tato vzdálenost o 1-2 cm větší. Ani to by nemuselo znamenat problém, pokud se ovšem přidají i další faktory, může se čekání na miminko prodloužit.

Řešením může být v takovém případě, využít při milování polohu zezadu a po vlastním aktu nevstávat, ale zůstat nejméně půl hodiny ležet. Na rozdíl od normální dělohy se však místo podložení pánve popřípadě „svíčky“ doporučuje ležet na břiše.

Určité zlepšení přinášejí i cviky podle Ludmily Mojžíšové. Někoho, kdo vás je naučí, vám určitě gynekolog poradí.

V případě, že se o tom že máte zakloněnou dělohu dozvíte až ve chvíli kdy jste těhotná, odpadají problémy s otěhotněním a vy můžete být klidná. Někdy se tento stav upraví sám v průběhu těhotenství, v některých případech až po porodu. I v případě, že se vám po porodu děloha vrátí do zakloněné polohy, není třeba panikařit. Zakloněná děloha neznamená zpravidla žádné bolesti, problémy či komplikace.

Pro zlepšení stavu během těhotenství se v prvním trimestru doporučuje spát na břiše (pokud vám to nečiní problémy). O miminko se bát nemusíte, je schováno za kostí. Druhou možností je cvičit takzvaný „kočičí hřbet“, popřípadě trávit určitou část dne na všech čtyřech, a to několikrát denně.

Nebudeme vás zbytečně strašit, jen abychom plně informovali o všech rizicích která mohou být ve výjimečných případech se zakloněnou dělohou spojená, uvedeme i následující část.

Při tom, jak miminko roste, roste spolu s ním i děloha. Koncem třetího měsíce se napřimuje, začíná přerůstat malou pánev a je hmatatelná nad stydkou sponou. V případě velmi zakloněné dělohy může dojít k tomu, že děloha nedokáže opustit malou pánev (zaklíní se) a nemůže dál růst. V takovém případě musí nastoupit lékař (a vyřešit problém nejčastěji neoperativní cestou). Jistě včas tento problém, který není naštěstí tak častý, rozpozná. Pro vás je důležitější, že se vše v těhotenství zpravidla upraví samo.

Pokud máte pochybnosti, na vše se svého lékaře zeptejte, rozhodně je to vaše tělo a případně vaše těhotenství a mělo by být i v zájmu lékaře, abyste byla spokojená, klidná a informovaná.

 

Autor: Hana Holoubková

Zdroj: http://www.miminka.cz/index.php/tehulky/problemy/33-zaklonena-deloha

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru