REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Vitamín C a jeho využití v onkologické léčbě

21/1

Využití vitamínu C při léčbě rakoviny bylo zkoumáno již v 80. letech 20. století. Při léčbě rakoviny totiž dochází k nedostatku tohoto vitamínu v těle, což způsobuje nedostatečné obranné reakce organismu. Tenkrát vědci ale nedošli k očekávanému výsledku. Podávali nemocným tabletky, které podle dnešních zjištění nefungují tak jako vitamíny podávané infuzně.

 

Infuzně podávaný vitamín chrání zdravé buňky před oxidací, čímž podporuje protinádorovou imunitu a zároveň na některé nádorové buňky působí prooxidačně, a tedy blokuje jejich množení a vede k jejich destrukci.

„V okolí nádorové buňky je prostředí o vyšší kyselosti a s přítomností iontů mědi a železa vytváří vitamín C peroxid vodíku, který je schopen nádorovou buňku zničit,“ vysvětluje podrobněji MUDr. Marta Holíková z Komplexního onkologického centra Krajské nemocnice v Liberci.

„Vysokodávkové infuzní podávání vitamínu C tedy přispívá k cílené likvidaci rakovinných buněk a navíc působí proti jejich metastázím, jelikož blokuje nádor, aby si mohl vytvářet své cévy a šířit se,“ dodává lékařka.

Vitamín C podávaný ústy nestačí

Bohužel se nelze spoléhat při léčbě rakoviny na vitamín C v tabletkách. Vzhledem k omezeným transportním možnostem ve střevě se z tablet dostane do krve jen velmi nízká koncentrace vitamínu, která nemá protiinfekční, protizánětlivé ani protinádorové účinky.

Aby vitamín C měl všechny tyto účinky, musela by jeho koncentrace v krvi dosáhnout mnohonásobně vyšších hodnot, a ani to není vše. V tento moment by tedy stačilo injekční podání vitamínu C, jenže injekce obsahují konzervanty a nejsou pH neutrální, čímž se výrazně snižuje jejich účinek.

Podle lékařů je i z těchto důvodů nutné vitamín C podávat infuzně, aby jeho účinky byly skutečně maximální.

Jak to funguje 

Mechanismus účinku infuzně podaného vitamínu C je závislý na dávce a prostředí, ve kterém se nachází.

Pokud lékaři použijí dávku 0,6 g vitamínu C na jeden kilogram tělesné hmotnosti, pak infuze působí antioxidačně – a tedy účinkuje protizánětlivě. Při dávce 0,75–1,5 g/kg tělesné hmotnosti vykazuje prooxidační účinky – působí jako netoxické chemoterapeutikum bez nežádoucích účinků.

Velmi zajímavé také je, že vitamín C v infuzi se v okolí zdravých buněk chová jako antioxidant, zatímco v okolí nádorových buněk prooxidačně (zabíjí je). Podle konkrétní situace ho tedy lékaři aplikují samostatně, anebo v kombinaci se základní chemoterapií.

„V našem centru máme s aplikací vitamínu C v infuzi zkušenosti u nemocných s různými typy nádorových onemocnění – u karcinomu prsu, vaječníků, tlustého střeva, slinivky břišní a dalších. Zvláště se mi osvědčilo podávání infuzí u pacientů, kteří z důvodu pokročilosti nádorového nemocnění nemohli podstoupit konvenční onkologickou léčbu,“ vysvětluje MUDr. Marta Holíková.

„Například u pacienta s pokročilým karcinomem slinivky břišní s metastázemi do jater došlo již po třech týdnech k úpravě jaterních testů a celkovému zlepšení kvality života. Recentní studie ukazují, že podávání vitamínu C v infuzích napomáhá k prodloužení života u těchto typů pacientů,“ dodává specialistka.

Výhodou této léčby je, že se u nemocných neobjevují nežádoucí účinky. Nemocní se cítí po aplikacích lépe, mizí u nich nevolnosti, únava, vyčerpání, poruchy spánku, a zlepšuje se tak kvalita jejich života.

Infuzní léčba vitamínem C je vhodná především pro onkologické pacienty jak v pokročilém stadiu onemocnění, tak i v první linii chemoterapie.

Seznam lékařů aplikujících infuze s vitamínem C naleznete zde.

Zdroj: novinky.cz


Další články

Klebsiella

19/10

Klebsiella je rod gramnegativních bakterií z čeledi enterobacteriaceae. Na rozdíl od většiny příslušníků této čeledi jsou klebsielly nepohyblivé…

více

Těhule, pozor na pády a úrazy. Jak udržet bříško v bezpečí?

17/10

Miminko si vesele plave ve svém luxusním apartmá maminčina bříška, chráněné polštářem z plodové vody a děložní stěnou. I tak ale máte pocit, že…

více

Třezalka tečkovaná - pomáhá více nežli antidepresiva

15/10

Třezalka tečkovaná, latinským názvem Hypericum perforatum, je vesele žlutá rostlinka vyskytující se na slunných místech.

více

Jak si nesežrat planetu? Musíme jíst méně masa, jinak hrozí…

12/10

Přechod k rostlinné stravě, konec plýtvání potravinami, méně průmyslových hnojiv. To vše je podle dosud nejpodrobnější studie o dopadech produkce…

více

Otoky nohou

10/10

V případě otoků nohou jde o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru