REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Vitamín C a jeho využití v onkologické léčbě

21/1

Využití vitamínu C při léčbě rakoviny bylo zkoumáno již v 80. letech 20. století. Při léčbě rakoviny totiž dochází k nedostatku tohoto vitamínu v těle, což způsobuje nedostatečné obranné reakce organismu. Tenkrát vědci ale nedošli k očekávanému výsledku. Podávali nemocným tabletky, které podle dnešních zjištění nefungují tak jako vitamíny podávané infuzně.

 

Infuzně podávaný vitamín chrání zdravé buňky před oxidací, čímž podporuje protinádorovou imunitu a zároveň na některé nádorové buňky působí prooxidačně, a tedy blokuje jejich množení a vede k jejich destrukci.

„V okolí nádorové buňky je prostředí o vyšší kyselosti a s přítomností iontů mědi a železa vytváří vitamín C peroxid vodíku, který je schopen nádorovou buňku zničit,“ vysvětluje podrobněji MUDr. Marta Holíková z Komplexního onkologického centra Krajské nemocnice v Liberci.

„Vysokodávkové infuzní podávání vitamínu C tedy přispívá k cílené likvidaci rakovinných buněk a navíc působí proti jejich metastázím, jelikož blokuje nádor, aby si mohl vytvářet své cévy a šířit se,“ dodává lékařka.

Vitamín C podávaný ústy nestačí

Bohužel se nelze spoléhat při léčbě rakoviny na vitamín C v tabletkách. Vzhledem k omezeným transportním možnostem ve střevě se z tablet dostane do krve jen velmi nízká koncentrace vitamínu, která nemá protiinfekční, protizánětlivé ani protinádorové účinky.

Aby vitamín C měl všechny tyto účinky, musela by jeho koncentrace v krvi dosáhnout mnohonásobně vyšších hodnot, a ani to není vše. V tento moment by tedy stačilo injekční podání vitamínu C, jenže injekce obsahují konzervanty a nejsou pH neutrální, čímž se výrazně snižuje jejich účinek.

Podle lékařů je i z těchto důvodů nutné vitamín C podávat infuzně, aby jeho účinky byly skutečně maximální.

Jak to funguje 

Mechanismus účinku infuzně podaného vitamínu C je závislý na dávce a prostředí, ve kterém se nachází.

Pokud lékaři použijí dávku 0,6 g vitamínu C na jeden kilogram tělesné hmotnosti, pak infuze působí antioxidačně – a tedy účinkuje protizánětlivě. Při dávce 0,75–1,5 g/kg tělesné hmotnosti vykazuje prooxidační účinky – působí jako netoxické chemoterapeutikum bez nežádoucích účinků.

Velmi zajímavé také je, že vitamín C v infuzi se v okolí zdravých buněk chová jako antioxidant, zatímco v okolí nádorových buněk prooxidačně (zabíjí je). Podle konkrétní situace ho tedy lékaři aplikují samostatně, anebo v kombinaci se základní chemoterapií.

„V našem centru máme s aplikací vitamínu C v infuzi zkušenosti u nemocných s různými typy nádorových onemocnění – u karcinomu prsu, vaječníků, tlustého střeva, slinivky břišní a dalších. Zvláště se mi osvědčilo podávání infuzí u pacientů, kteří z důvodu pokročilosti nádorového nemocnění nemohli podstoupit konvenční onkologickou léčbu,“ vysvětluje MUDr. Marta Holíková.

„Například u pacienta s pokročilým karcinomem slinivky břišní s metastázemi do jater došlo již po třech týdnech k úpravě jaterních testů a celkovému zlepšení kvality života. Recentní studie ukazují, že podávání vitamínu C v infuzích napomáhá k prodloužení života u těchto typů pacientů,“ dodává specialistka.

Výhodou této léčby je, že se u nemocných neobjevují nežádoucí účinky. Nemocní se cítí po aplikacích lépe, mizí u nich nevolnosti, únava, vyčerpání, poruchy spánku, a zlepšuje se tak kvalita jejich života.

Infuzní léčba vitamínem C je vhodná především pro onkologické pacienty jak v pokročilém stadiu onemocnění, tak i v první linii chemoterapie.

Seznam lékařů aplikujících infuze s vitamínem C naleznete zde.

Zdroj: novinky.cz


Další články

Kyselina lipoová-všestranný pomocník pro naše zdraví

18/1

Kyselina lipoová patří mezi málo známé látky. Nicméně má velmi důležitou roli v našem metabolismu. Je to nasycená mastná kyselina obsahující osm…

více

Jedno procento Čechů trpí schizofrenií

16/1

Zhruba každý stý člověk v Česku trpí schizofrenií. Je to kolem 100.000 obyvatel. Četnost výskytu choroby se v jiných zemích neliší.

více

6 snadných způsobů, jak zvýšit své charisma

14/1

Jedna z nových studií věnujících se lidskému charismatu poukazuje na to, že charisma není ani tak darem, jako spíše dovedností, kterou se může každý…

více

Pozor na nejčastější zimní zranění! Jak se jim vyhnout?

11/1

S nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až…

více

Bílkoviny ve vašem jídelníčku: máte jich opravdu dostatek?

9/1

Bílkoviny jsou pro tělo člověka jedním z nejdůležitějších stavebních prvků. Protože jich potřebujeme poměrně velké množství, nemusí být vždy lehké…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru