Potom je dobré si uvědomit základní souvislosti: AP (asistenční pes) zejména a v první řadě je normální rodinný pes - příslušník rodiny.
Když uvažujete o asistenčním psovi do vaší rodiny, je tedy přímo nutné si opravdu dát na papír soubor plusů a soubor mínusů plynoucích z toho že v naší rodině bude AP.
Každý jsme jiný a máme jiné zvyky, priority, názory, postoje...máme nám vžité jisté okruhy sociálních interakcí - navštěvujeme "náš" supermarket a jinam nejdem, "naší" kadeřnici, chodíme raději "tou naší" ulicí a ne tou vedlejší, jsou místa v okolí kam nemáme namířeno nikdy atd. atd.
PŘÍCHODEM AP K VÁM DO RODINY K VÁM PŘIŠEL NOVÝ ČLEN RODINY A VYŽÁDÁ SI CELKOVOU ZMĚNU A PŘEHODNOCENÍ VAŠICH DOSAVADNÍCH ZVYKŮ, PRIORIT, NÁZORŮ A ZEJMÉNA OKRUHŮ SOCIÁLNÍCH INTERAKCÍ
Zde je alespoň nástin základních obecných plusů a mínusů existence APPA v rodině:
Dítě s postižením, jeho zdravý sourozenec, oba rodiče budou mít ve psu parťáka, kamaráda. Rodinní příslušníci budou zaškoleni od ELVA HELP ke speciálním metodám a vedení psa - asistenta a psa terapeuta - tedy postižený člen rodiny může mít lekce canisterapie kdykoli bude mít rodinný příslušník čas. Interakce se psem obohatí život všem členům rodiny. Např. u dítěte s autismem: bude moci chodit na vycházky i trasami které nezná, které jinak nemá rádo a nebo které jsou rizikové (u vozovky apod.), pokud se dítě s autismem dostane rodičům z dohledu - pes ho najde, okolí bude za doprovodu AP již jasně chápat zvláštní chování dítěte s autismem a nebude podezírat rodiče z nedostatečné výchovy apod....,nebo osoba na vozíku bude samostatnější v bytě i venku, osoba se záchvatovým onemocněním bude stále "pod kontrolou" AP a tedy blízko k přivolání pomoci atd. atd. ...
Pes vyžaduje také svůj díl pozornosti (chce si se mnou i hrát a mazlit), psa musím minimálně 3x denně vyvenčit, své dovednosti si pes musí osvěžovat tréninkem - musím s ním občas vše procvičit, i pes může být nemocný a léčba stojí peníze, i bez nemoci psa k našim běžných pochůzkám přibude cesta na veterinu a cesta pro koupi granulí, pes líná celoročně a dvakrát do roka silněji - chlupy budou leckde...(pokud nemám psa s nelínavým typem srsti - zde je zase navíc nutná pochůzka k psímu kadeřníkovi), i cvičený pes může mít "svůj den" a zazlobit - zejména pokud já sama jsem zrovna dnes nervózní, pes bude tím spíše dnes selhávat v poslušnosti (pes je vždy odrazem pána). Mám promyšleno kdo pohlídá psa až pojedeme na dovolenou, do lázní Apod. ? atd. ...
Základní otázka tedy opravdu zní - "Chci mít doma psa?"
Další otázkou je zda všichni členové rodiny souhlasí s péčí o psa a s dodržováním předem rodinou dohodnutých pravidel pro psa například - bude smět na gauč, do ložnice atd.?...
Velmi rádi Vám podáme k tématu AP i ke speciálním metodám CANISTERAPIE informace na tel.: 607725304, emailu: andreabaja@seznam.cz
Andrea Tvrdá, ELVA HELP o.s.
Zdroj: http://www.elvahelp.estranky.cz/clanky/asistencni-pes-v-rodine.html
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz