REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Úklid ženám škodí. Chemické prostředky jim snižují kapacitu plic, jako by kouřily krabičku cigaret. Muži jsou prý imunní. Uklízejí ale vůbec?

23/2

Norští vědci z Bergenské univerzity zkoumali plíce mužů a žen. Výsledky byly poměrně překvapivé: vdechování výparů z domácí chemie omezilo kapacitu plic žen, jako kdyby denně vykouřily krabičku cigaret, zatímco u mužů (i když uklízeli stejně) se tento trend neprojevil.

Výzkum probíhal u více než šesti tisíc respondentů 

Dlouhodobě, a to ve 22 zdravotních střediscích průběžně během dvaceti let. Výzkum zjistil, že u žen, které pravidelně uklízely, došlo k výraznému poklesu kapacity plic. Tento pokles vědci srovnávali s osobami, které denně po dobu 10 až 20 let vykouří krabičku cigaret.

Jenže u mužů to neplatilo, u těch se snížení kapacity plic jaksi nedostavilo. Vědci neví, co tento rozdíl mohlo způsobit, naznačili ale, že to může být tím, že mužské plíce jsou méně náchylné k napadení čisticími chemikáliemi. Již dřívější výzkum totiž ukázal, že mužské plíce jsou odolnější vůči poškození různými dráždivými látkami.

Šifru ještě napadá

Zda svou roli též nemohlo sehrát to, že muži považují za úklid něco jiného než ženy. Třikrát v životě luxovali a jednou po sobě umyli hrníček a už mají pocit, že pravidelně uklízejí. Je to samozřejmě jen spekulace, ale stačí si vzpomenout na výzkumy množství sexuálních partnerů, kde jich ženy uvádějí výrazně méně, stejně jako výrazně méně podvádějí, jenže pak se nabízí otázka, s kým by všichni ti muži sex provozovali, kdyby ženy byly tak cudné, jak uvádějí v průzkumech. Obecně se ví, že muži počet partnerek rádi nadsazují, aby vypadali jako frajeři, zatímco ženy počty snižují, aby nevypadaly jako poběhlice.

Ale zpět k chemii. Norští autoři „uklízecí studie“ naznačují, že snížení kapacity plic způsobuje dráždění sliznice dýchacích cest, což časem vyústí k trvalým změnám v dýchacích cestách. Za původce označili různé bělicí látky a amoniak, které mnohé čisticí prostředky obsahují. Tyto látky způsobují změny v plicní tkáni, které jsou navíc spojeny  rizikem pozdějšího vzniku rakoviny plic. „Báli jsme se, že takové chemikálie, které by každým rokem neustále způsobovaly nenápadné škody na dýchacích cestách, by mohly urychlit snížení funkce plic, ke kterým dochází s věkem. Byli jsme také překvapeni tím, že stejné účinky měly nakonec běžné tekuté prostředky i prostředky ve spreji,“ říká Cecile Svanesová z univerzity v Bergenu.

V této chvíli lze doporučit jediné

Doporučení, aby lidé při čištění používali méně agresivních látek, jako jsou bělidla, a více mikrovláken s obyčejnou vodou, které jsou pro většinu prací při čištění domácnosti naprosto dostačující, doporučuje. „Tyto chemikálie jsou obvykle zbytečné – textilie z mikrovlákna a voda jsou více než dostatečné pro většinu účelů s výjimkou čištění toalety, kdy může být bělení nezbytné.“

Mnohdy také pomůže citron či ocet.

 

Autor: Milan Vidlák

Zdroj: https://www.casopis-sifra.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru