Lymská borelióza se v České republice řadí mezi nejčastější infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Dle Státního zdravotního ústavu lékaři v loňském roce zaznamenali téměř 3800 případů nákazy tímto onemocněním.
Riziko nákazy se zvyšuje především prodloužením sezóny výskytu klíšťat i jejich teritoriálním rozmístěním. V minulosti se klíšťata vyskytovala především v létě, v současnosti se objevují již od časného jara až do podzimu. Při léčbě boreliózy nenabízí řešení pouze antibiotika, ale k problémům lze přistoupit i netradiční, ale velmi účinnou cestou bylinek.
Inkubační doba onemocnění se pohybuje v řádu dnů nebo týdnů, během kterých se začínají objevovat prvotní příznaky. „V 50 % případů se jedná o červenou skvrnu v místě zakousnutí klíštěte. Mezi další, méně známé příznaky, se řadí horečka, třesavka, únava i celková slabost,“ upozorňuje známá bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje. V případě neléčení přechází borelióza v chronickou infekci. K té se časem přidávají i další onemocnění, jako jsou autoimunitní choroby, chronický zánět mozku nebo problémy s pohybovým aparátem. Borelióza se stává také původcem chronického únavového syndromu nebo roztroušené sklerózy.
Vzhledem ke zdravotním komplikacím, které borelióza představuje, je důležité s léčbou začít co nejdříve. Tradiční léčbu boreliózy představují antibiotika, která pacient v rané fázi užívá přibližně po dobu 3 týdnů. Pokud léčba nezabere nebo se člověk k lékaři dostaví až po delší době od nákazy, nastává hospitalizace a léčba antibiotiky pomocí infúze. V České republice se však setkáváme s několika druhy boreliových bakterií, které mají různé projevy, a mohou tak rozdílně reagovat i na léčbu antibiotiky. Úplné uzdravení závisí zejména na stádiu, ve kterém se nemoc začne léčit. V počátečním stádiu se počet uzdravených pohybuje kolem 90 %, u chronických forem pak okolo 30 %.
Antibiotika však nepředstavují jedinou možnost, jak s boreliózou bojovat. Jako doprovodná léčba se vedle antibiotik nabízí také netradiční léčba bylinami. Vzhledem k infekčnímu původu této nemoci je důležité začít s očistou organismu od nežádoucích virů a bakterií. „V případě boreliózy lze doporučit tinkturu z pupenů topolu, která je proti borelióze základním a také nejúčinnějším prostředkem. Důležitou součástí léčby je i regenerace oslabeného organismu. Vhodným detoxikačním prostředkem je v tomto případě kombinace tinktur z pupenů břízy a jalovce. Gemmoterapeutikum z břízy je čisticím prostředkem organismu, pupeny jalovce regenerují játra napadená boreliemi, které vyvolávají únavu,“ radí Jarmila Podhorná. Při léčbě boreliózy bylinkami se často doporučuje také léčba směsí z pupenů borovice, černého rybízua vinné révy. Tyto byliny dodají do svalů i kostí důležité stopové prvky, stimulují nadledvinky a působí protizánětlivě.
autor: Mgr. Jarmila Podhorná
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz