REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Suchá kůže – jak léčit přírodou

21/3

Suchá kůže vzniká sníženou činností mazových žlázek. Může to být dědičná vlastnost, následek přechodné hormonální nerovnováhy (například v těhotenství) nebo nedostatek některých nutričních látek v potravě. Také stárnutí působí ztrátu vlhkosti, pružnosti a odolnosti kůže. Velké výkyvy teplot a silný vítr kůži rovněž vysušují. Zvláště zranitelné jsou ruce, nohy, kolena a lokty, protože mají méně mazových žlázek; postiženy bývají i obličej a šíje, které jsou trvale vystaveny vlivům slunce, větru a mrazu. Osychající kůže se také objevuje jako následek ekzému, lupenky, opruzení a dehydratace organismu z nedostatku tekutin.

PREVENCE

Při pobytu venku používejte ochranné krémy s vysokým faktorem proti slunečnímu záření, v chladném počasí noste teplé ponožky a rukavice a na rty používejte ochranný balzám nebo rtěnku. V obytných místnostech udržujte jen příjemné teplo, ne více než 18 až 20 °C. Během dne topení ještě ztlumte a raději se teple oblečte. Klimatizace, topení a elektrické přístroje včetně televizoru a počítače zvyšují ve vzduchu obsah kladných iontů, které přispívají k vysušování kůže a snižují vlhkost vzduchu. Množství kladných iontů můžete snížit především větráním – stále mějte mírně otevřené okno, nebo zvlhčujte vzduch zvlhčovačem, popřípadě odpařovači na ústředním topení, nebo pěstováním pokojových rostlin.

Nepřikrývejte se elektricky vyhřívanou pokrývkou; pravidelně cvičte, abyste podpořili krevní oběh a zajistili kůži dostatek krve, a tím i výživy a kyslíku.

Blahodárný účinek zahradního plevele: čaj připravený z ptačince uklidňuje a změkčuje kůži.

Ochrana suché kůže

  • Používejte čisticí pleťové mléko nebo krém, nikoli mýdlo.
  • Nepoužívejte pleťové vody na bázi alkoholu, protože odstraňují kožní tuk.
  • Ráno užívejte lehké hydratační krémy, na noc krémy tučnější.
  • Kůži kolem očí, kde je málo mazových žlázek, si potírejte k tomu určenými krémy, mléky a gely.
  • Dříve než začnete vykonávat domácí úklidové práce, vetřete si do kůže rukou hydratační mast nebo krém.
  • Při práci s odmašťujícími a čisticími prostředky noste vždy gumové rukavice.

LÉČENÍ

Výživa

Zdravá strava s hojností ovoce a zeleniny zajišťuje kůži vlhkost a vláčnost. Zabraňte dehydrataci dostatečným množstvím tekutin – pijte nejméně šest sklenic nekofeinových nápojů denně.

  • Jezte potraviny obsahující esenciální mastné kyseliny.
  • Jezte potraviny bohaté na vitamin A a D, ale nezapomeňte, že nejvíce vitaminu D se tvoří působením slunečního záření na kůži.
  • Jezte potraviny bohaté na vitamin E a zinek. Podle potřeby užívejte rybí tuk.

Co najdete v kuchyni

  • Není nutné kupovat drahé pleťové krémy. Mnoho kožních lékařů pokládá za nejlepší zvlhčovací prostředek ztužený rostlinný tuk. Dobrou službu může prokázat i běžný pleťový krém z drogerie.
  • Ovesné vločky mají zklidňující a hojivé vlastnosti: ke změkčení kůže použijte mulový váček s ovesnými vločkami – ponořte jej do vlažné koupelové vody a zůstaňte v ní asi 15 minut (ne déle). Potom se opatrně osušte a ihned použijte hydratační krém, abyste udrželi vlhkost kůže. Z medu, který přijímá vlhkost ze vzduchu, připravíte účinnou (i když trochu lepkavou) masku na suchou pleť.

Rostlinné léky

  • Změkčující účinky má gel z aloe, který upraví zhrubělou kůži na obličeji.
  • Zklidňující vlastnosti má také ptačinec. Připravte si obklad z vychlazeného ptačincového čaje a přikládejte si ho na kůži. Zmírní svědění, které suchá kůže často vyvolává.
  • Užívejte pupalkový olej s obsahem esenciálních mastných kyselin.

Aromaterapie

  • Gerániový olej: přidejte několik kapek oleje do koupele.
  • Santalový a růžový olej: po dvou kapkách od každého oleje smíchejte se lžící oleje z pšeničných klíčků a s obsahem jedné tobolky pupalkového oleje. Na noc si směsí potřete suchou kůži.

Vodoléčba přispívá k prokrvení

Podpořte přísun nutričních látek do kůže na rukou a nohou střídavými koupelemi v horké a studené vodě – vždy minutu v každé z nich. Můžete si rovněž přikládat střídavě horké a studené obklady na kůži mezi lopatkami a dolním okrajem šíje. Při suché kůži na nohou přikládejte podobné obklady na bederní krajinu.

Kdy vyhledat lékaře?

  • Kůže je stále sušší.
  • Kůže je bolavá, někdy i zanícená.

Zdroj: http://www.abecedazdravi.cz/doplnky-stravy/sucha-kuze-jak-lecit-prirodou

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru