REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Studie: Vysoušeče rukou vyfukují fekální bakterie

20/5

Nedávno publikovaná studie ukázala, že vysoušeče rukou na veřejných toaletách foukají na lidi bakterie z výkalů.

 

Článek vydaný v odborném časopise Applied and Environmental Microbiology Journal popsal, že vědci provedli pokus tak, že umístili na 36 toaletách na kampusu Univerzity v Connecticutu speciální tácky na sběr dat.

Při vyhodnocování se zjistilo

Při vyhodnocování se zjistilo,že tácky umístěné pod vysoušeči na sobě měly v průměru 18 až 60 kolonií bakterií.

Tácky ponechané volně v prostoru na sobě měly v průměru méně než jednu bakteriální kolonii. Ústí sušičů, kudy vzduch fouká, rovněž obsahovalo „minimální množství bakterií“.

Vědci uvedli, že si nejsou jisti tím, jaké „organismy“ jsou těmito přístroji rozptylovány, ani zda „jsou vysoušeče rukou zásobárnou bakterií nebo jen vyfukují velké množství vzduchu kontaminovaného bakteriemi a zda se zárodečné buňky bakterií povrchově usazují vysoušečům.“ Výzkumníci rovněž poznamenali, že sušiče „mají na svědomí šíření patogenních bakterií“ v celých budovách, nejenom na toaletách.

Jsou papírové ubrousky lepší?

Jeden z autorů studie, Peter Setlow, sdělil časopisu Newsweek, že „bakterie na toaletách obsahují výkaly, které jsou částečně rozprašovány při spláchnutí toalet, zejména těch bez krytu.“

Podle Setlowa osoušeče nasávají vzduch z toalet a pak ho zase vyfukují na ruce toho, kdo foukač používá.

Setlow, který pracuje na Univerzitě v Connecticutu, uvedl, že on sám používá papírové ubrousky. Univerzita se po zveřejnění studie rozhodla nainstalovat do všech 36 záchodků ve škole zásobníky na papírové ubrousky, aby si studenti a zaměstnanci mohli zvolit libovolný způsob sušení rukou.

Jsou výrobníky ledu kontaminované?

Reportáž BBC Watchdog v roce 2017 zjistila, že led podávaný v některých fast foodech ve Velké Británii byl infikovaný fekálními bakteriemi. Více než polovina vzorků odebraných v největších řetězcích jako KFC, McDonald’s nebo Burger King byla jimi kontaminovaná.

Britská televizní stanice se touto otázkou začala zaobírat poté, co se ukázalo, že led v kavárnách Starbucks a dalších obsahuje bakterie z lidských výkalů

Z deseti vzorků, které byly odebrány z každého zmiňovaného řetězce rychlého občerstvení, jich v KFC bylo infikováno sedm, v Burger Kingu šest a tři v McDonald’s. Přitom pět ze sedmi testovaných vzorků v KFC bylo označeno jako „silně kontaminované“.

„Nacházíme tak velké množství (bakterií), je třeba zaměřit se na lidi, kteří s výrobníky ledu zacházejí, led vyrábějí a pak to mohou přenášet do nápojů zákazníkům,“ uvedl podle deníku The Independent Tony Lewis z Autorizovaného ústavu enviromentálního zdraví.

KFC po uveřejnění reportáže uvedlo, že výrobníky ledu v pobočkách uvedených ve výsledcích testů zrušilo a nahradilo novými a že znovu proškolí veškerý personál.

Společnost rovněž prověřila a vyčistila výrobníky ledu na všech pobočkách ve Velké Británii. V podobném duchu se nesla i reakce dalších dvou řetězců.

 

Z anglického originálu newyorských The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Zdroj: http://www.epochtimes.cz/2019051924777/Studie-Osousece-rukou-vyfukuji-fekalni-bakterie.html


Další články

Nová studie zjistila, že káva a alkohol jsou pravděpodobně…

19/6

Kdo potřebuje studnici mládí, když má kávu a alkohol? Všichni chceme prožít šťastný život a žít tak dlouho, jak se jen dá.

více

Na pejsky v létě čeká spousta nástrah. Na co si dát…

17/6

Majitelé psů by měli v létě dávat pozor na kaluže i zkažené jídlo. Léto už klepe na dveře a s horkým počasím mohou majitelé psů řešit hned několik…

více

Jak ochladit panelákový byt aneb 6 tipů, které vás v létě…

14/6

V těchto vypečených dnech byste určitě dali za klimatizaci v bytě cokoliv. Klidně i půl princezny a celé království k tomu. Úmorné vedro a vysoké…

více

Mateří kašička

12/6

V řadě doplňků stravy se můžeme setkat s názvem včelí kašička (cizím názvem jako gelée royal). Je řazena mezi včelí produkty. Vytvářejí ji ve své…

více

Tlak krve je jedním z nejdůležitějších ukazatelů funkce…

10/6

Hodnoty tlaku krve ukazují, jakým tlakem působí krev na cévní stěnu. Jeho zvýšení nad normální hranici, takzvaná hypertenze, zvyšuje riziko…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru