Každý desátý člověk v Česku trpí nějakou chorobou ledvin. Tento životně důležitý orgán především filtruje a vylučuje z těla odpadní produkty. Reguluje také krevní tlak, chrání pevnost kostí a podporuje tvorbu červených krvinek, které v těle přepravují kyslík. Jak ledviny účinně chránit?
Základním problémem je, že nemocné ledviny nebolí. V tom tkví největší zrádnost. Podle lékařů existují určité varovné signály, kterými ledviny dávají najevo, že nejsou v pořádku.
„Mohou to být například symetrické otoky nohou, malé množství krve v moči, zažívací a dechové potíže, bolesti v bedrech, únava,“ říká lékař Vladimír Vojanec, primář dialyzačního střediska B. Braun Avitum v nemocnici Na Bulovce.
Ideální ochranou ledvin jsou kromě správného pitného režimu především pravidelné preventivní prohlídky. Ani ne tak ledvin samotných, jako kontroly krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a tzv. body mass indexu (BMI).
1. Pravidelně doplňujte tekutiny. Jejich složení by mělo být pestré. Nejlepší je samozřejmě stolní voda. Doporučují se i ovocné šťávy, čaje a minerální voda. V průběhu celého dne by měl dospělý člověk vypít alespoň 2 litry tekutin. Při větší námaze nebo v horkých dnech úměrně zvyšte jejich příjem.
2. Zbytečně nezatěžujte ledviny chemickými látkami, které bývají obsaženy například v limonádách či v energetických nápojích. Alkohol si dopřávejte opravdu jen výjimečně.
3. Omezte solení a nejezte uzeniny. Při vaření používejte k dochucení jídel spíše čerstvé bylinky. Vyhněte se dochucovadlům, jako jsou kečupy, sójové omáčky a podobně.
4. Dbejte rad svých babiček a teple se oblékejte. Nachlazení může přivodit zánět ledvin.
5. Přestaňte kouřit. Látky obsažené v cigaretách ledvinám nesvědčí.
6. Stravujte se zdravě a hýbejte se. Chronická onemocnění ledvin jdou totiž velmi často ruku v ruce s obezitou, cukrovkou a vysokým krevním tlakem.
Zdroj: http://ona.idnes.cz/tipy-pro-zdrave-ledviny-0wk-/zdravi.aspx?c=A121107_112643_zdravi_pet
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz