REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

První dítě ve čtyřicítce

9/11

Prvorodičky, čtyřicátnice jsou poslední dobou vidět na porodních odděleních nemocnic čím dál častěji. Mnohé ženy ve třetím decéniu ještě cítí potřebu následovat profesní cíle, nebo, že až v tomto věku jsou připraveny na mateřství. V některých evropských zemích se procento prvorodiček po čtyřicítce dokonce za posledních 10 - 15 let zdvojnásobil (Finsko, Skandinávie).

Správný věk?

Z mnoha stran slyšíme otázku, jaký je vlastně správný věk ženy na dítě. Biologicky vzato nejlepší věk pro první dítě je v rozmezí 20 až 29 let, ale ne vždy je to možné. V dnešní době ženy dlouho studují a pracují na částečné úvazky, než si najdou stálé pracovní místo, které by ustálilo nejistou, pro příchod dítěte nevhodnou ekonomickou situaci. Za těchto okolností si mnohé mladé ženy v biologicky nejpříznivější době netroufnou přivést na svět dítě. Nejednou je problémem i životní partner, ne každému z nás se podaří potkat milovaného člověka, se kterým by jsme mysleli na založení rodiny již po dvacítce. Některé páry se najdou až později, a tak jenom tehdy začínají řešit otázku rodičovství.

Žena, která dosáhla věku čtyřiceti let je dostatečně silná jak tělesně, tak i duševně, její životní situace a hmotní podmínky jsou zabezpečeny jak pro ženu i pro budoucí dítě. Avšak v této době už biologické hodiny mohou být jiného názoru. Čím více se věk pro první dítě odkládá, tím obtížněji může žena otěhotnět. Když žena překročí hranici 35 let, možnost početí začne prudce klesat. U pětatřicetiletých je to už jenom dvacetiprocentní šance, čtyřicátnic je to pak samozřejmě ještě méně. Pokud se jedná o první dítě, otěhotnění po čtyřicítce možno nazvat šťastnou náhodou.

Věkem navíc stoupají i rizika

Gynekologové a porodníci se bohužel shodují, že ze zkušenosti přibližně 30 procent těhotenství v čtyřicítce končí potratem, v 48 letech je toto procento ještě neúprosnější až 80 procent. Kromě rizika potratu stoupá i hrozba chromozomálních poruch u dítěte. K nim se zároveň přidává i zvýšená pravděpodobnost předčasného porodu dítěte již starší maminky, v ojedinělých případech dochází k nevysvětleným úmrtím plodu v posledním trimestru.

Právě vzhledem k zvýšené rizikovosti těhotenství ve vyšším věku má žena právo a měla by být pod přísnějším lékařským dohledem. Ještě v ranních stádiích těhotenství by měla podstoupit vyšetření krve, genetiku, o něco později pak vyšetření odebrané vzorky plodové vody a vzorky placenty.

Mateřství by mělo být záležitostí pokaždé důkladně uváženou. V dnešní době je více důvodů, proč se přání mít dítě odkládá na později. U mnoha žen je dnes ve srovnání s minulostí na prvním místě vzdělání, či kariéra. Jedním z důsledků bývá i fakt, že také pevné partnerské svazky a manželství uzavírají mladí lidé v pozdějším věku než jejich rodiče. Má to své pozitivní stránky, významnou roli pro blaho potomků hraje nesporně i finanční zajištění rodičů a jejich psychická vyzrálost.

 

Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/prvni-dite-ve-ctyricitce.htm


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru