REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Proč jsou dnešní děti sobečtí psychopati? Chyba je v jednom bodu výchovy, potvrdili vědci

4/1

Zdůrazňováním výjimečnosti dítěte prý rodiče podporují narcismus – a má to dalekosáhlé důsledky... Zlé dítě.

Stále více dětí v západních zemích k sobě cítí patologický obdiv. Důvodem je podle mezinárodní studie vědců v čele s Eddiem Brummelmanem z Amsterodamské univerzity přístup rodičů.

Děti sobců nebo sobecké děti?

Ti z nich, kteří své potomky považují za něco lepšího, tak rozvoj této poruchy osobnosti jen podporují. Odborníci výsledky svého bádání zveřejnili v prestižním americkém žurnálu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Psychologové dva roky sledovali skupinu 565 nizozemských dětí ve věku od sedmi do jedenácti let a také jejich rodiče. Každých šest měsíců s nimi pak vedli rozhovory. Dítě, které jeho rodiče považovali oproti ostatním za nadprůměrné nebo za takové, které si zaslouží něco lepšího, později prokázalo narcistický charakter. Mimo jiné projevovalo méně empatií a na kritiku reagovalo přecitlivěle.

Ze studie tak prý vyplývá, že není prospěšné, když otec s matkou své dítě považují za "boží dárek lidstvu". "Děti svým rodičům věří, když jim říkají, že jsou lepší než ostatní," uvedl spoluautor studie Brad Bushman. "Pro ně samotné i pro společnost to ale být dobré nemusí."

Narcismus je podle názoru vědců výsledkem přehnané rodičovské pozornosti a ne toho, že se dítěti naopak dostávalo péče příliš málo.

Rodiče pod tlakem

Bonnský psychiatr pro děti a mládež Michael Winterhoff příčinu vidí v tom, že rodiče jsou vystaveni stále většímu stresu."Rodiče se dnes cítí pod stále větším tlakem," řekl Winterhoff. "V každém případě ale chtějí, aby se jejich dítě mělo lépe. Proto dětem dávají víc a víc," dodal. Takový přístup ale podle něj nemá výchovný ani motivační přínos.

Podle Winterhoffa pak děti nedokážou v běžném životě obstát, potíže mají i ve škole. "Například nejsou schopny toho, aby utlumily své vlastní potřeby," uvedl s tím, že to nejsou šťastné děti. Považují se za výjimečné a od ostatních očekávají zvláštní zacházení.

Vědci zároveň upozorňují, že narcismus nesmí být zaměňován s vysokou sebeúctou. I tomuto tématu se odborníci věnovali. Rodiče, kteří dětem poskytovali mnohem větší emoční vřelost, sebeúctu posilovali. "Lidé s vysokou sebeúctou vnímají ty ostatní na stejné úrovni, zatímco narcisté jsou přesvědčeni, že stojí nad ostatními," vysvětlil Bushman.

Zdroj: https://zoommagazin.iprima.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru