REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Problémy štítné žlázy mohou ovlivnit těhotenství i dítě

25/5

Problémy štítné žlázy mohou ovlivnit těhotenství i porod, a pokud nejsou léčené, mohou ohrozit i duševní vývoj dítěte. Lékaři proto chtějí zavedení plošného vyšetřování žen v prvním trimestru, připravují pilotní projekt pro osm tisíc pacientek. Novinářům to ve čtvrtek řekli na tiskové konferenci k Týdnu štítné žlázy, který letos začíná v sobotu 25. května.

 

V roce 2017 bylo vyšetřeno na hladinu hormonu tyreotropinu, který ovlivňuje funkci štítné žlázy, asi 41 procent těhotných pacientek

Lékaři vyšetřují ženy starší 30 let, obézní, ženy s cukrovkou, celiakií nebo ty, které mají nějakou poruchu štítné žlázy v blízkém příbuzenství.
Asi pět procent žen má funkci štítné žlázy sníženou. U dalších se nedokáže žláza přizpůsobit zvýšeným nárokům v těhotenství, kdy musí produkovat až o polovinu více hormonů. "Plod je přibližně do šestnáctého týdne těhotenství závislý na přísunu hormonů štítné žlázy od matky. Tyto hormony jsou přitom zásadní pro jeho správný vývoj a nedostatek je navíc spojen s řadou těhotenských komplikací," řekl Patrik Šimják z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Tyto ženy mají třikrát vyšší riziko potratu v prvním trimestru. Častěji hrozí také předčasný porod a narození dítěte s nízkou porodní hmotností, těhotenská cukrovka nebo porod císařským řezem. Ženy, které se se štítnou žlázou léčí, by měli s endokrinologem probrat i svůj záměr otěhotnět.

Poznat sníženou funkci štítné žlázy z příznaků je podle lékařů obtížné

Nejsou výjimečné, například to jsou únava, ospalost, svalová slabost, křeče, zimomřivost, chladná a suchá kůže, padání vlasů nebo zpomalení tepové frekvence. Ženy mají problémy s plodností nebo nepravidelnou menstruaci. Proto podle odhadů asi polovina pacientů o své nemoci neví.
Endokrinoložka Sylvie Špitálníková z Nemocnice Havlíčkův Brod vyšetřila během čtyř let téměř 3000 těhotných. "Autoimunitní zánět, nejčastější a skrytě probíhající choroba štítné žlázy u žen v naší populaci, byla zjištěna u 8,5 procenta z nich," uvedla. Většina z nich potřebovala léčbu hormony štítné žlázy.

U žen, které se s poruchou štítné žlázy v těhotenství neléčily

U těchto žen vyšetřili lékaři i jejich děti. "Z průzkumu nicméně vyplynulo, že pokud se těhotná žena začala léčit včas, intelekt dítěte ovlivněn nebyl. Pokud se však neléčila, děti měly častěji vývojovou poruchu učení nebo pozornosti," upozornila.
Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky chystá s lékaři 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pilotní projekt, v němž by mělo být vyšetřeno osm tisíc žen. Kromě odběru krve by měly vyplnit dotazník. "Na základě výsledků zhodnotíme vhodnost zavedení plošného screeningu a jeho efektivitu a navrhneme způsob, jak plošný screening implementovat do stávajícího systému zdravotní péče v ČR," doplnil Jan Jiskra, vědecký sekretář České endokrinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Štítná žláza, která je umístěná v dolní části krku před průdušnicí, produkuje hormony zásadní pro většinu tkání a orgánů.

Kromě častější snížené funkce se objevuje i přílišná aktivita žlázy

Pacient hubne, je podrážděný, třesou se mu ruce, má pulz přes sto tepů za minutu a vypouklé, lesknoucí se oči. Padají mu vlasy, rychleji rostou nehty, má tenkou a hladkou kůži, zvýšeně se potí.
Nadměrná funkce se léčí léky, v těžších případech operací. Pacienti se sníženou funkcí berou po celý život léky s hormony štítné žlázy. Pomáhá jim také dostatek jódu.

 

Autor:  ČTK
Zdroj: https://www.tyden.cz


Další články

Nová studie zjistila, že káva a alkohol jsou pravděpodobně…

19/6

Kdo potřebuje studnici mládí, když má kávu a alkohol? Všichni chceme prožít šťastný život a žít tak dlouho, jak se jen dá.

více

Na pejsky v létě čeká spousta nástrah. Na co si dát…

17/6

Majitelé psů by měli v létě dávat pozor na kaluže i zkažené jídlo. Léto už klepe na dveře a s horkým počasím mohou majitelé psů řešit hned několik…

více

Jak ochladit panelákový byt aneb 6 tipů, které vás v létě…

14/6

V těchto vypečených dnech byste určitě dali za klimatizaci v bytě cokoliv. Klidně i půl princezny a celé království k tomu. Úmorné vedro a vysoké…

více

Mateří kašička

12/6

V řadě doplňků stravy se můžeme setkat s názvem včelí kašička (cizím názvem jako gelée royal). Je řazena mezi včelí produkty. Vytvářejí ji ve své…

více

Tlak krve je jedním z nejdůležitějších ukazatelů funkce…

10/6

Hodnoty tlaku krve ukazují, jakým tlakem působí krev na cévní stěnu. Jeho zvýšení nad normální hranici, takzvaná hypertenze, zvyšuje riziko…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru