Lékaři a hygienici neustále varují před nákazou onemocnění z klíšťat, především encefalitidou a boreliózou. Ovšem o tom, že existuje další podobné onemocnění, které napadá jak zvířata, tak lidi a může mít ještě daleko horší následky, o tom se příliš neví. Nebo spíše mlčí. Proč?
Babesióza je další z řady poměrně nebezpečných onemocnění, které mohou člověka ohrozit na zdraví a i na životě. Obzvlášť ty, kteří mají problémy s krví. A úmrtnost je v případě nevyléčení poměrně vysoká!
Původcem jsou prvoci rodu Babesia, většinou druhy B. divergens nebo B. microti. Napadají červené krvinky pacienta, ve kterých přežívají a množí se. Toto onemocnění často doprovází lymeskou borreliózu. Postihuje většinou pacienty starší 50 let. U neléčených pacientů bez sleziny, se špatnou obranyschopností, může být úmrtnost až 50 procent!
Babesióza sice napadá nejvíce zvířata, včetně hlodavců, ale není problém, aby se dostala i na člověka. Následky mohou být pak až fatální.
„Napadají nejrůznější živočišné druhy - skot, koně, ovce, kozy, kočky a psy, ale i člověka. Nejčastěji se však prvoci nacházejí u malých hlodavců, z nichž mohou být klíšťaty přeneseny na člověka. V hostiteli napadají výhradně červené krvinky, ve kterých se čile množí. V akutní fázi může být nakaženo až 80 % červených krvinek, s čímž souvisí i závažnost a průběh tohoto onemocnění,“ uvádí odborníci ze serveru Kliste.cz.
Většina lidí zná hrozbu nakažení od klíšťat v podobě encefalitidy nebo boreliózy. O tom, že existuje Babesióza, ví jen málokdo!
Tato infekční choroba může probíhat asymptomaticky, tedy bez vážnějších projevů jako mírné onemocnění, nebo jako závažné onemocnění s malarickými příznaky - únavou, nechutenstvím, bolestmi kloubů a svalů, depresemi, kašlem a dušností.
„Pravidlem je horečka, zvětšení jater, bolesti svalů, třesavka a žloutenka. Poměrně časté jsou případy vícenásobné infekce s některým dalším onemocněním, hlavně s Lymeskou boreliózou. Průběh nemoci bývá pak mnohem závažnější,“ varují odborníci.
Onemocnění je dobře léčitelné, pokud se včas podchytí. Pokud se ale zanedbá, neodhalí se včas, může být obrovským rizikem hlavně pro chronicky nemocné lidi, pacienty s problémy s játry, včetně lidí s poruchou krvetvorby, srážlivostí, leukémií a podobně.
Na extrémní výskyt klíšťat upozorňují hygienici velmi často.
V těchto týdnech platí osmý až desátý stupeň z desetistupňové škály ohrožení. Především v jižních Čechách, na jižní Moravě, na Vysočině. Ale také u všech potoků, rybníků, především v lesích. Někdy se ale lidé nakazí klíštětem, které se přisálo v parku či na zahradě. Doporučuje se nepodceňovat repelenty a hlavně se vždy pečlivě prohlédnout. S každým sebemenším zarudnutím na kůži po klíštěti raději zajít k lékaři.
únava
nechutenství
bolesti kloubů a svalů
rozladaděnost, úzkost, deprese
kašel
nevolnost na zvracení (nauzea) a zvracení (vomitus)
dušnost
zvětšení jater
třesavka
žloutenka
Zdroj: http://bleskove.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz