Nebezpečná nákaza, o které mnoho lidí ani neví! Chlamydie patří mezi pohlavně přenosné nemoci, ale lze se nakazit i jiným způsobem. Stojí za mnoha zdravotními problémy. Přitom informovanost o této chorobě není vysoká. Čtěte dál a dozvíte se víc.
Jde o nemoc, kterou způsobují baktérie. Dříve panovalo přesvědčení, že se jedná pouze o pohlavně přenosnou chorobu. Bohužel se ukázalo, že nákaza je možná i jinak. Rizikové je použití stejných ručníků, kapénková nákaza, nákaza na veřejné toaletě a další možnosti. Často se stane, že nakažený o nemoci neví a to třeba i dlouhá léta. Uvádí se, že zhruba 90 procent nakažených nemá o tom, že jsou nemocní ani ponětí. Neléčená chlamydie ale způsobuje velké obtíže a u žen je dokonce prokázána neplodnost nebo snížení plodnosti.
V okamžiku propuknutí příznaků se může zdát, že jde o nějakou běžnou nemoc. Chlamydie totiž s oblibou napadá plíce, a pak se vše jeví jako zápal plic nebo chřipka. Pokud napadne pohlavní orgány, může zpočátku všechno vypadat jako kapavka, kandidóza či trichomonáza. Někdy se projevy nemoci zamění s boreliózou. Nemocný může být extrémně unavený. U plicní formy se obvykle dostaví intenzivní kašel, který přetrvává řadu týdnů. Bakterie napadají i nervový systém, což se projeví různými záškuby svalů, bolestí zubů a dalšími příznaky. Pokud je napaden imunitní systém, způsobuje nákaza únavu.
U napadení pohlavních orgánů se může objevit bolestivý vřed, horečka se zimnicí a zduří uzliny v tříslech. U některých žen vypadají příznaky jinak. Mají charakter hnisavého výtoku, bolesti v podbřišku, nezvyklé bolesti při menstruaci a někdy také dochází k drobnému krvácení mimo cyklus.
Velkým rizikem je přenos z matky na dítě při porodu. Tam hrozí dítěti vážné komplikace, jako je slepota či pneumonie.
Velmi účinná jsou antibiotika, která je třeba podávat delší dobu a ve zvýšené dávce. Často jde o běh na dlouhou trať. Nemoc se může vracet. Někteří pacienti udělali dobrou zkušenost s podpůrnou léčbou prostřednictvím úpravy stravy a pomocí posílení imunity. Pokud bude strava chudá na cukry a naopak přidáme cibuli, česnek, kořenovou zeleninu a další byliny, znepříjemníme bakteriím život. V tomto jarním období se také hodí pít odvar z kopřiv, který má čistící účinky. Je třeba vydržet alespoň tři týdny třikrát denně. Pomůžeme tak léčbě antibiotiky.
Autor: Bronislava Silná
Zdroj: http://styl.instory.cz/zdravi/431-pozor-na-zakerne-chlamydie.html
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz