V současnosti až jeden ze šesti Američanů užívá nějaký druh léků na ovlivnění nervů nebo psychiky, většina z nich jsou antidepresiva.
Antidepresiva se předepisují k léčbě nejen deprese, ale širokého spektra psychických obtíží. Užívají se také k léčbě úzkosti, nespavosti či dokonce premenstruačního syndromu (PMS). Zatímco tyto léky mohou člověku na začátku pomoct, při jejich dlouhodobějším užívání se vytváří závislost, a navíc mají řadu závažných vedlejších účinků. A právě o těch si více řekneme v dnešním článku.
Výzkum ukázal, že mnohé farmaceutické léky mají schopnost odčerpávat hlavní živiny z těla, a to hned několika způsoby. Mohou podporovat zvýšené vylučování živin, což způsobuje problémy s trávením, vstřebáváním a uchováním živin.
Nakonec to vede k nedostatku výživných látek, který způsobuje další příznaky a také zvyšuje riziko vzniku dalších závažných onemocnění.
Pokud jde o antidepresiva a léky způsobující úbytek živin, tak nedostatek živin může být jednou z hlavních příčin duševních chorob.
Pokud člověku, který trpí depresí, úzkostí nebo jiným duševním onemocněním v důsledku nedostatku živin předepíší antidepresiva, tento lék má potenciál odčerpat důležité živiny z těla a zdravotní stav ještě zhoršit.
Jelikož léčba psychických onemocnění trvá nějaký čas, u pacienta se časem začnou projevovat další komplikace nebo vedlejší účinky léčby, a to měsíce nebo dokonce roky po jejím zahájení. Z uvedeného důvodu je souvislost mezi původním lékem a novými příznaky těžké diagnostikovat.
Nové příznaky mohou vést k dalším užívání léků, které pokračují v ochuzování těla o živiny a znovu zhoršují příznaky.
Existuje vážné riziko, že se tak dostanete do spirály sestávající z užívání více léků, a to jen pro nepochopené nebo obtížně vysvětlitelné příznaky.
Koenzym Q10 hraje klíčovou roli při výrobě energie. Je to molekula, která se nachází v každé buňce těla. Je to také antioxidant, který pomáhá chránit tělo a mozek před poškozením způsobeným volnými radikály. Výzkum ukázal, že vyšší hladiny koenzymu Q10 mají „významný antidepresivní účinek“ kvůli jeho „dobře zdokumentovanému antioxidačnímu účinku“.
Studie potvrzují, že několik různých psychiatrických léků, jako jsou antidepresiva a antipsychotika, výrazně ochuzují tělo o koenzym Q10. Jeho nízké hladiny mohou způsobit mozkovou mlhu, duševní únavu, depresi a podrážděnost. Mezi další příznaky patří zvýšený krevní tlak, svalové křeče, vysoká hladina cukru v krvi a dušnost.
Mezi potraviny bohaté na koenzym Q10 patří: arašídy, sezamová semínka, pomeranče, jahody a brokolice.
Hořčík se v těle podílí na více než 300 biochemických reakcích. Funguje jako neurotransmiter (přenašeč nervových vzruchů), je součástí metabolismu enzymů a také se podílí na hormonální aktivitě. Nízké hladiny hořčíku mohou mít obrovský negativní vliv na vaši náladu a funkci mozku. Správné hladiny hořčíku v těle snižují úzkost, depresi a podrážděnost.
Výzkum ukázal, že mnohá antidepresiva a stimulanty vyčerpávají hořčík z těla, čímž zvyšují pravděpodobnost vzniku jeho vážného nedostatku. Nedostatek hořčíku může způsobit zvýšený krevní tlak, nespavost, migrény, nevolnost, abnormální srdeční rytmus, a dokonce i záchvaty.
Mezi potraviny bohaté na hořčík patří: mandle, špenát, arašídy, černá fazole, zelené sójové boby, avokádo a banány.
Vitamíny B2, B6, B12 a kyselina listová patří do skupiny B vitaminů, které jsou z těla odčerpávané léky pro ovlivňování nervů a psychiky. Vitamín B2 hraje klíčovou roli v energetickém metabolismu. Nízká hladina tohoto vitaminu vede k nízké energii, přibrání na váze a problémům se štítnou žlázou. Nižší hladiny B2 byly zjištěny u lidí s depresí a tento stav ještě více zhoršují psychiatrické léky na předpis.
Mezi potraviny bohaté na vitamín B2 patří: houby, špenát, sušená rajčata a mandle.
Zdroj: http://www.vylectese.cz/pozor-antidepresiva-odcerpavaji-tela-dulezite-ziviny
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz