Popáleniny patří k nejtěžším úrazům lidské traumatologie, často zanechávají jizvy nejen fyzické, ale i psychické. Vyžadují nejkomplikovanější, nejdelší a nejnákladnější léčbu. Celková závažnost poškození závisí na rozsahu, hloubce, věku (problémy u dětí a starších lidí), umístění a příčině (přímý kontakt/sálání).
Někdy bývají popáleniny děleny do 4 stupňů, kde stupeň 3, je kombinací puchýřů a začínající nekrózy. Stupeň 4, je naprosté zničení tkáně.
Popáleniny 1. stupně mohou vzniknout v důsledku působení tepla již od cca. 50 °C.
Popáleniny 2. stupně mohou být způsobeny například teplotou 60°C působící po dobu 60 sekund.
Popáleniny 3. stupně mohou být způsobeny teplotou 100°C působící po dobu 5 sekund, (ne však varem).
A. Technická první pomoc: uhašení ohně, svlečení horkého, či mokrého oděvu (pokud není přiškvařen), odstranění vodičů tepla z postiženého (prsteny, náušnice, náramky), též kvůli možnosti otoku. Také je nutné zabránit dalšímu působení tepla, tzn. dostat postiženého z horkého prostředí.
B. Zdravotnická první pomoc: posazení, či položení postiženého.
I. a II. stupeň dostatečně dlouho chladíme (dokud přináší úlevu), alespoň však 20 minut. Chladíme nejlépe tekoucí studenou vodou. U velmi malých dětí chlazení neprovádíme z důvodu hrozícího chladového šoku.
III. stupeň nechladíme, protože došlo k celkovému zničení tkáně a hrozí infekce.
Ránu sterilně překryjeme, nejlépe originálním zdravotnickým materiálem (nekryjeme I. stupeň, obličej a krk). Pokud se jedná o popálenou končetinu, tak ji po ošetření šetrně zafixujeme.
C. Poznámky: puchýře nepropichujeme. Příškvary (oděv, dehet) nestrháváme, pouze na volném okraji odstřihneme. Nikdy nepoužíváme žádné masti, zásypy či léky proti bolesti, mohou zkreslit pozdější lékařskou diagnózu.
Dáváme obzvlášť velký pozor na příznaky šoku. U rozsáhlejších popálenin provádíme preventivní protišoková opatření. Při sterilním krytí rukou vkládáme mezi prsty záložky z gázy.
Zdroj: http://www.prvni-pomoc.com/popaleniny-opareniny www.novinky.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz