Naše domácnost je toxinů a škodlivin plná. Barvy, plastové výrobky, čistidla, různá lepidla, nábytek z dřevotřísky, ale i závěsy nebo cigaretový kouř, to vše je v naší domácnosti zdrojem škodlivých látek.
Toxiny kolem nás poletují vzduchem a mohou vyvolat zdravotní problémy. Nebezpečný je například formaldehyd obsažený v papírových nebo voskovaných sáčcích, v lepidlech, barvách nebo nábytku. Ten dráždí sliznice, způsobuje dýchací problémy a astma. Umělé hmoty, guma, čisticí prostředky, cigaretový kouř nebo nátěry obsahují mimo jiné benzen, který může působit bolesti hlavy, může oslabovat imunitní systém, dráždit oči a ve vyšší míře může být i rakovinotvorný. Nevolnost a třes způsobuje i trichlorethylen obsažený v lacích a barvách, k dalším škodlivinám patří xylen nebo čpavek.
Lopatkovec je opravdová domácí čistička vzduchu. Daří se mu i na stinném místě, potřebuje vlhkou půdu, snadno kvete. Pro alergiky pozor – vyprodukuje poměrně velké množství pylu. Vaši domácnost zbaví všech výše uvedených škodlivin.
Doma můžete pěstovat i drobnější odrůdy chryzantém, například listopadku zahradní (chrysanthemum morifolium). Bude se jim dařit dobře na světlejších místech a při pravidelné zálivce. Vaši domácnost zbaví také všech výše uvedených škodlivin, od formaldehydu přes benzen, trichlorethylen až po čpavek a xylen.
Dračinec, neboli dracena, vyžaduje světlé stanoviště a pokojovou teplotu kolem 20 stupňů. Snese i méně světla, nebo naopak slunce, důležité je neměnit stanoviště. Může dorůst až dva metry vysoko. Působí jako filtr proti formaldehydu, benzenu, trichlorethylenu a xylenu.
Potřebuje hodně světla, raději rozptýleného. V letních měsících hodně zálivky, v zimě méně, určitě ale nesnese suchý vzduch. Za to vás odmění tím, že vaši domácnost bude zbavovat formaldehydu, xylenu a trichlorethylenu.
Břečťan vyžaduje rozptýlené světlo. Čím je zelenější, tím chladnější místo a méně světla potřebuje. Ve vaší domácnosti vychytá formaldehyd, benzen, trichlorethylen a xylen.
Stejné jedy jako břečťan dokáže výborně vychytat i tchynin jazyk. Navíc je to rostlina nenáročná na pěstování a v podstatě nezahubitelná. Nemusíte ji moc zalévat, v zimě minimálně.
Anturie je na pěstování náročnější než třeba tchynin jazyk. Potřebuje světlejší stanoviště bez přímého slunce a nemá ráda studenou zálivku. Za to vás zbaví čpavku, formaldehydu a xylenu.
Zdroj: http://hobby.blesk.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz