Není pochyb o tom, že plánování rodiny, a to především rodičovství, se v dnešní době odkládá do vyššího věku, než tomu bylo například před 20 lety. Nicméně nemusí to být dobrý nápad, jelikož s věkem vaše šance na početí zdravého miminka klesají…
Vrchol plodnosti u ženy je v třetí dekádě života, přičemž již na jejím konci začíná pomalu docházet k poklesu fertility. A kolem 35. roku tato křivka začíná klesat mnohem strměji. Některé studie uvádějí, že šance na otěhotnění 30leté ženy v kterémkoli měsíci je 20 %, zatímco u ženy 40leté je to pouhých 5 %.
Ženy se již rodí se všemi vajíčky, která kdy budou mít. Zatímco po narození mají děvčátka přes milion vajíček, již v období puberty jich zbývá pouhých 300 tisíc. Z této velké množiny pouhých asi 300 vajíček dozraje a dosáhne ovulace.
S věkem také klesá produktivita vaječníku. Jejich schopnost reagovat na hormony zodpovědné za ovulaci se snižuje, a proto se produkce zralých a zdravých vajíček rovněž postupně snižuje.
Narůstající léta mají také na svědomí vyšší riziko vzniku genetických vad. Například výskyt Downova syndromu u 25leté ženy je 1:1250, zatímco u 30leté je to 1:952 a u ženy 35leté již 1:378.
Zároveň se zvyšuje riziko potratu. U ženy, která počne na začátku 3. dekády svého života, je riziko potratu přibližně 10 %, zatímco u 35leté ženy je již 18 % a na začátku 5. dekády se toto riziko pohybuje okolo 34 %.
Některé páry si mohou myslet, že v dnešní době máme na řešení problému možnost asistované reprodukce. To je do jisté míry samozřejmě pravda. Nicméně je třeba si uvědomit, že nekonečně času pro početí nenabízí ani věda. Ve věku 31 let je úspěšnost IVF zhruba 38 %, zatímco kolem 39. roku věku je již pouhých 22 %. Pokud žena čeká ještě déle, je úspěšnost IVF ve 43 letech matky 10 %.
Ať už statistiky říkají, co chtějí, váš případ může být jiný. Nicméně pokud jste již překročila hranici 35 let a nedaří se vám otěhotnět, měla byste lékařskou péči vyhledat již po 6 měsících neúspěšného snažení, protože v tomto období vašeho života již není na co čekat a s každým dalším rokem mohou vaše šance na početí klesat.
Zdroj: http://infertility.about.com
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz