Období léta je dobou maximální energie a aktivity. S každou aktivitou se však pojí i teplo, na které si léto rozhodně stěžovat nemůže. Ne vždy je nám ale tohle teplo příjemné. A tak hledáme, jak se ideálně zchladit. Jedním z přirozených způsobů je vybírat si ochlazující potraviny. Ale které to jsou?
Podobně jako je náš letní šatník. Svůj čas navíc trávíme spíše venku. A proto i příprava jídla, které ochlazující potraviny obsahuje, by měla být rychlá a jednoduchá.
Mezi ochlazující potraviny proto na léto můžeme rozhodně zařadit jakékoliv zeleninové saláty. Připravujte si je ze zeleniny, která je právě dostupná a kombinujte ji dle chuti. Na co prostě zrovna narazíte, to si kupte. Žádná fádnost a stereotyp.
Tak třeba nezůstávejte jen u klasiky, jako je paprika, rajče či okurka. Vyzkoušejte letos salát třeba z takové:
Nezapomeňte ale vždy do každého salátu přidat pár kapek za studena lisovaného olivového oleje. Nejenže se také řadí mezi ochlazující potraviny, ale zároveň salát skvěle dochutí. Díky svému složení nám navíc pomůže zeleninu lépe strávit a vstřebat.
Další kvalitní tuky obsahuje i řada ořechů a semínek. Dokážou navíc naservírovaný salát skvěle doladit. Nezapomeňte však vždy tyto suché plody předem namočit. Odstraníte tak špatně stravitelné látky a zpřístupníte si obsažené živiny.
Salát si můžete zpestřit dalšími ochlazujícími potravinami. Tak například naklíčeným obilím a různými výhonky a klíčky.
Naklíčené mungo fazolky jsou jednou z vynikajících ochlazujících potravin. Dodají vám mnoho kvalitních živin a příjemně vás zasytí. Jsou to fazolky, které se navíc nevaří. Což je pro léto ideální.
I když se to tak na první pohled může zdát. Vhodnými způsoby přípravy jídla na léto je také dušení, klasické vaření a vaření v páře. Smažení a pečení se spíše vyhýbejte. Můžete si tedy dopřát i salát z dušené či lehce restované zeleniny. Nezapomeňte, že chuť takové zeleniny vynikne jedině se správným kořením. Ať už sušeným či čerstvým ze zahrádky.
Ochlazující potraviny svou podstatou vyvažují venkovní horko s teplotou těla. Je tedy mylné se domnívat, že ochlazující potraviny musí být studené až ledové. Často děláme tuhle chybu u nápojů, ze kterých si pak v kombinaci s klimatizací, přivodíme nějaký ten knedlík v krku.
V tomto období nám spíše pomohou nápoje vlažné. Takový vlažný rooibos s lístky máty vás nejen příjemně osvěží, ale zároveň vám dodá minerály. Ty totiž v létě, díky hojnému pocení, ztrácíme.
Mezi vynikající a zároveň ochlazující potraviny patří také ibiškový čaj, který je většinou součástí čajů ovocných. Dodává jim totiž krásně červenou barvu a nezapomenutelné aroma.
Navíc jakékoliv nápoje a smoothie připravené z exotického ovoce jako jsou například:
Mají tendenci tělo přirozeně ochlazovat a to díky tomu, že samy rostly v oblastech s vysokou teplotou. Díky tomu uvnitř sebe kumulují chlad.
Ale nebojte se. Mezi ochlazující potraviny náleží také i naše „české“ ovoce jako jsou například jakékoliv bobulovité plody (borůvky, rybíz, angrešt) či plody lesní (obzvláště jahody).
Třeba takový jahodový koktejl s kokosovou vodou a lístky meduňky je ultra ochlazující a pro léto nepřekonatelný.
Autor: Darina
Zdroj: https://www.energiezivota.com/energie-zivota/ochlazujici-potraviny-na-leto
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz