Kořen kozlíku lékařského byl pro své účinky používán již ve druhém století, ale způsob využití se časem významně změnil. Jedno z prvních využití bylo pro zmírnění žaludečních křečí, dnes se však takto nepoužívá, protože bylo zjištěno, že takový účinek nemá. Pokud se užívá podle doporučení, v tabletách, kapslích nebo čaji, je kořen kozlíku lékařského obecně považován za bezpečný.
Tato bylina se nejčastěji používá pro léčbu nespavosti a potíže se spánkem. Jelikož zmírňuje škodlivé účinky tlaku na lidský organismus způsobeného stresem, lze ji účinně použít i pro léčbu nervozity. Kozlík lékařský byl důkladně studován, má méně vedlejších účinků, než léky na předpis, ale nemusí být stejně účinný jako léky na nespavost. Kozlík však nezpůsobuje malátnost, nesoustředěnost a podobné nežádoucí účinky, na rozdíl od těch způsobených léky na předpis.
Kromě toho, že vám pomůže s odpočinkem, dokáže i zlepšit kvalitu spánku, takže se ráno po probuzení cítíte opravdu odpočinutě.
Kořen této byliny obsahuje sloučeniny, které mohou zvýšit hladinu kyseliny gama - aminomáselné (GABA) v mozku. A přesně ta nám pomáhá snadněji usnout a spát déle. Kořen kozlíku lékařského snižuje čas potřebný k tomu, abychom usnuli, prodlužuje délku spánku a snižuje neklid během spánku.
Doplňky stravy s obsahem kozlíku lékařského jsou občas doporučovány jako přírodní lék pro osoby, které trpí úzkostí. Podle Michiganské univerzity mohou tyto účinky být spojeny se sloučeninami v kozlíku lékařském, které se váží ke konkrétním receptorům. Stres lze považovat za významné duševní onemocnění. Vždy se však poraďte s lékařem, než začnete kozlík lékařský používat k léčbě úzkosti.
Kořen je nejlépe užívat před spaním. Neúčinkuje stejně jako léky na nespavost dostupné na předpis. Protože účinky kořene postupně zesilují, měl by být užíván v noci, předtím než se chystáte jít spát.
Jedny z nejtypičtějších nežádoucích účinků jsou ospalost a nebo neschopnost udržet pozornost. Protože kořen kozlíku lékařského pomáhá při nespavosti, je nebezpečný při řízení, při práci s těžkou technikou či další činnosti, které vyžadují vyšší míru pozornosti.
Užívání kořene ve větším množství může mít za následek podrážděnost, závratě, neklid, rozostřené vidění, nevolnost atd. Ty se však zpravidla objevují až poté, kdy byla zkonzumována větší dávka kořene – navíc často v případech, kdy se smíchá s alkoholem, což rovněž není doporučováno.
Kozlík lékařský (stejně jako další léky na nespavost) by neměly být soustavně používány déle než dva týdny. Vaše tělo by si nemělo zvyknout na to, že si musíte něco vzít, abyste usnuli – měli byste tělu pomoci pochopit, jak spát ve vhodný čas. Nicméně použití přírodních přípravků pro lepší spánek je vhodnější, než užívání umělých volně prodejných léku, které chemicky mění stav vašeho těla.
Zdroj: http://www.energiezivota.com
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz