REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

LÉČIVÉ ROSTLINY (4.) – PELYNĚK

5/1

Předepisuje se při nechutenství, gastritidě se sníženou kyselostí žaludku a žaludečním nadýmání, při kolikách v žaludku, cholecystopatii, onemocněních jater a anémii. Má i protizánětlivé účinky a tonizující (povzbuzující) efekt při chřipce a nachlazení. Používá se také proti střevním parazitům.

Pelyněk pravý

Pelyněk je vytrvalá bylina (někdy polokeř). Vyskytuje se od nížin až po podhorské pásmo. Roste zejména na suchých místech, kamenitých stráních, rumištích. Dává přednost teplým, zejména vápencovým podkladům s dostatkem dusíku.

Systematické zařazení

Čeleď: Hvězdnicovité – Asteraceae

Latinský název: Artemisia absinthium

Lidové názvy: Absint, peluň, hořký stříbrník, chlebníček

Popis

Pelyněk je vytrvalá bylina (někdy polokeř) vysoká až 1,5 metru. Stonek je silně rozvětvený, v dolní části dřevnatý (při sběru drogy se tato část vyřazuje). Listy jsou střídavé, přízemní s dlouhými řapíky, vejčité a třikrát peřenodílné. Jednotlivé lístky jsou podlouhlé, celistvé a tupé. Střídavé lodyžní listy jsou přisedlé, postupně s méně dělenou čepelí, spodní dvakrát, hořejší jednoduše peřenodílné, které nakonec přecházejí až v nedělené, dlouze kopinaté listeny. Celá rostlina je jemně stříbřitě chlupatá, zejména listy. Květní úbory jsou žluté, kulaté (s průměrem 3–4 mm), nacházejí se v úžlabí horních listů a jsou uspořádané do řídkých hroznů. Květy jsou trubkovité, žluté, vnější samičí a vnitřní oboupohlavní. Plody jsou vejčitě hnědé nažky bez chmýru. Rostlina kvete v červenci až v srpnu.

Výskyt

Rostlina se vyskytuje od nížin až po podhorské pásmo. Roste zejména na suchých místech, kamenitých stráních, rumištích, navážkách, podél cest apod. Dává přednost teplým, zejména vápencovým podkladům s dostatkem dusíku.

Účinná látka

Nať pelyňku. Na získávání účinné látky (drogy) se používají buď jednotlivé listy, které se sbírají před květem rostliny (červenec–srpen), nebo odlistěné vrchní části stonku s květy, max. 0,25 m od vrcholu. Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 50 °C. Stonek vysušené drogy je zelený a květ žlutý. Při sběru je třeba dávat pozor, aby se pelyněk pravý nepomíchal s ostatními druhy pelyňku, jejichž listy jsou hladké, tmavě zelené a pouze na rubu chlupaté. Pelyněk charakteristicky příjemně voní a je silně hořký. Vysušená nať se uskladňuje na stinném, vzdušném a suchém místě. Může mít vlhkost maximálně 12 %.

Chemické složení

Droga a přípravky z ní obsahují silice (0,2-0,5 %), hořčiny, třísloviny a další látky. Izolovaná silice, jejíž nejvýznačnější složkou je značně toxický ujon, slouží k přípravě různých galenických přípravků.

Účinek a použití

Účinná látka (droga) a preparáty z ní stimulují vylučování trávicích žláz, žlučníku a dvanácterníku a tímto způsobem zlepšují chuť k jídlu a trávení. Droga se předepisuje při nechutenství, gastritidě se sníženou kyselostí žaludku a žaludečním nadýmání, kolikách v žaludku, cholecystopatii (dyskinéza žlučových cest, cholecystitida), onemocněních jater a anémii. Má i protizánětlivé účinky a tonizující (povzbuzující) efekt při chřipce a nachlazení. Používá se také při střevních parazitech.

Lidové léčitelství doporučuje pelyněk i při bílém výtoku u žen, nepravidelné menstruaci, malárii, angíně pectoris, nespavosti, epilepsii, ke zpevnění dělohy, při tuberkulóze, zvracení apod.

Ve formě obkladů z čerstvých rostlin používáme při revmatizmu a ekzémech.

Droga se nesmí používat při žaludečních a dvanáctníkových vředech a při vnitřním krvácení. Pro obsah thujonu se nesmí používat dlouhodobě, protože může způsobit křeče až bezvědomí.

Zdroj: http://lecive-bylinky.celyden.cz/pelynek-pravy/


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru