Jen málo lidí přikládá nějakou důležitost rozsivkám, jednobuněčným vodním mikroorganismům, které se nacházejí hojně v mořích a jezerech.
Nicméně když tyto drobné organismy zemřou, jejich kosterní pozůstatky se usadí na dně a během let zkamení. Časem se nahromadí ve vrstvu sedimentu, která je jednou z nejvíce užitečných a zdravých látek přírody, známou jako: rozsivková zemina neboli křemelina.
Křemelina se často těží v oblastech, kde se v minulosti rozkládaly velké vodní plochy. Na trhu se prodává ve dvou druzích: buď určená pro průmyslové využití nebo v potravinářství. V průmyslu se křemelina používá k mnoha účelům – od stavebnictví, až po filtraci vody, piva nebo vína. V potravinářství je křemelina asi nejznámější pro její použití jako netoxický insekticid. Kromě toho potravinářská křemelina nabízí celou řadu příznivých účinků na zdraví člověka.
Ostré hrany zkamenělých rozsivek jsou užitečné jako bezpečný a netoxický čistící prostředek na naše střeva. To je velmi účinné proti všem parazitům přítomným v trávicím traktu. Kromě toho, jak schránky procházejí trávicím traktem, přitahují a absorbují patogeny, jako jsou bakterie, viry, prvoci a houby. Také absorbují a odstraňují pesticidy, těžké kovy a pozůstatky léčiv. Křemelina má mnoho zdravotních výhod i díky minerálním látkám, ze kterých se skládá. Je to přibližně 90 % amorfního oxidu křemičitého a více jak 20 dalších stopových prvků. Křemík, jako součást oxidu křemičitého, je účinný v prevenci předčasného stárnutí. Odstraňuje stařecké skvrny a pomáhá opravovat a udržovat plicní elasticitu.
- snížení vysokého krevního tlaku
- snížení špatného cholesterol
- zmírnění nebo odstranění bolestivosti kloubů
- zdravější pleť
- větší lesk a síla vlasů
- pravidelná stolice
- odstraňuje zácpu
- zvyšuje tělesnou energii
- snižuje potřebu spánku
- má protizánětlivé účinky
- zdravější zuby a dásně
- silnější nehty
- posiluje imunitu
Křemelina je bez chuti, je velmi jemná, až pastovitá. Jednoduše smíchejte 1 až 2 polévkové lžíce denně v nápoji nebo ji přidejte do jídla. Vzhledem k tomu, že se křemelina nerozpouští, může být nezbytné, aby se několikrát při pití zamíchala, aby se zabránilo usazování. Někteří lidé následně zažívají vysoký příliv energie, proto je nejlepší užívat křemelinu v ranních hodinách.
Výhody jsou podobné jako u člověka. Například posypáním křemelinou zbavíte zvíře klíštěte. A pokud ji zvířeti podáváte vnitřně, je to výborný odčervovač. Stačí ji rozmíchat v jejich žrádle. Koťata by měla dostávat ¼ čajové lžičky, zatímco velké kočky 1 lžičku. Velmi malí psi ½ žičky a větší 1 lžičku.
Křemelina je také vynikající pohlcovač zápachu. Můžete ji přidat např. ke stelivu pro kočku. Pro své abrazivní schopnosti se využívá na leštění stříbra, kovů, nádobí, příborů, chromových baterií, škrábanců na autě...
Ostré hrany rozsivek naruší vnější kostru hmyzu a absorbují jeho obsah, tím hmyz vyschne a rychle umírá. Je to vynikající pesticid! Účinně zabíjí mšice, třásněnky, roztoče, šneky a slimáky, aniž by ublížil prospěšným půdním mikroorganismům. Ale dejte pozor – křemelina kromě škodlivého hmyzu zabíjí i ten užitečný, jako jsou včely a slunéčka. Křemelina zabíjí slimáky.
Pro užívání křemeliny pro sebe, pro zvířata nebo na zahrádku si pořiďte křemelinu potravinářské kvality! Vyvarujte se používání kalcinované (krystalické) křemeliny určené pro průmyslové využití a pro filtraci. Pro vnitřní používání je nebezpečná a nikdy by neměla být vdechována z důvodu možných zdravotních rizik pro plíce.
Zdroj: http://www.zstyl.cz/co-jime/137-kremelina-dar-prirody www.kremelina.eu
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz