REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Křečové žíly: Znáte způsoby, jak se jich zbavit?

14/2

Myslete na to: brzy půjdeme na pláže, kde se všechno ukáže, jak se zpívá v písničce. Nejvyšší čas řešit křečové žíly!

Nejběžnějšími viditelnými vadami dolních končetin, které mohou přerůst i ve vážný zdravotní problém, jsou metličky, křečové žíly a nenáviděná celulitida. Co mají společného? Právě to, že i při sebevětší snaze se s nimi sami vítězně nepoperete, pokud je máte v genetickém kódu.

Genům neporučíš, teplotě ano

„Křečové žíly mají opravdu prokázanou genetickou souvislost, především ve spojení s ženským pohlavím. Mezi základní režimová opatření patří udržování zdravé hmotnosti, dostatečná fyzická aerobní aktivita či preference nižších teplot – jak např. vody ve sprše, tak i omezení pobytu v horkém prostředí,“ upozorňuje MUDr. Petra Zimolová, angioložka z FN v Motole.

Prvním z těchto problémů jsou metličky, neboli mikrovarixy, se kterými má problémy každá druhá žena. Kromě toho, že nevypadají hezky, upozorňují ženy, že žilní stěny ztrácejí svoji elasticitu, a jsou tak náchylnější ke vzniku větších křečových žil a žilní nedostatečnosti.

Nejčastěji je naleznete na vnější straně stehen a bérců v podobě menších žilek o průměru 1 až 1,5 mm či drobných pavučinek. Nevzhledných metliček se lze zbavit hned několika způsoby. Je na rozhodnutí zkušeného lékaře, pro jakou metodu se u konkrétního případu rozhodne.

Léčivá „skleróza“

Samotné metličky se nejčastěji odstraňují pomocí sklerotizace a laseru. „V případě sklerotizace se do metliček vstříkne speciální jehličkou roztok, čímž se zničí vnitřní žilní výstelka. Při současné kompresi přestane v takto ošetřené žilce proudit krev, cévní stěny se slepí a do šesti týdnů se žilky samy vstřebají,“ vysvětluje žilní specialista z pražské Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz. Tento zákrok se provádí ambulantně a pacientovi nepřináší žádná velká omezení.

Nejlepší doba je právě teď. Jednak se v tomto období všechny zákroky lépe hojí a jednak do teplých jarních dnů už budete fit a s nožkama jako srnka.

Zbavit se metliček lze rovněž pomocí barvivových laserů, jejichž paprsky se dokážou dostat až do cévy aniž by porušily kůži, což je vhodnější pro ty nejmenší žilky až pavoučí sítě. I když je tato metoda nákladnější, má dobré výsledky, a proto se často kombinuje se sklerotizací.

Kdy už musíte pod nůž

U rozšířenějších křečových žil se pak již musí postupovat operačně. Typické je chirurgické odstranění hlavní kmenové žíly, které spočívá v jejím vytrhnutí. Starší metody vytrhnutí celé žíly jsou postupně nahrazovány méně invazivními a šetrnějšími metodami, kdy se odstraní pouze postižené části žil například působením tepla, laserového paprsku. Pooperační komplikace jsou tak minimální.

K nejmodernějším metodám, které se dají kombinovat, patří katetrizace (laserové a radiofrekvenční), sklerotizace či populární flebektomie. „Nezastupitelnou roli u rozsáhlých varixů má stále operace na základě cévně chirurgických pravidel. Zákrok je ambulantní, takže v den operace může klient odejít domů,“ podotýká doktor Ota Schütz.

Snažte se však zaznamenat již první příznaky – problém se nejčastěji projeví jako tíha a pocit napětí v dolních končetinách. Čím dříve se začne problém řešit, tím méně náročná, rychlejší a příjemnější bude léčba. Totéž platí i pro celulitidu.

Čím dřív, tím lépe

Celulitidu způsobuje nedostatečnost pojivové tkáně. „Podkožní prostor se přeplňuje tukovými buňkami a tím dochází ke kompresi drobných cévek. Zůstává-li tento tlak dlouho, přestává v cévách proudit krev a brzy se začne objevovat tzv. pomerančová kůže,“ vysvětluje doktor Schütz.

Současnou špičkovou světovou technologii podle něj představuje léčba, při které se naruší vnitřní struktury celulitické tkáně, oddělí tukové částice a pak se odstraní lymfodrenáží.

Celulitida má od ostatních dvou neduhů odlišné projevy, ale jedno mají společné: s žádným z nich sama nic nenaděláte a rozmýšlením se a vyčkáváním jen prodlužujete dobu, kdy už se mohl problém řešit.

Zdroj: zena.centrum.cz/zdravi/zivotni-styl

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru