REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Jarní únava - poradíme, jak na ni

16/3

S termínem jarní únava se setkal snad každý z nás. Je to pocit fyzické a psychické únavy a vyčerpání, které se objevuje v období koncem zimy a začátku jara.

Existuje vícero faktorů, které se podílejí na vzniku jarní únavy: kvůli chladnému počasí jsou nezřídka místnosti víc a víc přetopené a méně času trávíme aktivním relaxem na čerstvém vzduchu; snížené množství slunečního záření během zimních měsíců, nižší hladina vitamínů atd....

Proto je zapotřebí se našemu tělu v tomto kritickém období věnovat, zejména když pociťujeme, že nás jarní únava přemáhá. Doporučuje se proto zvýšený příjem vitamínů, nejlépe z čerstvého ovoce a zeleniny – vitamíny ACB, stopové prvky jako selenzineklecitinkoenzym Q10 aj. U některých lidí bylo popsáno zlepšení po posílení imunitního systému např. výtěžkem rostliny Echinacea, která pomáhá tonizovat nervový systém. Velmi důležité je přitom dodržovat psychohygienu, která zahrnuje zejména dostatek spánku a odpočinku, aktivní pohyb, nepřejídání se potravinami rychlého občerstvení.

Podle některých zdrojů se osvědčuje pravidelná detoxikace organismu, kterou bychom si z času na čas měli dopřát. Takovýchto pročisťovacích kůr je celá řada, stačí si jenom vybrat tu, která by vám nejlépe vyhovovala. Jednou z možností a taky nejznámější a nejosvědčenější je ovocný nebo zeleninový půst, což znamená, že v určitý den v týdnu se ve vašem jídelníčku objeví jenom ovoce a nebo zelenina v přírodní a neupravené formě, doplněna množstvím tekutin. Tím ulevíte svému zažívání, tělo si odpočine a zbaví se toxinů. Organismus se může zbavit škodlivin i v sauně. Je vhodné tam zůstat tak dlouho, pokud vám je to příjemné. Neplatí tu pravidlo, čím déle, tím lépe. Proto na to třeba dávat pozor. Taky se saunování nedoporučuje lidem trpícím srdcově-cévními onemocněními, chorobami ledvin, epilepsií, zápalem žil, s rozvinutou chřipkou či nachlazením nebo těhotným ženám. Při jakýchkoli zdravotních potížích je dobré se o vhodnosti použití sauny poradit se svým lékařem.

Nezapomínejte na pohyb, ten povzbudí krevní oběh a následně tělo zbaví nejen škodlivin, ale i stresu, úzkosti a zlé nálady, což je způsobeno vylučováním hormonu serotoninu. Proti jarní únavě pozitivně působí i otužování, které je však potřebné dělat postupně, nikdy ne naráz. Nejlepší způsob je sprchování, kdy začínáme postupně od teplé vody, přes vlažnou a končíme studenou sprchou.

Taky nesmíme zanedbávat dostatečný příjem tekutin, což je dva až tři litry denně, či už ve formě čaje, džusů, vody, minerálek, ale i polévky apod. K tomu, abychom měli zdravé tělo, musí být zdravá i naše mysl. Dostatek odpočinku, relaxu, setkávání se s přáteli, každodenních radostí, dopřávání si na druhé straně i chvilky pro sebe, pohyb v přírodě, to všechno jsou dobré zbraně proti jarní únavě.

Déletrvající únavu však není dobré bagatelizovat. Když trvá několik týdnů až měsíců, může signalizovat závažnější onemocnění jako např. depresi, chudokrevnost, onemocnění štítné žlázy, choroby srdce aj. Proto je dobré v takovýchto případech kontaktovat svého lékaře.

 

Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/jarni-unava.htm


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru