Na rakovinu prostaty zemře v České republice každé čtyři hodiny jeden muž. Vyplývá to z údajů Mezinárodní federace asociací studentů medicíny. Osvětu o tomto onemocnění se snaží šířit akce Movember, která každoročně upozorňuje na nutnost prevence rakoviny prostaty. Mužského pokolení se týká i řada dalších typických nemocí, které přicházejí s rostoucím věkem. Příroda nabízí několik bylin, jež dokážou dlouhodobě podpořit mužské zdraví a pomáhají s typicky mužskými neduhy.
Pacientů s nádorem prostaty každoročně přibývá. Tento typ rakoviny patří mezi nejčastější zhoubné nádory u mužů. Kromě dědičnosti stojí za vznikem onemocnění i nezdravá strava, v níž převažují tučná jídla, dále nadměrná konzumace alkoholu, kouření a nedostatečný pohyb. Zdravý životní styl je tedy významným faktorem, jak problémům s prostatou předejít. Lze ho ale doplnit i vybranou směsí bylin, které pečují o zdraví mužských orgánů a celkovou imunitu organismu. „Jako prevenci problémů s prostatou doporučuji bylinnou kúru z břízy, olše, vrbky a topolu. Ta podporuje zdravý stav a správnou funkci prostaty. Při léčbě rakoviny, ozařování a chemoterapii je pak vhodné užívat směs bylin z vřesu, ořešáku a eleuterokoku,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin.
Běžnou zdravotní poruchou, jež se u mužů objevuje, je také neplodnost. Ačkoliv byla v minulosti připisována výhradně ženám, dnes se situace změnila. Problém se celosvětově podle údajů České průmyslové zdravotní pojišťovny nachází z 10 až 30 % na straně mužů. Příčinou obvykle bývá snížená kvalita a nízká rychlost spermií, jejich špatné složení či úplná absence. Harmonizovat hormonální aktivitu a podpořit sexuální schopnost u mužů pomůže kúra maralího kořenu, kotvičníku, dangšenu, dubu a březových jehněd. Právě maralí kořen a kotvičník jsou známým prostředkem pro zlepšení kvality spermií. Kotvičník pozemní má též afrodiziakální účinky, podporuje sexuální aktivitu i tvorbu spermií.
Erektilní dysfunkce se podle informací České urologické společnosti objevuje u více než poloviny mužů nad 50 let. Vzácná přitom není ani u mladších věkových kategorií. Typickou příčinou je opět kouření a alkohol, ale mohou za ní stát i vážnější choroby jako cukrovka, ateroskleróza nebo hypertenze. Na poruchy erekce mohou mít vliv rovněž psychické problémy nebo užívání některých léků. „Zdravou životosprávu, která je prvním krokem k obnovení správné funkce pohlavního orgánu, lze podpořit tinkturou ze sekvoje, kotvičníku a dubu. Ta pomáhá tvořit mužské pohlavní buňky, stimuluje hladinu testosteronu až o 30 % a zpomaluje stárnutí po fyzické i po sexuálníuální stránce,“ vysvětluje Jarmila Podhorná.
Muži přijdou podle Mezinárodní společnosti pro chirurgickou obnovu vlasů o 40 % vlasů ještě před dovršením 35 let. S přibývajícím věkem pak procento stoupá. Nejčastěji za to mohou geny, které mají vliv na přeměnu testosteronu. Kvůli němu proto vypadáváním vlasů trpí spíše muži než ženy. Také stres zvyšuje tvorbu volných radikálů, jež ničí vlasové cibulky. Špatné životní prostředí se zase negativně podepisuje na vlasové pokožce, kterou vysušuje, a vlas poté umírá. Péče o vlasy by proto měla být co nejšetrnější. „S vypadáváním a řídnutím vlasů může pomoci lopuch který se v podobě výluhu s rozprašovačem nebo oleje vmasíruje do vlasů a pokožky hned po umytí. Lopuch napomáhá zlepšení kvality vlasů a zabraňuje vypadávání. Důležitá je též kúra z bylin, která podpoří hormonální systém, pročistí organismus od plísní a dodá stopové prvky. Účinné jsou zde bylinky na podporu hormonů – maralí kořen, dub. Na očistu od plísní může pomoci penízovka a dodat stopové prvky k růstu vlasů pak gemmoterapeutikum z borovice, sekvoje či jedle,“ dodává Jarmila Podhorná.
autor: Mgr. Jarmila Podhorná
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz