Barvy na vlasy užívá snad každá žena. Je to něco, díky čemu se cítíme krásnější a mladší. Málo si však uvědomujeme, že běžné barvy na vlasy nejsou zcela bezpečné a můžou tak vlastně tu naši krásu a zdraví značně ohrozit.
Přesto je dnes barvení vlasů komerčními produkty, tak oblíbené. Barvy na vlasy však neovlivňují jen to vnější, ale i to vnitřní.
Vše, co přichází do kontaktu s pokožkou, proniká i do našeho těla. Pokud často a dlouhodobě necháváme na sebe působit látky obsažené v komerčních barvách, tak si takto můžeme lehce koledovat o zdravotní problém.
Je pravda, že barvy na vlasy již prošly značnými úpravami. Mnoho látek, které dříve obsahovaly, jsou již zakázané. Výrobci je nahradili jinými látkami. Nejčastěji se však jedná o deriváty ropy.
Nelze tedy tvrdit, že je barvení vlasů komerčními barvami bezpečné. Celkově stále některé barvy na vlasy obsahují například amoniak (čpavek), který vlasům i pokožce škodí a negativně ovlivňuje dýchací cesty.
Barvení vlasů pomocí běžných barev také vyvolává řadu alergických reakcí v oblasti očí, uší, ve vlasech či na tvářích. Může se i stát, že člověk začne reagovat na všechny chemicky příbuzné látky, které se používají nejen v barvách, ale třeba v lécích, v textilu, v kosmetice apod. Vznikne tak odvozená přecitlivělost.
Jednou z dráždivých látek v barvách na vlasy je PPD. Tato látka se vyskytuje v lahvičce přípravný roztok. Jakmile se k této lahvičce přidá vyvíječ (okysličovač), tak může jako částečně okysličená způsobit u citlivých osob alergii. Plně okysličená PPD již dráždivá není. Můžou tak však vznikat potenciálně karcinogenní chemikálie. Více chemikálií navíc obsahují barvy, které mají tmavší odstíny.
Barvení vlasů se dává do souvislosti i se zvýšeným rizikem rakoviny. Většina žen si totiž nebarví vlasy jen jednou za několik měsíců, ale často tento „rituál" absolvují co 1 až 2 měsíce, což je v celku intenzivní a častá procedura. Riziko rakoviny je však vysoké i přímo u kadeřnic, které toto barvení provádějí.
Výrobci se snaží PPD, peroxid vodíku, amoniak či resorcinol ve svých výrobcích eliminovat. Ale i tak je obsahují a nelze říci, že jsou tyto produkty zcela bez negativních účinků.
Nejbezpečnějšími způsoby barvení se jeví využívání přírodních bylinných extraktů. Obsahují totiž nejméně syntetických chemikálií. Jejich nevýhodou ale je, že na vlasech moc dlouho nevydrží.
Lepší a taktéž velice bezpečný způsob barvení je, když se použije henna. Jedná se o keř, z jehož listů se po usušení a nadrcení získává zelený prášek. Podle období sklizně se barva henny liší a tím se liší i její barvící schopnost.
Barvení hennou je pokaždé jiné. Záleží na barvě vašich vlasů, teplotě vody a okolí či délce barvení. A vůbec se nemusíte bát, že by henna měla jen jeden odstín. Odstínů existuje celá řada. Navíc můžete určité odstíny i vylepšit přidáním přírodních barviv jako je černý čaj či káva.
Výhodou je, že si můžete namíchat i vlastní odstín. Henna obdobně jako běžné barvy na vlasy překryje i šediny. Hennu lze použít nejen na barvení, ale existuje i bezbarvá henna. Ta se využívá jako vlasová maska pro regeneraci vlasů. Henna totiž nedráždí vlasovou pokožku, ale léčí ji. Působí antibakteriálně a antisepticky.
Česká firma Voono vyrábí jednu z nejkvalitnějších henn. Produkty Voono jsou totiž z nechemicky zpracované henny, jsou veganské a nejsou testovány na zvířatech. Jedná se tedy o čistě přírodní barvy na vlasy ve vysoké kvalitě.
Barvení hennou vyžaduje trpělivost a trochu více času. Což není vždy pro každého. Existují však již kadeřnictví a salóny, které barvení hennou nabízí. A tak se nemusíme bát, že bychom si již péči kadeřnic museli zcela ve jménu zdraví odepřít.
Kdo by však chtěl i tak zůstat věrný barvám na barvení, tak přírodnější alternativu barvení vlasů přináší například italská značka Herbatint. Herbatint byly první permanentní barvy na vlasy bez amoniaku. Jejich produkty neobsahují resorcinol, parabeny a alkohol. Snížili i obsah peroxidu vodíku. Díky tomu jsou tyto produkty vhodné i pro citlivou pokožku.
Navíc tyto produkty obsahují výtažky z 8 bylin a tím vlasy chrání, posilují a celkově zklidňují vlasovou pokožku. Herbatint netestuje své produkty na zvířatech a jsou vhodné i pro vegany.
Autor: Darina
Zdroj: https://www.energiezivota.com
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz