Mnozí z nás s cílem ušetřit elektřinu a peníze nahradili standardní žárovky takzvanými ekologickými či šetrnými zářivkami nové generace. Vliv na to určitě mělo i omezení výroby klasických žárovek.
Nicméně tato nová generace žárovek jsou natolik toxické, že americká vládní Agentura pro ochranu životního prostředí vytvořila speciální protokol, který je třeba dodržovat v případech, kdy dojde k jejich rozbití.
Důvodem je fakt, že při narušení jejich struktury nastává únik toxických plynů.
Pokud se rozbijí v uzavřeném prostředí domu či bytu, tak maximální povolená koncentrace rtuti ve vzduchu bude překročena až 20krát!
K takovému zjištění dospěla studie provedená Výzkumným ústavem Fraunhofer Wilhelm Klauditze pro německou Federální agenturu životního prostředí.
I když se na první pohled může zdát, že světla produkovaná běžnou žárovkou a úspornou zářivkou jsou stejná, případně odlišná pouze v odstínu, není tomu tak.
Běžná žárovka produkuje takzvané spojité spektrum světla na stejném principu jako slunce vytváří běžné denní světlo. Pro naše oči viditelné světlo má rozmezí vlnových délek od 400 do 700 nm.
Jde vlastně o celé spektrum barev od fialové, přes modrou, zelenou, žlutou až po červenou, které se po vzájemném prolínání pro lidi jeví jako bílá barva.
Oproti tomu, úsporné zářivky generují jen jednu nebo několik konkrétních vlnových délek, které se nám také jeví jako bílé světlo, ale ve skutečnosti je to jen jeho malá část.
Jak jsme vysvětlili v předešlém odstavci, obě světla se navenek jeví jako velmi podobná, ale ve skutečnosti jsou velmi odlišná. Světlo ze zářivek sice dokáže oklamat oči, ale mozek ne, protože ten chybějící frekvence v podvědomí registruje.
Úsporné zářivky kromě selektivních vlnových délek viditelného světla produkují i UV záření. Konkrétně se jedná o UV-B a UV-C paprsky, které jsou škodlivé nejen pro pokožku (rakovina kůže), ale i pro oči.
Radiace z těchto zářivek přímo napadá imunitní systém a může způsobit poškození kůže, které bude bránit správnému formování se vitaminu D-3.
Zatím jsme se zmínili pouze o následcích způsobených samotným diskrétním světlem. Kromě toho v nich ale číhá i další nebezpečí v podobě toxických plynů.
Pokud dojde k rozbití nebo poškození obalu úsporné zářivky a následnému úniku toxických plynů, může to dojít k následujícím zdravotním potížím.
Rtuť je silný neurotoxin a při nadýchání poškozuje plíce a následně mozek, nervovou soustavu, játra a ledviny.
Poškodit může také kardiovaskulární systém, imunitu a reprodukční orgány. Následky se projevují třesavkou, úzkostí, nespavostí, ztrátou paměti, rakovinou a Alzheimerovou chorobou.
Ohroženy jsou hlavně děti a těhotné ženy.
Nová studie provedená Petrem Braunem z Alabovy laboratoře v Berlíně zjistila, že úsporné žárovky obsahují toxické karcinogeny, které mohou způsobit rakovinu.
Fenol – mírně kyselá toxická látka získávaná z uhlí a používaná v chemickém průmyslu.
Naftalen (taky Naftalín) – nestálá bílá krystalická látka získaná destilací uhelného prachu. Používá se v kuličkách proti molům a jako základní surovina při výrobě jiných chemikálií.
Styren – Nenasycený tekutý uhlovodík získávaný z ropy.
Úsporné žárovky jsou natolik toxické, že bychom je neměli dávat do běžného odpadu. To dokonce přiznávají i samotní výrobci. Jedná se tedy o nebezpečný domácí odpad.
Pokud se vám náhodou jedna taková žárovka doma rozbije, měli byste okamžitě otevřít všechna okna a dveře a následně evakuovat všechny lidi i domácí zvířata na minimálně 15 minut.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz