Hned na začátku si musíme říci, že cukr sám o sobě není nějaké zlo. Problém je v tom, že se dnes přidává prakticky do všech průmyslově vyráběných potravin.
Takže pokud jíte hodně průmyslově zpracovávaných potravin, sníte s velkou jistotou daleko více cukru, než skutečně potřebujete. Obecně se dá konstatovat, že pokud radikálně snížíte objem sladkostí (a nahradíte je například ovocem) a přestanete sladit kávu a čaj, budete určitě mnohem zdravější.
Potřebujete to konkrétněji? Tady je pět věcí, které se odehrají poté, co přestanete jíst cukr.
Zní to divně, vždyť mnozí z nás si právě při silné únavě či ospalosti dají oslazenou kávu nebo, což je ještě mnohem horší, sladký energetický nápoj. Vysvětlení je velmi prosté: cukr skutečně dodává svěžest, bohužel však na velmi krátkou dobu. Obecně lze říci, že cukr dělá všechno pro to, abyste se cítili chronicky unavení. Blokuje schopnost vašeho organizmu uchovávat zásoby energie. Jakmile je stráven, a k tomu stačí pouhá hodina, začne vám znovu padat hlava. A musíte znovu sníst nebo vypít něco sladkého. Vzniká uzavřený kruh. Přetrhnout články tohoto řetězu můžeme pouze radikálním omezením příjmu cukru.
Cukr v potravě nás nutí jíst ještě více cukru. Vyvolává skutečnou chemickou závislost! Řekněme si rovnou: drtivá většina vyráběných potravin obsahuje tuny soli a cukru. Spolu s nimi vaše tělo získává přebytečné kalorie. Cukr navíc vyvolává pocit hladu a nutí nás se přejídat. To je důvod, proč když sníte čokoládovou tyčinku, máte už za hodinu pocit, že byste dokázali sníst třeba slona.
Kdyby s vámi mohly vaše vnitřní orgány hovořit, určitě by vás požádaly, abyste jedli mnohem méně sladkých výrobků. Všimli jste si, že ti, kdo rádi sladké, chodí na WC mnohem častěji než ostatní? To není žádná náhoda: trávicí ústrojí zpracovává cukr nejrychleji ze všeho. A pokud je cukru příliš, pak naše trávení zkrátka nestíhá zpracovat cokoli ostatního do té doby, než se to ocitne v tlustém střevě.
Je to fakt: cukr vás nutí chtít cukr. Pokud ho vyřadíte z jídelníčku, váš zvyk vždy a všude si objednávat moučník, časem vymizí. Budete mít raději ovoce. Dorty a pečivo vám budou připadat příliš sladké.
Nemůžete pochopit, co se vám to děje s kůží, když ji přece rozmazlujete krémy a mastmi? Je zcela možné, že přebytek cukru vám ji poškozuje zevnitř.
Pokud se v lidském těle vyskytuje chronický přebytek glukózy, je kůže suchá, snadno se pokryje vřídky a pupínky. To je přirozená reakce organizmu.
Podle doporučení Celosvětové zdravotnické organizace bychom během dne neměli ze sladkostí získat více, než 5 procent celkové potřebné energie.
Začněte maličkostmi. Všímejte si toho, co jíte a pijete. Kolik je v tom cukru? Možná byste měli skoncovat s ledovými čaji a Colou.
Samozřejmě, že to není snadné. Uvědomte si ale jednu věc: závislost na cukru vymizí během pouhých tří týdnů. Dokážete-li je přežít, pak po tomto osvobozujícím období bude vaše nutkání jíst sladké podstatně oslabeno. A záhy vymizí. Prostě už nedokážete sníst něco příliš sladkého. Nebudete chtít. Za to počáteční úsilí to stojí.
Zdroj: http://www.prokondici.cz/co-se-zmeni-kdyz-prestanete-jist-cukr
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz