Máte pocit, že se na vás začíná lepit podzimní nebo předvánoční deprese, ale nechce se vám rovnou klepat na dveře ordinace psychiatra? Vyzkoušejte přírodní pomocníky, které pomáhají zvládat stres, zmírnit příznaky deprese a vylepší špatnou náladu.
Naše trávení je na stres a nervozitu nejcitlivější, proto o sobě dává v případě duševní nerovnováhy vědět jako první. Andělika neboli andělský kořen obsahuje éterické oleje, silice, třísloviny, hořčiny, pryskyřice a cukry, které uvolní mysl a uklidní žaludek. Nejlepší je ochutit si salát, polévku nebo čaj kávovou lžičkou namletého kořenu anděliky nebo jejími semeny. Pozor, andělika není vhodná pro těhotné a pro ty z vás, kteří trpíte onemocněním ledvin.
Další oblastí našeho života, kde se stres projevují jako první, bývá postel, jak po stránce sníženého libida, tak hlavně z hlediska nekvalitního spánku. Nedaří se nám usnout, v noci se často budíme, nebo se budíme zbytečně brzo a už nemůžeme zabrat. Pokud se kvalita vašeho spánku v poslední době zhoršila, zkuste si večer připravit meduňkový čaj. Můžete jíst i čerstvé listy nebo vyzkoušet netradiční formu, meduňkové víno, kterému se také říká karmelitánské kapky. A pomůže i při těhotenských nevolnostech!
S uklidněním po hektickém dni pomůže i horká koupel. Když do ní navíc nakapete trochu rozmarýnového olejíčku, koupelnou se rozvoní uvolňující aroma. Babičky také nedají dopustit na rozmarýnový čaj, který připravíte přelitím lžíce rozmarýnu ¼ litrem vroucí vody, necháte 15 minut louhovat, scedíte a vypijete.
Třezalka se používá i v receptuře psychofarmak, ale my nejprve vyzkoušíme její antidepresivní schopnosti v přírodní formě. Dejte si třezalkový čaj nebo jezte pravidelně třezalku ve formě tablet. Doplněk stravy Třezalka od značky Kneipp obsahuje doporučené maximální přípustné množství třezalky, tedy 300 mg. Nejen, že vám třezalka pomůže k duševní pohodě, ale uklidní vás i při odvykání kouření, redukčních dietách, nebo příznacích klimakteria. Pozor, není vhodná pro těhotné a kojící ženy, může snižovat účinnost hormonální antikoncepce, a navíc může u fotosenzitivních lidí vyvolat pigmentové skvrny.
TIP: Vyzkoušejte také tzv. Janův olej, který si můžete snadno vyrobit. Macerujte čerstvou třezalkovou nať v rostlinném oleji v uzavřené láhvi po dobu 2 týdnů, ideálně někde na slunci. Výsledkem bude červený macerát, který pomůže s hojením ran, popálenin i různých ekzémů. Skvělý je i na masáže jizev a bolavých míst všude po těle.
Kozlík pomáhá udržovat organismus včetně mysli v rovnováze. Vysoký obsah kyseliny valerové a izovalerové pomůže zatočit se stresem, nervozitou i zažívacími obtížemi. Můžete si uvařit kozlíkový čaj, nebo zvolit tablety, což je pohodlnější v zimních měsících, kdy čerstvé byliny nemůžeme natrhat venku ani koupit v obchodě. Doplněk stravy Kozlík Plus z dílny odborníků na byliny z Kneipp navíc v jedné tabletě stoprocentně pokrývá denní potřebu vitamínů B1, B2, B6 a B12.
Kterou bylinku vyzkoušíte jako první?
Zdroj: https://zdravi.doktorka.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz