REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Banánová dieta, aneb tohle ovoce pomáhá při hubnutí i jako prevence mrtvice a rakoviny

22/2

Nejíte banány, protože jsou tučné a sladké? Děláte velkou chybu! Banány vám pomůžou nejen při shazování kil, ale ještě jsou prevencí před vážnými nemocemi a obsahují nesmírně důležité látky a vitaminy. Jsou ideální při únavě, před sportem i když dostanete chuť na něco sladkého. Je to zkrátka přírodní zásoba energie, kterou si můžete vzít s sebou kamkoli!

Lidé banány prostě milují: patří mezi nejspotřebovávanější a nejoblíbenější ovoce po celém světě. A není divu! Obsahují spoustu zdraví prospěšných látek, jsou praktické na cesty a navíc dokonale zasytí. Mýty o tom, že po nich přiberete, vznikly pouze kvůli jejich vysoké energetické hodnotě. I zde platí známé „všeho s mírou“. Pokud se jimi nebudete cpát od rána do večera, můžou vám banány jedině prospět!

Zralé znamená zdravé

Banány jsou proslulé vysokým obsahem draslíku a vlákniny. Díky tomu dobře a zdravě zasytí při hladu a ještě uklidňují. Vitamin B6 zase posiluje imunitní systém a napomáhá tvorbě červených krvinek. Banány navíc neobsahují žádný tuk. Pozor však na nedozrálé banány! Jsou plné škrobu, který se v procesu zrání mění právě na cukr. Kvůli velkému množství škrobu mohou nedozrálé banány způsobovat nadýmání a různé problémy s trávením. Nejzdravější jsou žluté až nahnědlé banány.

Banánová dieta

Není pravda, že jsou banány nevhodné při dietě. Naopak! Správné množství napomáhá zrychlování metabolismu. Však i mezi dietology je známá banánová dieta, která je postavená na konzumaci jednoho až dvou banánů denně, mléčných výrobcích, dušeném masu a zelenině. Samozřejmě platí, že banány mají vysokou energetickou hodnotu. Pokud byste jedli banány od rána do večera a nehýbali se, pravděpodobně nezhubnete. Dva banány denně jsou optimální: zajistí dostatečný přísun veškerých užitečných látek, které si tělo z banánů může vzít, ale zároveň nehrozí přibírání. Nejvhodnější je dát si banán k snídani nebo dopolední svačině.

Banány jsou ideální svačinou před sportem

Boj s váhou i nemocemi

Kromě toho, že vám zlepší vizáž a náladu, jsou banány ještě navíc extrémně účinné v boji proti nejrůznějším nemocem. Banány obsahují minerální látky jako železo nebo hořčík, které příznivě působí na cévy, pomáhají s chorobami srdce a jsou účinné i v boji s depresí.

Díky banánům se budete cítit lépe fyzicky i psychicky: pomáhají proti vypadávání vlasů, popraskaným rtům i dlouhodobému stresu. Odborníci tvrdí, že u žen po padesátce, které jedí alespoň jeden banán denně, se výrazně sníží riziko mrtvice. Také jsou nejlepší prevencí rakoviny ledvin. Díky konzumaci tohoto ovoce do sebe dostanete spoustu antioxidantů, které chrání buňky před volnými radikály, a ještě jsou zdrojem pektinu, který čistí krev. Jsou tedy vhodné při detoxikaci organismu.

Vhodné při akutních obtížích i pro diabetiky

Dalo by se říct, že banány jsou přírodní všelék: pomůžou při pálení žáhy i při průjmu. Názory odborníků na účinek banánů při zácpě se liší. Jedni tvrdí, že přezrálé banány pomáhají, jiní zase, že byste se při těchto obtížích měli banánům vyhnout. Je to velmi individuální. Banány také vytvářejí v žaludku ochrannou vrstvu, která jeho stěny chrání před agresivními žaludečními kyselinami. Díky tomu jsou jediným syrovým ovocem, které je povoleno při léčbě žaludečních vředů.

Na banánech si bez starostí můžou pochutnávat jak dietářky, tak diabetici. Nezpůsobují totiž prudký nárůst hladiny glukózy v krvi. Fruktóza je lidským tělem zpracována pomaleji, což se projeví na postupném uvolňování energie. Budete se dlouho cítit zasyceni a mít více energie, než kdybyste snědli třeba energetickou tyčinku.

Sečteno a podtrženo: Jezte banány a budete krásnější, zdravější a  šťastnější!

Banány nejsou drahé, jsou chutné, zdravé a ještě díky nim můžete shodit nějaké kilo. Dobře poslouží jako svačina i dezert. Vyzkoušet můžete třeba banánové lívance nebo zmrzlinu. Rozhodně se jich není třeba při dietě bát!

 

Autor: Julie Dlouhá

Zdroj: https://www.prozeny.cz    http://www.jakvkuchyni.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru