REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

8 věcí, které vám vlasy prozradí o vašem zdraví

13/5

Nejenom ženy, ale i muži se snaží udržet si zdravé a bohaté vlasy. Při péči o ně si kolikrát ani nevšimneme známek zdravotních problémů. Některé zdravotní potíže se projevují ve změně vlasů – ať už jde o jejich vzhled, hustotu nebo strukturu.

Až se příště podíváte do zrcadla, nezapomeňte prověřit těchto 8 příznaků skrytých zdravotních problémů:

1. Suché vlasy

Bez ohledu na to, co říká text na vašem šampónu, suché vlasy nejsou přirozené. Jde o stav, který jde změnit. Suché vlasy se objevují tehdy, když si vlasy nedokáží udržet svou vlhkost.
Může jít o řadu příčin – příliš časté umývání a sušení fénem, používání nesprávných šamponů a kondicionérů či dokonce nadměrné česání. To vše může narušit vlhkost, kterou vlasová pokožka a vlasy přirozeně vytvářejí.
Suché vlasy mohou být také příznakem nedostatku vitamínu A. Vitamín A vlasy napravuje a pomáhá udržet vlhkost pokožky díky keratinu (protein obsažený ve vlasech). Potraviny bohaté na vitamín A jsou například játra, vejce, sladké brambory a pomeranče. Ale pozor! Nadměrná konzumace vitamínu A v podobě doplňků stravy se vám může vymstít, takže všeho s mírou.

2. Mastné vlasy

Mastnota ve vlasech pochází z mazových žláz, které jsou součástí každého vlasového folikulu. Pokud žlázy nefungují tak, jak mají, působí to problémy s vlasy a pokožkou. Mastné vlasy obvykle signalizují, že se nezdravě stravujete a že konzumujete příliš mnoho zpracovaných sacharidů a nasycených tuků.
Jak to řešit? Zkuste omezit příjem smažených jídel, sladkostí a uzenin. Mazovým žlázám může k lepšímu fungování dopomoci také přidání pár kapek tea tree oleje do šamponu.
Nezabírá-li úprava stravy, pak mohou mastné vlasy značit, že máte problémy s metabolismem nebo s hormony. Hormonální změny mohou vést k vylučování většího množství mazu ze žláz, jak jsme často svědky u dospívajících jedinců, kteří trpí mastnou pletí a akné.

3. Lupy

Lupy ve vlasech nejsou nijak nebezpečné, ale esteticky nepůsobí dobře. Příčinou jsou odumřelé kožní buňky smíchané s mazem. Nahromaděných lupů se zbavíte za pomoci šamponu na lupy, jen může chvíli trvat, než objevíte ten, který vám bude vyhovovat nejvíce.
Nažloutlé lupy jsou známkou seboroické dermatitidy, kožního onemocnění, k němuž dochází, když máte spoustu mazových žláz. Často se dává do spojitosti s hormonálními poruchami nebo plísněmi. Trpíte-li tímto onemocněním, příliš se neškrabte, protože narušená pokožka může vést k infekci.

4. Svědění hlavy

Svědění hlavy často souvisí s lupy, ale může jít také o výsledek nervozity způsobené stresem. Nebojte, není třeba si s tím dělat velkou hlavu. Dobře se vyspěte, odpočiňte si a svědění zase přejde.
Pokud je svědění doprovázeno pupínky nebo loupající se kůží, může jít o známku ekzému, kožního onemocnění vyskytujícího se nejčastěji u miminek a dětí, i když ani dospělým se nevyhýbá. Přestože příčina ekzému není známa, symptomy lze zmírnit hydratačními přípravky a krémy se steroidy. Vyhněte se agresivním mýdlům a kondicionérům.

5. Vypadávání vlasů

Vlasy padají každému a jak možná víte, těch pár vlásků na kartáči nebo hřebenu nic neznamená. Většině lidí vypadává 50 až 100 vlasů denně, což je součást normálního životního cyklu vlasu. Pokud však najednou zpozorujete, že vám vypadává víc vlasů než běžně, může jít o známku, že tělu chybí železo nebo trpí chudokrevností. Nadměrné vypadávání vlasů v důsledku malého množství železa v organismu zažívají hlavně vegetariáni a ženy se silnou menstruací.
Pomoci mohou tablety se železem nebo změny ve stravování tak, abyste konzumovali více potravin bohatých na železo.

6. Řídnutí vlasů

Když vám vlasy vypadávají jako normálně, ale už nerostou zpět, vlasy řídnou. Nejčastější příčiny jsou dědičného a genetického rázu. S tím se toho moc nadělat nedá, ale pro případ, že je to způsobeno nedostatkem proteinu, zařaďte do jídelníčku více bílkovin.
Bílkoviny (proteiny) hrají při růstu vlasů důležitou roli. Lidské tělo potřebuje protein z vícero důvodů a růst vlasů pro něj rozhodně není ten nejpodstatnější. Pokud nekonzumujete dostatek bílkovin, tělo si je vezme někde jinde, což může vést k jejich nedostatku ve vlasech. Poraďte se s lékařem, zda jde ve vašem případě o problém s proteinem a kolik byste ho měli konzumovat, abyste úbytku vlasů zabránili.

7. Křehké vlasy

Vypadají-li vaše vlasy křehce a fádně, může to znamenat, že jste strávili příliš času na sluníčku bez adekvátní ochrany. Vitamín D, který nám slunce dává, je sice dobrý pro růst vlasů, ale vystavovat se paprskům bez ochrany může vést k vážnému poškození vlasů. UV paprsky mohou narušit vlasové proteiny a pigmenty a dokonce vést k úbytku vlasů. Výsledkem toho vlasy slábnou a vypadají nevýrazně. Slunce může také vytáhnout z vlasů vlhkost a to způsobí, že vlasy budou suché, roztřepené a neupravené. Až proto příště vyrazíte k bazénu nebo na pláž, nezapomeňte si nasadit široký klobouk. Do mokrých vlasů si včesejte vyživovací olej, který vytvoří ochranu před sluncem a udrží vlasy hydratované po zbytek dne.

8. Předčasné šedivění

Šedé vlasy si spojujeme hlavně se stářím, ale k šedivění může docházet již v mládí. Příčinou je stres. Ať už je pověst o Marii Antoinettě, která údajně zešedivěla noc předtím, než ji poslali na gilotinu, pravdivá nebo ne, stres opravdu hraje obrovskou roli při zrychleném šedivění vlasů. Studie z roku 2013 publikovaná v časopise Nature uvádí, že hormony vznikající jako reakce na stres mohou vést k úbytku kmenových buněk melanocytů, které produkují pigment melanin. A melanin určuje barvu vlasů.
Někdy může předčasné šedivění vlasů znamenat další zdravotní problémy. Například vitiligo je kožní porucha, kdy imunitní systém mylně identifikuje buňky melanocytu jako nepřátelské a útočí na ně. Známá příčina šedivění je také nedostatek vitamínu B12. Potraviny bohaté na vitamín B12 jsou například korýši, játra, losos nebo jogurt.

 

Překlad článku ze stránek newyorské redakce Epoch Times.
Zdroj: www.epochtimes.cz


Další články

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více

Běhání ve velkých vedrech. Deset tipů jak běhat za velmi…

28/6

Horko k zalknutím již pár hodin po východu slunce. Horko i ve chvíli, kdy se slunce začne sklánět k západu. Horko po celý boží den. Čas, který…

více

Česko sežehnou tropy. 5 praktických rad, jak přežít vedro…

26/6

Tropy nás poslední dny provází ulicemi a horko začíná být nesnesitelné nejen při čekání na tramvaj nebo autobus či přímo uvnitř městské hromadné…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru