REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Vylučovací a zažívací problémy

Cysty na vaječnících

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Syndrom polycystických ovarií je onemocnění, pro jehož diagnostikování je třeba, aby bylo přítomno několik faktorů, které se vyskytují společně. Je to heterogenní onemocnění, a to znamená, že na jeho vzniku se podílí současně více patologických stavů, a ne jen jeden.

Nejedná se jen o jedno jediné onemocnění, které postihuje jen jeden orgán, ale jeho projevy jsou patrné na různých místech v organismu. Sonografickým vyšetřením lze stanovit cysty na vaječnících (kritériem je nález osmi a více cyst, uložených pod pouzdrem vaječníku, a jejich průměr by měl být do 10 mm), ale jejich samotný nález není diagnózou složitého syndromu, jakým polycystická ovaria jsou.

Syndrom polycystických ovarií je jednou z nejčastějších hormonálních poruch (endokrinopatologií) u žen v reprodukčním, zralém věku. V naší republice se výskyt tohoto syndromu pohybuje kolem 5 % (ze všech žen). Je definován jako onemocnění s chronickou anovulací (chronicky nedochází k ovulaci) a s nadbytkem mužských pohlavních hormonů, androgenů (řecky andros = muž).

Nadbytek androgenů může vznikat i z jiných příčin, například kvůli tumoru s nadprodukcí androgenů, vrozenému zvětšení nadledvinek, zvýšenému množství hormonu prolaktinu, špatné funkci štítné žlázy nebo kvůli Cushingovu syndromu. Všechny tyto ostatní příčiny je třeba vyloučit k potvrzení uvedené diagnózy.

Cysty na vaječnících

jsou dutiny různé velikosti naplněné tekutinou a umístěné pod povrchovou blánou vaječníků (vzácně uvnitř nebo na stopce). Ve většině případů jsou nezhoubné a v některých případech mohou zmizet bez léčby. Vyskytují se častěji u žen, které kouří.

Druhy cyst:

  • folikulární cysty – folikul vaječníku se nevyvíjí dokonale a nedojde k uvolnění vajíčka; mohou samovolně zmizet,
  • cysty žlutého tělíska – tvoří se ze žlutého tělíska, jde o struktury vzniklé z folikulu vaječníku, které po ovulaci a uvolnění vajíčka nezanikne. Mohou samovolně zmizet,
  • dermoidální cysta – obsahuje zlomky kůže, kostí, zubů a chrupavek nebo chlupů a vzniká pravděpodobně z embryonální tkáně. Může se šroubovitě točit, prasknout a krvácet. Proto musí být chirurgicky odstraněna,
  • polycystóza – Stein-Leventhal syndrom – výskyt četných cyst (min. 10) na vaječnících. Syndrom je vyvolán zvětšením folikulů obsahujících vajíčka.

Hormonální příčiny neplodnosti

Na problém se zaměříme nejprve po stránce hormonální: dochází k tomu, že hypofýza je více stimulována a začne uvolňovat větší množství hormonu, který se jmenuje luteinizační. Luteinizační hormon je v ženském těle běžně přítomen, podílí se na správném chodu menstruačního cyklu. Působí na folikulární buňky a stimuluje je k produkci estrogenůprogesteronu. Jeho nadměrné vylučování ale způsobí nadměrnou zátěž těchto folikulárních buněk, a ty začnou produkovat mužské hormony, androgeny.

Nadprodukce androgenů vede mimo jiné například k nadměrnému ochlupení na místech, na kterých to pro ženu není běžné – například v obličeji.

Zároveň se vylučuje méně hormonu FSH, který působí na folikulární buňky (FSH = folikuly stimulující hormon). Ten za fyziologických podmínek stimuluje folikul (buněčný obal vajíčka), díky kterému vajíčko dozrává a je připraveno na ovulaci.

Ovulace začíná tím, že buňky folikulu – po dostatečné stimulaci tímto hormonem – prasknou, vajíčko se uvolní a je nasáto do vejcovodů, kde se v ideálním případě má potkat se spermií. Pokud je ale folikuly stimulujícího hormonu málo, folikul ani vajíčko nedozrávají, vajíčko se z folikulu neuvolní a nedojde k ovulaci.

Příčiny cystitity

  • Nejčastějším původcem je bakterie Escherichia coli,
  • onemocnění prostaty, zúžení močové trubice, ochabnutí močového měchýře, močové kameny, nádory – způsobují nedostatečné vyprazdňování močového měchýře a pomnožení bakterií,
  • kvasinková infekce,
  • kapavka,
  • hormonální nerovnováha a hormonální změny (těhotenství, menopauza, menstruace a hysterektomie),
  • stres,
  • cukrovka,
  • podráždění deodoranty, parfémovanými mýdly, tělovými šampóny a pěnami do koupele,
  • následkem poranění močové trubice při pohlavním aktu,
  • nošení těsných džínsů a prádla z umělých vláken,
  • nevhodná antikoncepce,
  • genitální herpes,
  • trichomoniáza.

Rizikové faktory cyst na vaječníku

Cysty na vaječnících jsou onemocněním, které je problematické zařadit: jak zde bylo již několikrát zmiňováno, jeho původ je nejasný. Pokud budeme vycházet z teorie rezistence (odolnosti) organismu vůči inzulínu, pak je tato součástí metabolického syndromu X.

Metabolický syndrom je kombinací obezity, vysokého obsahu tuků (lipidů) v krevní plazměvysokého krevního tlaku (hypertenze). Uvažuje se o tom, že polycystická ovaria a metabolický syndrom X jsou onemocnění, která jsou spolu velmi těsně spjata, ne-li totožná. V takovém případě lze jako jednoznačný rizikový faktor jmenovat špatný životní styl: špatná skladba potravy, minimální pohyb, nadměrný příjem kalorií.

Komplikace cyst

Spontánní prasknutí cysty může způsobit nebezpečný zánět pobřišnice (peritonitis) – symptomy jsou náhlá silná bolest v podbřišku, nevolnost, zvracení, horečka.

Vzácně se může vyvinout i rakovina vaječníků.

 

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Příznaky cystitidy:

  • časté močení,
  • pocity pálení a bolesti při močení,
  • bolesti na konci močení,
  • bolesti v podbřišku a občas i v bederní oblasti,
  • moč je kalná, zapáchající, někdy s příměsí krve,
  • teplota může být zvýšená.

Příznaky cyst:

  • malé cysty jsou většinou bez příznaků,
  • velké cysty –pocit tlaku v břiše,
  • tlak na močový měchýř a střeva,
  • bolest při pohlavním styku,
  • zeslabené nebo zesílené menstruační krvácení
  • u polycystózy – nepravidelná nebo slabá menstruace,
  • vynechání menstruace,
  • neplodnost,
  • zvýšené ochlupení na obličeji i těle,
  • akné,
  • přibývání na váze,
  • bolesti v pánvi,
  • deprese.

 

Pokračujte čtením článku v sekci upozornění

Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů - podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP - pravidel uvedených v tomto projektu).  Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup  a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.

Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:

  • Vycházejte z jeho (všech) nemocí a léků, které na ně již užívá – možné vzájemné  interakce.
  • Vždy dodržujte jejich dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračovat je.  Tablety užívat s jídlem nebo po něm podle jejich doporučení. Léčbu předčasně nepřerušovat.
  • Pozorně si přečtěte příbalový leták  nového léku, než ho začnete užívat.
  • Zkontrolujte si vždy vše co pravidelně (často) užíváte  - léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina např. citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, nebo, pepř, či kurkuma mění účinnost některých léčiv.
    1. Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků.
    2. Ale užíváte-li  více než 5 léků,  měli byste si vždy kontrolovat jestli na sebe nereagují negativně - již velmi pravděpodobné. 
    3. Prostudujte si jejich příbalové informace a vypište je do „on-linové „ poradny  www.znamsveleky.cz. - bezplatné anonymní linky. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy vašich léků, než půjdete k lékaři či do lékárny a odborníci za vás jejich interakce  zjistí.
    4. Nemocní  by zde měli dostat  nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky by neměli užívat.
    5. Některé kombinace nejsou  nebezpečné – stačí když lékař změní jejich dávkování nebo navrhne jiný časový odstup jejich užívání.
    6. Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky nebo neměňte jejich dávkování, ale zajděte (s e-mailovou odpovědí) za lékařem, který vám je předepsal na konzultaci.
  • Nikdy nepodávejte při horečce dítěti do 12 let přípravky s kyselinou acetylsalicylovou – ASA (jako je  Acylpyrin, Aspirin apod.) - zvýšené riziko vzniku Reyova syndromu.
  • Nekombinujte např. více léků s obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani  při jejich užívání nepijte alkohol - může dojít k poškození jater.

Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem

    • v těhotenství a období kojení
    • u malých dětí a kojenců
    • u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organizmem

Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.

Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva. 

Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři včas aktivně řešit.

Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problémuMožnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako váš zdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.

Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou svého životního stylu: 

  • aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled
  • racionální stravou - 5x denně malé dávky jídla, omezením moučných a sladkých výrobků, s dostatkem  čerstvé zeleniny a ovoce
  • vydatným pitným režimem – 2-3 litry denně
  • nekouřením a omezením konzumace alkoholu a jiných drog
  • snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu
  • omezte možný vznik z rizikových situací a snažte se omezit i působení  stresu
  • dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem
  • pravidelnými tělesnými aktivitami - cvičení, procházky – za každého počasí
  • pravidelnou péčí o tělo, očkováním a kontrolami zdraví
  • dodržováním zásad hygieny a prevence
  • pečujte nejen o své tělo, ale i o Vaší mysl - budujte si pozitivní náladu 
  • udělejte si čas na své přátele a na své koníčky

 Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce - vitamíny apod.

  • Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemociDoporučujeme dobu rekonvalescenci minimálně stejně dlouhou, lepší dvojnásobnou, době akutního onemocnění. 
  • K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.

Pomáhá i eliminace alergenů:

  • omezení styku s alergenem
  • v období největších potíží omezte větrání bytu během dne, větrejte nejlépe ráno
  • klimatická léčba v období potíží – na horách, u moře
  • proti domácímu prachu a roztočům - odstranit vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj. – alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči jsou i v peří ptáků, srsti zvěře, suché stravě rybiček apod.
  • dbejte i na lůžkoviny -  časté, dlouhé větrání na mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šamponovat; používat čističe vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů vhodnější než přírodní
  • důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče), přípravky likvidující plísně; vhodné hračky
  • odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata i jako profesionální alergie
  • u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo-  vyhýbejte se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bos, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákává další hmyz)
  • profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství; používat ochranné pomůcky
  • vyloučení účinku potravinářských alergenů dohromady - více léků či doplňků stravy
  • eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl)

 

 

 

Pokračujte čtením článku v sekci léčba / samoléčba

Léčba a samoléčba cyst

Lékař (gynekolog) napřed zajistí diagnostiku a nezbytná vyšetření a pak podle potřeby předepíše léky a režimová opatřeníviz též Samoléčba (níže).

  • Laboratorní vyšetření,
  • Kultivace,
  • U mužů vyšetření konečníku (zvětšení prostaty = ?),
  • při opakujících se zánětech nutno vyšetřit průchodnost abnormality močových cest sonografie, vylučovací urografie.

Diagnóza:

  • ultrazvuk,
  • laparoskopie nutno cysty odlišit od zhoubného nádoru,
  • hormonální antikoncepce někdy však mohou antikoncepční pilulky naopak zvýšit výskyt cyst,
  • chirurgická léčba:
    1. laparoskopie malý řez do dutiny břišní a vydrénování cysty,
    2. laparotomie větší řez při podezření na nádor rakovinného typu a provedení biopsie; pokud jde o nádor, pak odstranění vaječníku (popř. i vejcovodu a dělohy).

Samoléčba

Klasická léčba cystitidy:

Dle některých odborníků zabývajících se přírodními léčivými postupy jsou cysty součástí přirozené obrany těla. Pokud jsou játra oslabena a nejsou schopna detoxikovat organismus, pak si organismus vytvoří jakási „druhá játra“ ve formě cyst nebo fibroidů, do nichž se ukládají játry nezpracované látky, aby se udržela rovnováha organismu. Proto je důležité podpořit funkci jater a pročistit organismus…

  • při bezpříznakovém nálezu bakterií v moči (často ženy) není nutná terapie,
  • při akutní a recidivující bakteriální cystitidě antibiotika a léky potlačující bolest.

Podpůrná léčba Wobenzymem působí proti zánětu a zvyšuje účinek antibiotik. Posílení oslabené imunity navíc pomáhá proti opakování onemocnění.

  • Důležité je odstranit příčinu,
  • pijte velké množství tekutin, především vody, slabého heřmánkového čaje, brusinkové, celerové a mrkvové šťávy,
  • je třeba vyloučit ze stravy:alkohol, silnou kávu a čaj, kouření, nadměrné solení, jídla s vysokým obsahem rafinovaného cukru a škrobu, dráždivá koření, kyselá jídla, nezralé ovoce, angrešt, švestky, rebarboru, rajčata,
  • k posílení imunity je vhodné konzumovat velké množství česneku,
  • uklidňující účinek má odvar z ječných krup s medem a citrónem,
  • pokud jste užívali antibiotika, je vhodné jíst jogurty a Acidophilus lactobacilus, aby se obnovila správná střevní mikroflóra. Dále každou hodinu vypijte jednu čajovou lžičku zažívací sody rozpuštěné ve vodě (nejméně 3x po sobě): pokud však máte vysoký krevní tlak, informujte se u lékaře, zda tento prostředek můžete použít, neboť jedlá soda zvyšuje zásaditost moči,
  • mezi nohy si položte láhev s teplou vodou, zabalenou v ručníku. Pomůže to zmírnit pálivé bolesti při močení.

Strava:

  • dieta s nízkým obsahem estrogenu: málo tuků, masa, vajec, sýra a mléčných výrobků,
  • omezení cukru, alkoholu a kávy,
  • jíst dostatek celozrnné potravy, zelenou listovou zeleninu, ryby, tofu, přírodně krmená kuřata, čerstvé ovoce a bylinné čaje na podporu jater,
  • pokud se společně s cystami vyskytují občas i mykózy a kvasinkové výtoky (candidóza), doporučuje se protikvasinková dieta a léčba.

Další pročisťující metody:

  • jednodenní půsty - pití čerstvě vymačkaných ovocných nebo zeleninových šťáv (ze zeleniny, která nebyla ošetřována pesticidy),
  • výplachy střev.

Konstituční homeopatická léčba:

Pokud cysty nejsou příliš veliké nebo vícečetné, často při konstituční homeopatické léčbě „vyschnou“. Dokud není nalezen konstituční lék, může se vyzkoušet užívání následujících homeopatik 4x denně po dobu maximálně 14 dnů:

  • Lachesis C6 – postižení levého vaječníku, místní bolestivost, která je největší ráno, a během menstruace se zmírní,
  • Jodum C6 – bolest v podbřišku, jako by byl mezi vaječník a dělohu zastrčen klín,
  • Apis C6 – postižen pravý vaječník. Místní píchavá bolest, bolestivé menstruační krvácení a na pohmat citlivý podbřišek,
  • Colocynthis C6 – malé kulaté cysty, bolest prochází podbřiškem, zmírní se při předklonu nebo při přitisknutí rukou na podbřišek.
    • Cantharis – při klasických projevech zánětů močového měchýře, pálivé bolesti při močení a pocitu tlaku na měchýř.
    • Pulsatilla – při silném nucení na močení a náhlé potřebě močení.
    • Staphisagria – při bolestech v oblasti močové trubice a při cystitidě vzniklé po pohlavním styku.

Homeopatie:

Po odeznění akutního onemocnění je vhodné zahájit konstituční homeopatickou léčbu (viz výše).

Bylinná podpůrná terapie:

  • byliny na podporu jater – ostropestřec mariánský, smetanka lékařská…
  • Gynex – bylinný sirup na podporu hormonálního a pohlavního systému,
  • Regalen – bylinný sirup na podporu jater a žlučníku,
  • omega 3 mastné kyseliny – regulují hladinu estrogenu při užívání hormonální antikoncepce.

Pokud je cystitida způsobena kvasinkami, je nutno dodržovat protikvasinkovou dietu, užívat protikvasinkové přípravky a prostředky na obnovení střevní mikroflóry. Vhodné byliny:

  • medvědice lékařská,
  • řepík lékařský,
  • kopřiva,
  • Renol – širokospektrální bylinný prostředek na akutní i chronická onemocnění močových cest.

Aromaterapie:

Doporučují se koupele s přídavkem asi 10 kapek heřmánkového, bergamotového, citrónového nebo santalového oleje. Tyto koupele mají antiseptické účinky, snižují palčivost a pomáhají při zotavení.

 

Podívejte na seznam přípravků

Cysty na vaječnících – prevence

  • Denně do svého volna zařaďte pohyb (chůzi, plavání, aerobik, běh, jízdu na kole),
  • upravte svůj jídelníček: snižte příjem kalorických jídel na minimum a snižte příjem cukru,
  • v případě, že žena neustále bojuje při redukci váhy s tzv. „jojo efektem" (u obezity), je doporučován chirurgický zákrok v podobě bandáže žaludku,
  • prevencí vzniku cyst a případné fibrózy je podle tradiční čínské medicíny (TCM) tzv. „zprůchodnění“ toku energie orgánu jater (možno použít akupunkturu a byliny TCM),
  • důležité je také ovládání svých emocí, jejich nevyrovnanosti a nadměrnosti, které zmiňovanou blokádu energie nejčastěji způsobují.

Žádný soupis preventivních opatření není možné brát za dokonalý návod na to, jak se tomuto obtěžujícímu onemocnění beze zbytku vyhnout. Platí, že pokud se popsaných zásad budeme dlouhodobě držet, lze riziko jak vlastní nemoci, tak především většiny závažnějších komplikací výrazně omezit. Nejde o nic složitého, ani obtížně zapamatovatelného…

  • Riziko zánětu močového měchýře můžeme omezit především vydatným pitím. Obvykle se proto uvádí, že bychom do svého těla měli každý den dostat nejlépe dva až dva a půl litru tekutin,
  • neměli bychom zbytečně zadržovat moč,
  • pečlivě dodržovat intimní hygienu, a to zejména po každém pohlavním styku,
  • nezapomínat na příjem vitaminu C – spolehlivě vede ke zvyšování kyselosti moči. Ta je nezbytným předpokladem vytvoření prostředí nepříznivého pro další šíření bakterií zodpovědných za rozvoj zánětu,
  • pravidelné vyprazdňování, oddalováním našich odchodů na toaletu ničemu neprospějeme,
  • důležité je dbát také na samotnou hygienu chvil, které na toaletě trávíme…
    • dobře se utřít po použití toalety, což podle lékařů obnáší především pohyb zepředu dozadu,
    • pravidelně měnit ručníky i veškeré hygienické potřeby a podobně,
    • odborníci také doporučují, aby každý pohlavní styk začínal i končil pečlivým vymočením,
    • ženy by měly při menstruaci často a pravidelně vyměňovat tampony a vložky,
    • nedoporučuje se nosit tanga po dobu celého dne. Jejich prostřednictvím se totiž mohou bakterie dostat z oblasti konečníku až k močové trubici,
  • brusinky lze považovat za respektovaného spojence v boji s tímto zánětem. Proto pokud pravidelně pojídáte brusinky, přispíváte zároveň ke snižování bakterií ve své moči. Bakterie se z ní dostanou pryč ještě dříve, než vůbec budou moci vyvolat infekci – sklenice šťávy z brusinek, případně hrst samotných plodů ráno a večer mohou riziko propuknutí nemoci snížit až o polovinu! Kýžený efekt přitom začíná působit asi dvě hodiny po požití a přetrvává až po dobu deseti následujících hodin. Lékaři navíc uklidňují své pacienty, že nežádoucí účinky konzumace brusinek či jakékoliv kontraindikace dosud nejsou známy,
  • velké části žen, jež zánětem močového měchýře trpí opakovaně a po delší dobu, se rovněž doporučuje každoroční tzv. imunomodulační terapie,
  • dbejte, abyste neprochladli „zespoda“
    • nesedáme na chladnější povrchy a dbáme na to, abychom měli tělo v teple,
    • nebezpečné je chodit s holými zády či břichem. Tím oslabujeme organismus, čímž dáváme bakteriím větší šanci, aby se množily,
    • noste teplé spodní prádlo,
  • dodržujte pravidla zdravé výživy,
  • dostatek pohybu,
  • nekouřit,
  • při sexuálním styku používejte kondom,
  • omezte kořeněné potraviny – dráždí sliznice,
  • protože se bakterie živí cukrem, omezte sladké.

 

Zdroj:

weby ordinace.cz, quickcare.com, orgweb.cz, atlasnemoci.cz/, vitalion.cz

 

Pokračujte výběrem v pravém menu
Pokračujte čtením článku v sekci prevence

Více informací

Související zdravotní problémy


REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru