Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplňky stravy
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Doplňky stravy připravujeme
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Pyelonefritida je infekční zánětlivé onemocnění ledvin, většinou bakteriálního původu (zánět pánvičky ledvinné a ledviny):
akutní (rychle nastupující, probíhající s výraznějšími příznaky),
chronické (dlouhotrvající, s vleklými, méně specifickými příznaky, případně bez příznaků). K onemocnění dochází nejčastěji tak, že infekce vystoupá až do ledviny z močových cest.
Někdy se může infekce do ledviny dostat krví. Pak bývá pyelonefritida komplikací základních onemocnění, jakými jsou např. hnisavý zánět kloubu nebo bakteriální endokarditida. Infekce se pak po těle roznáší krví a může se uchytit právě třeba v ledvině (hematogenní šíření infekce).
Nedostatečné nebo žádné léčení může vést k selhání ledvin. Pyelonefritida je jednou z hlavních příčin chronické renální insuficience (ledvinové nedostatečnosti), která vede při postižení obou ledvin k nutnosti náhrady funkce ledvin dialýzou.
Ledviny slouží k očišťování krve od zplodin a metabolitů, tvoří se v nich moč, ve které tyto zplodiny putují do pánvičky ledvinné a z ní do močovodů. Močovody odvádějí moč do močového měchýře, odkud je pak odváděna močovou trubicí z těla ven.
Rizikové faktory zánětu ledvin:
zhoršení (znemožnění) odtoku moči, ke kterému dochází v případě:
močových kamenů v průběhu močových cest (urolitiáza), které zamezují normální odtok moči, nezbytný pro očišťování močových cest od bakterií,
nádorových onemocnění prostaty, močového měchýře, gynekologické tumory nebo benigní hyperplazie prostaty.
Většímu riziku jsou dále vystavenyženy:
riziko vzniku infekce je dáno anatomií jejich močových cest. Ženy mají velmi krátkou močovou trubici, takže je pro bakterie jednodušší dostat se do vyšších oddílů močových cest,
vyústění močové trubice se u žen nachází v těsné blízkosti pochvy a análního otvoru, které bývají běžně osídleny bakteriemi,
těhotenství, při kterém se k těmto rizikovým faktorům někdy přidává obtížnější vyprazdňování močového měchýře, kdy dochází z tlaku plodu na měchýř k městnání moči,
vezikoureterální reflux – močovody při vyústění do močového měchýře jsou normálně uzavřené a otevírají se, jen když jimi teče moč směrem do měchýře. U lidí s vezikoureterálním refluxem se určitá část moči občas vrací zpět do močovodů,
lidé s ochrnutou dolní polovinou těla,
oslabení imunity, jaké bývá u lidí s HIV, onkologickými onemocněními, osob trpících cukrovkou (diabetes mellitus), nebo u pacientů na imunosupresivní terapii (lidé po transplantacích, lidé trpící autoimunitním onemocněním),
Vyskytují se na močových cestách i mimo ně, dle závažnosti postižení. Z následujících příznaků se mohou vyskytovat jen některé, ale též všechny najednou:
časté močení,
časté nutkání k močení,
pálení při močení,
bolest při močení,
krev v moči,
zapáchající moč,
zakalená moč,
časté noční močení,
nemožnost se vymočit,
zvýšená teplota,
horečka (teplota nad 38 ˚C),
bolest beder,
bolest břicha,
bledost,
vysoký krevní tlak,
schvácenost,
třesavka,
zvracení,
zmatenost,
svědění kůže,
řídnutí kostí,
hubnutí,
časté infekce,
pomočování,
u dětí noční pomočování - pozor v případech, kdy se dítě v noci již normálně nepomočuje, a najednou opět začne,
u chronické formy bývají obtíže nespecifické, příznaky „chřipkové“,
Upozorňujeme, že tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů – podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP pravidel uvedených v tomto projektu). Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.
Léky vždy vybírejte s ohledem na věk, hmotnost a celkový zdravotní stav nemocného…
Vycházejte z jeho (všech) nemocí a léků, které na ně již užívá – možné vzájemné interakce.
Vždy dodržujte dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračujte je. Tablety užívejte s jídlem nebo po něm, podle jejich doporučení. Léčbu předčasně nepřerušujte.
Pozorně si přečtěte příbalový leták nového léku, než ho začnete užívat.
Zkontrolujte si vždy vše, co pravidelně (často) užíváte – léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, pepř či kurkuma, mění účinnost některých léčiv.
Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků. Ale užíváte-livíce než 5 léků, měli byste si vždy zkontrolovat, jestli na sebe nereagují negativně – je to již velmi pravděpodobné…
Prostudujte si příbalové informace a vypište jejich názvy do bezplatné anonymní online poradny www.znamsveleky.cz. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy svých léků na papír, než půjdete k lékaři či do lékárny, a odborníci za vás jejich interakce zjistí.
Nemocní by zde měli dostat nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení, jaké bylinky, nápoje či jídlo by spolu s předepsanými léky neměli užívat.
Některé kombinace nejsou nebezpečné – stačí, když lékař změní jejich dávkování, nebo navrhne časový odstup při jejich užívání.
Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky, ani neměňte jejich dávkování, ale zajděte (s e-mailovou odpovědí) za lékařem, který vám je předepsal, na konzultaci.
Nikdy nepodávejte při horečce dítěti do 12 let přípravky s kyselinou acetylsalicylovou – ASA (jako je Acylpyrin, Aspirin apod.) – je zde zvýšené riziko vzniku Reyeova syndromu.
Nekombinujte např. více léků s obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani při jejich užívání nepijte alkohol – může dojít k poškození jater.
Zvláštní pozornost věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem…
v těhotenství a období kojení,
u malých dětí a kojenců,
u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organismem.
Pokud problémy neustupují při samoléčbě, anebo dochází ke zhoršení stavu či komplikacím, navštivte lékaře.
Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí. Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují potenciálně závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři – včas aktivně řešit.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému.Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění jako takové a často nepomohou tolik jako zdravý a aktivní způsob života spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit svým osobním aktivním přístupem – změnou svého životního stylu:
aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled,
racionální stravou – 5x denně malé dávky jídla, omezením moučných a sladkých výrobků, s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce,
vydatným pitným režimem – 2‑3 litry denně,
nekouřením a omezením konzumace alkoholu a jiných drog,
snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu,
omezte možnosti vzniku rizikových situací a snažte se omezit i působení stresu,
dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem,
pravidelnými tělesnými aktivitami – cvičení, procházky – za každého počasí,
pravidelnou péčí o tělo, očkováním a kontrolami zdraví,
dodržováním zásad hygieny a prevence,
pečujte nejen o své tělo, ale i o svou mysl – budujte si pozitivní náladu,
udělejte si čas na své přátele a na své koníčky.
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce, vitamíny apod.
Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemoci.Doporučujeme dobu rekonvalescence minimálně stejně dlouhou, nejlépe dvojnásobnou oproti době akutního onemocnění.
K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.
Pomáhá i eliminace alergenů:
omezení styku s alergenem,
v období největších potíží omezte větrání bytu během dne, větrejte nejlépe ráno,
klimatická léčba v období potíží – na horách, u moře,
proti domácímu prachu a roztočům – odstranit vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj. – alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči jsou i v peří ptáků, srsti zvěře, suché stravě rybiček apod.,
dbejte i na lůžkoviny – časté, dlouhé větrání na mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šamponovat; používat čističe vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů jsou vhodnější než přírodní,
důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče), přípravky likvidující plísně; vhodné hračky,
odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata existuje i jako profesionální alergie,
u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo: vyhýbejte se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bosí, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákalo by to další hmyz),
profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství; používat ochranné pomůcky,
vyloučení účinku potravinářských alergenů dohromady – více léků či doplňků stravy,
eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl).
Účinná antibiotika v dostatečné dávce, a nejlépe je podávat nitrožilně po několik týdnů,
zajistit dostatečný přísun tekutin (třeba i pomocí infuzí),
tlumení vysokých teplot (antipyretika) s protizánětlivými účinky (Paralen, Aspirin a podobné léky). Při nepříjemných bolestech je možné podávat léky k jejich tlumení, tzv. analgetika (Paralen, Aspirin a podobné léky).
Samoléčba zánětu ledvin
Získat úlevu od příznaků, jako jsou bolest a teplota, je možné za pomoci analgetik-antipyretik, u infekce nasazením chemoterapeutik, popř. antibiotik (ta předepisuje lékař na základě vyšetření).
Léčba by měla být dostatečně dlouhá a účinná:
pijte dostatek tekutin: vypít půllitr vody a každých 20 minut, další čtvrtlitr (více jak 1,5 l denně),
nejvhodnější je pít vodu, popřípadě mléko, čaj (zejména urologický) nebo jiné nedráždivé tekutiny,
vyhýbejte se kyselým ovocným šťávám – mohou dráždit zanícené tkáně,
klid a teplo,
antibiotika – předepisuje lékař podle výsledků vyšetření,
u těžších příznaků hospitalizace – její nutnost posoudí lékař podle výsledků vyšetření a stavu pacienta,
nesteroidní antiflogistika (protizánětlivé léky),
na tlumení vysokých teplot – antipyretika: léky s protizánětlivými účinky (jako Paralen, Aspirin a podobné léky),
při nepříjemných bolestech je možné podávat léky k jejich tlumení, tzv. analgetika (jako Paralen, Aspirin a podobné léky),
ženy po pohlavním styku (při kterém může dojít k zanesení bakterií do močové trubice), si mají urychleně dojít na toaletu se vymočit,
pravidelná a poctivá osobní hygiena v intimních partiích, zvláště u žen,
vyvarovat se prochladnutí (záda v teple, nesedět na studené podložce),
v případě výskytu obtíží při močení (bolestivé močení doprovázené pálením, řezáním) vyhledat lékaře, aby mohla být případná infekce ihned zaléčena,
posilovat imunitu,
dostatek vitamínů (ovoce, zelenina),
pravidelně odpočívat a spát,
přiměřený pohyb,
odstranit příčinu zánětu,
současně upozorňujeme, že obsah těchto internetových stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.
Poznámka: Níže zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kde je uveden jejich přesný název, složení, velikost balení, příbalová informace ke správnému užívání a další informace. Pozorně si přečtěte příbalový leták (PIL) léku, který užíváte. V případě, že problémy neustupují ani po 5 dnech, či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře.
Na teplotu a bolest – analgetika, antipyretika: volně prodejné léky – paracetamol jako Paralen, Panadol, Effralgan… ASA jako Aspirin, Upsarin… Ibuprofen jako např. Ibalgin, Nurofen… Směsi jako např. Coldrex, Coldrex Noční léčba, Nurofen, Efferalgan…
vyloučit ze stravy: alkohol, silnou kávu a čaj, kouření, nadměrné solení, jídla s vysokým obsahem rafinovaného cukru a škrobu, dráždivá koření, kyselá jídla, nezralé ovoce, angrešt, švestky, rebarboru, rajčata,
pozor, aby oblast podbřišku a zad v oblasti ledvin byla vždy v teple,
přikládejte termofor na podbřišek. Po 3 hodinách by se měl stav začít zlepšovat,
mezi nohy si položte láhev s teplou vodou zabalenou v ručníku. Pomůže to zmírnit pálivé bolesti při močení,
záněty ledvin často souvisí se záněty a jinými chorobami vývodných cest močových a s přítomností močových kamenů v tomto systému. Při většině onemocnění ledvin má příznivý vliv na jejich léčbu zvýšení diurézy, tedy četnosti močení.
Byliny
Byliny používané při léčbě těchto onemocnění mají většinou močopudný účinek. Dále mají látky v používaných bylinách protizánětlivé účinky, podporují správnou činnost ledvin (často nejasným mechanismem) a v případě bylin na léčbu močových kamenů mají také schopnost některé tyto kameny rozpouštět.
Mezi nejpoužívanější byliny při léčbě chorob ledvin a ledvinových kamenů patří:
bříza bradavičnatá – užívá se čaj z listů,
celík zlatobýl – užívá se čaj z nati nebo lihový extrakt,
jehlice trnitá – užívá se čaj z kořene,
přeslička rolní – užívá se čaj z nati,
lišejník islandský (pukléřka islandská) – užívá se čaj ze stélky,
lopuch – užívá se čaj z kořene,
proskurník lékařský – užívá se čaj z kořene a listů,
svízel syřišťový – užívá se lihový extrakt nebo čaj z kvetoucí nati,
vřes obecný – užívá se čaj z květů a nati,
yucca shidigera – užívají se tablety,
šípek – užívá se čaj z plodů,
jahodník obecný – užívá se čaj z listů,
lomikámen zrnatý – užívá se čaj z kvetoucí nati,
lichořeřišnice větší – užívá se čaj z květů a listů nebo lihový extrakt,
divizna velkokvětá – užívá se čaj z květů,
tužebník jilmový – užívá se čaj z kvetoucí nati,
plavuň vidlačka – používají se polštářky z nati, nahřáté v troubě, jako obklad do oblasti ledvin.
Přírodní a doplňková léčba
Pít velké množství tekutin, především vody, slabého heřmánkového čaje, brusinkové, celerové a mrkvové šťávy. Protiinfekční bylinkový čaj – přelitím dvou lžiček směsi buchu, kukuřičných vousů a plané mrkve (daucus carrota) šálkem horké vody, necháte 15 minut louhovat a scedíte. Oslaďte medem,
z echinacey i buchu lze vařit čaj, a mohou se používat i jako prostředek k omývání, aby se zabránilo recidivám zánětů u žen, které k tomu mají sklon. Připravte si šálek čaje z jedné nebo několika bylin a vychlaďte ho. Roztokem si pak omývejte oblast genitálií,
vhodné byliny: medvědice lékařská, řepík lékařský, kopřiva.
Renol – širokospektrální bylinný prostředek na akutní i chronická onemocnění močových cest. Fytoterapeuti doporučují bezinkový květ, pýr plazivý, přesličku, buchu (agathosma) a planou mrkev; lze je užívat jako tinkturu nebo čaj. Je-li moč alkalická (jak tomu bývá u vegetariánů), doporučují léčivku medvědici (arctostaphyllos),
nemáte-li vysoký tlak krevní nebo potíže se srdcem, vypijte třikrát za sebou v hodinových intervalech čajovou lžičku jedlé sody rozpuštěné ve vodě. Moč se tak stane méně kyselou, a tedy méně dráždivou, a zároveň se zabrání rozmnožování bakterií,
k posílení imunity je vhodné používat velké množství česneku,
uklidňující účinek má odvar z ječných krup s medem a citrónem,
probiotika (kultury užitečných bakterií) jsou prospěšná všem pacientům, kteří užívají antibiotika, protože doplňují užitečné bakterie. Ostatní doporučené doplňky lze užívat dále zároveň s antibiotiky,
vitamin C pomáhá okyselit moč, takže se močový měchýř stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie. Zároveň také posiluje imunitní systém,
klikva rovněž okyseluje moč, ale mnohem důležitější je, že brání infekčním bakteriím udržet se na sliznici močových cest.
Homeopatie
Cantharis – při klasických projevech zánětů močového měchýře, pálivé bolesti při močení a pocitu tlaku na měchýř,
Pulsatilla – při silném nucení na močení a náhlé potřebě močení,
Staphisagria – při bolestech v oblasti močové trubice a při cystitidě vzniklé po pohlavním styku.
Po odeznění akutního onemocnění je vhodné zahájit konstituční homeopatickou léčbu.
Aromaterapie
Doporučují se koupele s přídavkem asi 10 kapek heřmánkového, bergamotového, citrónového nebo santalového oleje. Tyto koupele mají antiseptické účinky, snižují palčivost a napomáhají k zotavení.
Přírodní a doplňková léčba
Pít bylinné čaje. Nevhodné jsou limonády sycené oxidem uhličitým,
brusinkový džus – působí v močových cestách protizánětlivě,
extrakt z echinacey (třapatky nachové) – zvyšuje obranyschopnost imunitního systému.
Navštivte lékaře…
Pokud potíže neustoupí a budou trvat déle než jeden den, je-li moč krvavá, nebo jste-li těhotná, obraťte se co nejrychleji na lékaře.
Je-li pálení provázeno výtokem z pochvy nebo penisu.
Pokud jsou shora uvedené příznaky provázené bolestí v zádech, zimnicí a horečkou.
pravidelný příjem tekutin, aby docházelo k pravidelnému močení, a tím k pročišťování močových cest,
ženy by si měly po pohlavním styku urychleně dojít na toaletu a vymočit se, jinak může dojít k zanesení bakterií do močové trubice,
brusinkový džus – působí v močových cestách protizánětlivě,
pravidelná a poctivá osobní hygiena intimních partií, zvláště u žen,
vyvarovat se prochladnutí (záda v teple, nesedět na studené podložce) a v případě výskytu obtíží při močení (bolestivé močení doprovázené pálením, řezáním) vyhledat lékaře, aby mohla být případná infekce ihned zaléčena,
posilovat imunitu…
dostatek vitamínů (čerstvé ovoce, zelenina),
pravidelně odpočívat a spát,
přiměřený pohyb.
Zvlášť velký důraz na prevenci (ale také léčbu) je třeba klást u lidí trpících cukrovkou, u kterých jsou pyelonefritidy poměrně častým onemocněním.